Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подхранването във фаза "братене" е от значение за добива

Снимка: Радио ВИДИН

Какво е състоянието на пшеницата, в каква фаза от своето развитие е, стресирани ли са посевите от непостоянното време и как може да се преодолее този стрес, как правилно да подберем и приложим листните торове, които да гарантират високите добиви- за всичко това в "Земята, която ни храни" говорим с агронома и специалист по листно торене Маргарита Костова: 
Радио Видин: Как се развива пшеницата през тази година?
М.К. Най-общо може да кажем, че посевите са в добро състояние, но когато говорим професионално земеделие трябва да обърнем внимание на детайлите. Към момента пшениците са във фаза братене - това е фазата, в която трябва да се развият по най-добър начин късно появилите се продуктивни братя, да се осигурят хранителни вещества за залагането им и това, което е много важно- да се осигури достатъчно храна за изравненото развитие на продуктивните братя.
В края на фаза "братене" и начало на "вретенене" протичат етапи на органогенеза, през които се залагат дължината на класа, броят на класчетата и цветчетата. През този период храненето на растенията е от решаващо значение за залагане на по-дълъг клас с повече зърна, което определя добива на зърно. Наливането става за сметка на приетите от кореновата система хранителни вещества, на фотосинтезата на зелените части на растенията, а по-късно и на оттока на метаболити от вегетативната маса към класовете. 
Това е фазата, в която се залага добива. Комплексното листно подхранване балансира храненето, активира жизнените процеси и успешно работи за залагането на по-висок добив. 
Радио Видин: Има ли нещо по-различно тази година, какви са рисковете от стрес на посевите през пролетта?
М.К. Бързото изпарение на влагата концентрира почвените разтвори в горните слоеве и затруднява усвояването на хранителни вещества, а затрудненото почвено хранене води до проявява на хранителни дефицити. Ниските почвени температури (5-8°С) създават дисбаланс между дейността на корена и листата. Повишената жизненост на плевелните растения е силна конкуренция за културните растения, както за храна, така и за вода, светлина. Високите средноденонощни температури водят до сериозни нападения от патогени и неприятели по пшеницата и ечемика. Непостоянно време, суша, чести ветрове, обилни валежи, градушки - това са стресиращи фактори, които оказват негативно влияние върху развитието на растенията и изискват бърза намеса. 
Радио Видин: Какво може да се направи при такива стресови условия?
М.К  Изпитано и доказано от практиката решение е комплексният биостимулатор AMINO EXPERT® IMPULS. На първо място съставът му е съобразен с изискванията на растенията: има видимо повлияване на тургура и развитието на посева; братята се изравняват в развитието си с централното стъбло; заложените класове са с максимален брой класчета и зърна в тях. Второ - повлиява се цялостният здравен и имунен статус на посева и той има по-добра устойчивост при последващи засушавания и други стресове. 
Наблюдава се много по-бързо възстановяване след пролетните слани и бързо нормализиране на пролетната вегетация.
И трето, AMINO EXPERT® IMPULS доказано може да се прилага заедно с хербициди, инсектициди и фунгициди, като подобрява ефикасността им и спестява време и разходи.
В ход е вече хербицидната кампания. Хербицидите са изключително важни за опазване на посевите от плевели. От друга страна, хербицидите, като растителна отрова, могат да стресират културните растения при определени условия - температура, влага, вятър, температурни амплитуди и други фактори. Едновременното третиране с хербицид и стимулатор на "Екофол" е изпитано и доказано. То е икономически по-ефективно, намалява стреса върху културните растения и едновременно с това им осигурява необходимите хранителни елементи. 
Отличната смесимост и съвместимост на листните торове и биостимулатори на Екофол с регистрираните при различни култури пестициди е доказана и в земеделската практика. 
Радио Видин: Кое гарантира действието на AMINO EXPERT® IMPULS?
М.К. Ако трябва да кажем с една дума - това е неговата комплексност. Иначе- съдържа азот, магнезий и всички микроелементи в усвоимата им форма, аминокиселини, фитохормоните ауксин и цитокинин, органика, прилепител и омокрител. 
Само комплексът от хранителни елементи, аминокиселини и фитохормони на растежа може да стимулира развитието на кореновата система, първичното и вторично включване на азота (внесен с почвеното торене) в метаболизма, а чрез микроелементите да се активират ензимите както на храненето, така и на фотосинтезата и дишането. 
Нанесеният върху листата комплекс от хранителни елементи се поглъща бързо и с нисък разход на енергия, включва се директно в метаболизма и успешно стимулира развитието.
Прилагането на продукта не допуска проява на дефицити, защото съдържа магнезий, манган, бор, цинк, молибден, мед, желязо в усвоима форма, а при вече изявени проблеми, много бързо се постига преодоляването им. 
С нашия продукт са третирани над 9 000 000 дка в България, а от миналата година с него работят при полски култури и в Румъния и Украйна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Общинският съвет във Видин: неизпълнени приоритети, липсващи инвестиции и обвинения в корупция

В дискусии за неизпълнението на приоритетите в програмата на кмета на общината, липсващите големи инвестиции на местно ниво и отстраненият по обвинения за корупционни сделки бивш зам.-кмет на Видин Найден Йонов премина днешното заседание на общинския съвет в крайдунавския град. Най-важната тема за Видин са инвестициите, но общината вече 6..

публикувано на 08.07.25 в 12:41

Шоколадчетата от Лом с нова авторска песен и клип към нея

Вокална група  "Шоколадче" Лом създаде професионален видеоклип към авторската си песен "Великденско хоро по шопски". Песента е съвсем нова и не е изпълнявана пред публика, а за създаването на видеоклипа разказва Росица Кръстева :  "Песента се роди някъде през декември, тя е по музика и аранжимент на  Валери Костов, с когото работим от много..

публикувано на 08.07.25 в 12:10

Струпецкият манастир ще чества своя празник

На 20 юли църквата почита свети Илия, старозаветен пророк, който е възнесен жив на небето с огнена колесница.  Струпецкият манастир, посветен на Свети пророк Илия, се намира на 20 километра южно от град Мездра. Известен е още под името „Тържишки”, заради старо съседно тържище, възникнало, според предание, още по времето на Второто българско..

публикувано на 08.07.25 в 08:43