Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подхранването във фаза "братене" е от значение за добива

Снимка: Радио ВИДИН

Какво е състоянието на пшеницата, в каква фаза от своето развитие е, стресирани ли са посевите от непостоянното време и как може да се преодолее този стрес, как правилно да подберем и приложим листните торове, които да гарантират високите добиви- за всичко това в "Земята, която ни храни" говорим с агронома и специалист по листно торене Маргарита Костова: 
Радио Видин: Как се развива пшеницата през тази година?
М.К. Най-общо може да кажем, че посевите са в добро състояние, но когато говорим професионално земеделие трябва да обърнем внимание на детайлите. Към момента пшениците са във фаза братене - това е фазата, в която трябва да се развият по най-добър начин късно появилите се продуктивни братя, да се осигурят хранителни вещества за залагането им и това, което е много важно- да се осигури достатъчно храна за изравненото развитие на продуктивните братя.
В края на фаза "братене" и начало на "вретенене" протичат етапи на органогенеза, през които се залагат дължината на класа, броят на класчетата и цветчетата. През този период храненето на растенията е от решаващо значение за залагане на по-дълъг клас с повече зърна, което определя добива на зърно. Наливането става за сметка на приетите от кореновата система хранителни вещества, на фотосинтезата на зелените части на растенията, а по-късно и на оттока на метаболити от вегетативната маса към класовете. 
Това е фазата, в която се залага добива. Комплексното листно подхранване балансира храненето, активира жизнените процеси и успешно работи за залагането на по-висок добив. 
Радио Видин: Има ли нещо по-различно тази година, какви са рисковете от стрес на посевите през пролетта?
М.К. Бързото изпарение на влагата концентрира почвените разтвори в горните слоеве и затруднява усвояването на хранителни вещества, а затрудненото почвено хранене води до проявява на хранителни дефицити. Ниските почвени температури (5-8°С) създават дисбаланс между дейността на корена и листата. Повишената жизненост на плевелните растения е силна конкуренция за културните растения, както за храна, така и за вода, светлина. Високите средноденонощни температури водят до сериозни нападения от патогени и неприятели по пшеницата и ечемика. Непостоянно време, суша, чести ветрове, обилни валежи, градушки - това са стресиращи фактори, които оказват негативно влияние върху развитието на растенията и изискват бърза намеса. 
Радио Видин: Какво може да се направи при такива стресови условия?
М.К  Изпитано и доказано от практиката решение е комплексният биостимулатор AMINO EXPERT® IMPULS. На първо място съставът му е съобразен с изискванията на растенията: има видимо повлияване на тургура и развитието на посева; братята се изравняват в развитието си с централното стъбло; заложените класове са с максимален брой класчета и зърна в тях. Второ - повлиява се цялостният здравен и имунен статус на посева и той има по-добра устойчивост при последващи засушавания и други стресове. 
Наблюдава се много по-бързо възстановяване след пролетните слани и бързо нормализиране на пролетната вегетация.
И трето, AMINO EXPERT® IMPULS доказано може да се прилага заедно с хербициди, инсектициди и фунгициди, като подобрява ефикасността им и спестява време и разходи.
В ход е вече хербицидната кампания. Хербицидите са изключително важни за опазване на посевите от плевели. От друга страна, хербицидите, като растителна отрова, могат да стресират културните растения при определени условия - температура, влага, вятър, температурни амплитуди и други фактори. Едновременното третиране с хербицид и стимулатор на "Екофол" е изпитано и доказано. То е икономически по-ефективно, намалява стреса върху културните растения и едновременно с това им осигурява необходимите хранителни елементи. 
Отличната смесимост и съвместимост на листните торове и биостимулатори на Екофол с регистрираните при различни култури пестициди е доказана и в земеделската практика. 
Радио Видин: Кое гарантира действието на AMINO EXPERT® IMPULS?
М.К. Ако трябва да кажем с една дума - това е неговата комплексност. Иначе- съдържа азот, магнезий и всички микроелементи в усвоимата им форма, аминокиселини, фитохормоните ауксин и цитокинин, органика, прилепител и омокрител. 
Само комплексът от хранителни елементи, аминокиселини и фитохормони на растежа може да стимулира развитието на кореновата система, първичното и вторично включване на азота (внесен с почвеното торене) в метаболизма, а чрез микроелементите да се активират ензимите както на храненето, така и на фотосинтезата и дишането. 
Нанесеният върху листата комплекс от хранителни елементи се поглъща бързо и с нисък разход на енергия, включва се директно в метаболизма и успешно стимулира развитието.
Прилагането на продукта не допуска проява на дефицити, защото съдържа магнезий, манган, бор, цинк, молибден, мед, желязо в усвоима форма, а при вече изявени проблеми, много бързо се постига преодоляването им. 
С нашия продукт са третирани над 9 000 000 дка в България, а от миналата година с него работят при полски култури и в Румъния и Украйна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30