Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мускулно-скелетните смущения- проблем номер едно на работното място

Снимка: Радио Видин

Може да се предположи, че 2/3 от работещите в България имат някакви проблеми с мускулно-скелетни смущения в резултат на извършваната от тях трудова дейност. Това каза Дина Христова от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" по повод предприетата от институцията Национална кампания за превенцията на мускулно-скелетните смущения на работното място. Акцентът ще бъде върху инспекционната дейност и прилагането на превантивни мерки за ограничаване разпространението на този вид смущения.

"Можем да направим извод, че 2/3 от работещите страдат от такива проблеми, ако се базираме на данните, които колегите от Националния осигурителен институт /НОИ/ извеждат, когато анализират резултатите от тяхната програма за профилактика. Знаете, че НОИ осигурява възможност на работещи лица да използват тази програма и да посещават различни санаториуми, за да се възстановят или да се рехабилитират от такива проблеми. Според резултатите на колегите почти 70% от всички, включили се в програмата, и това са ежегодни данни, са се включили заради проблеми с опорно-двигателния апарат, а мускулно-скелетните смущения най-често водят до заболявания, свързани именно с него...", каза Дина Христова. 

Рисковите фактори за появата на тези проблеми са различни - от уморителните и болезнени положения на тялото, носенето или местенето на тежки товари, до еднообразните движения. Те съществуват както в производството, така и в офиса. Най-често са засегнати вратът, раменете, шията, долната част на гърба, коленете, китките и пръстите. Риск от мускулно-скелетни смущения съществува във всички сектори.

"Това е риск, който е както в работата с тежести и в производството, така дори и в офиса, където пък рискова е постоянно седящата поза и тя също води до подобни смущения, затова и заболяванията с тях са толкова разпространени, защото наистина всеки тип работа крие някакъв риск - и монотонната работа, и постоянно седящата поза, и работата с тежести, и работата, която изисква въртеливи движения, всички, всички дейности крият в себе си подобни рискове", обясни Христова.

Какво могат да направят работодателите, за да намалят рисковете от мускулно-скелетни смущения?

"При възможност да сменят типа работа, тоест ако един касиер в магазин постоянно маркира с една ръка стоки, добре е след някакъв период от време да бъде преместен, за да извършва друга работа, която ще създаде разнообразие в движенията му. Когато говорим за работа в офиса, могат да се предвидят почивки, когато работещите да изпълняват такъв тип упражнения, каквито в материалите на Европейската агенция по здраве и безопасност при работа са дадени като идеи. Разбира се, много е важно ергономичното оборудване - столовете, които се използват..."

Какви са препоръките към работещите, които трябва да свършат своите служебни задължения и да се предпазят от рисковете?

"Нека да се съобразяват с това, ако работят офиса, да използват възможностите да станат от мястото, да променят позата, да се разходят. Ако могат да редуват задачите, които са им възложени, по начин, който да им позволява промяна на позите на движенията, за да минимизират този риск. Винаги съм смятала, че никой не може по-добре от нас да пази живота и здравето ни на работа. Така че е много важно работодателите да осъзнаят, че хората са най-важният капитал и всяка инвестиция в тяхното здраве е печалба, защото ще предотврати загуба на работни дни от заболяванията на техните работници и служители. А работещите нека много да внимават и да спазват правилата за безопасност."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05