Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниско ДДС, таван на цените, необлагаем минимум- как властта ще бори инфлацията?

Снимка: Радио ВИДИН

Годишният темп на инфлация се ускори през март за 13-и пореден месец, достигайки 12,4% спрямо 10% през февруари, показват данните на Националния статистически институт. Това е най-високото й ниво от юли 2008 г. Само за месец потребителските цени се повишиха с 2,2%, транспортните - със 7,9%, на храните и безалкохолните напитки - с 3,3%, в хотелите и ресторантите - с 2,8%.

Финансовият министър Асен Василев обяви, че до две седмици ще бъдат обобщени всички предложения за овладяване на инфлационния натиск и пакетът от мерки ще бъде готов преди актуализацията на бюджета през лятото. “Най-големият инфлационен натиск идва по линия на хранителната верига, продоволствието и там трябва да бъдат насочени голяма част от мерките. Другият голям натиск, който най-вероятно ще се появи, ще дойде по линия на металите”, коментира той.

Премиерът Кирил Петков също обясни, че правителството обсъжда въвеждането на мерки заради инфлацията и високите цени:

"Очаквам предложението на Министерство на финансите за ДДС за хляба, плодовете и зеленчуците."

Повече от 2/3 от българите твърдят, че изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, това сочат данните на Националния статистически институт. Проучването е направено преди покачването на цените от началото на тази година. Близо половината от българите (48.7%) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева. 13.7% от лицата в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/наем/жилищни разходи за основното жилище, посочват от НСИ. Средната удовлетвореност от финансовото положение на домакинствата, измерена по скала от 0 до 10, е 4.61.

Управляващата коалиция коментира какви мерки могат да бъдат приложени в България, за да се ограничи инфлацията и обедняването на хората. Министърът на икономиката Корнелия Нинова обясни, че таванът на цените и необлагаемият минимум са темите, по които в коалицията няма единомислие.

"Имаме поне начало на съгласие да направим в няколко посоки мерки. Първо данъчни мерки. Намаляване на ДДС на някои храни, което е много отдавнашна битка на БСП, хляб, плодове и зеленчуци, включително и нулева ставка се обсъжда. Намаляване на акциз и ДДС на горива, на ток, на парно и вода – това са стоките, които КЕВР определя цените и това гарантира, че те ще бъдат по-ниски. Както и облагане на свръхпечалбите, натрупани в енергийните дружества. Това обхваща и държавните и частните, защото решението да се вземе дивидент само от държавните енергийни дружества поставя държавния и частния сектор в неравнопоставено положение, а по конституция те са равнопоставени, а и не е справедливо да се вземат всички пари от държавните, а да се оставят в частните дружества, затова обмисляме и въвеждане на едно такова допълнително облагане върху свръхпечалбите натрупани, заради инфлацията", каза Нинова.

Въвеждането на таван на цените не е добро управленско решение и ни връща към отречени практики отпреди 1989 г. Това заяви Деница Сачева, депутат от ГЕРБ, бивш министър на труда и социалната политика.

"Таван на цените имаше преди 1989 г. и знаете до какво доведе това. Подобна мярка по никакъв начин не може да повлияе добре на пазара. Представете си, че на дадена стока и намалее цената, това означава ли, че търговците трябва да задържат цените именно на този таван? Това не е добро управленско решение“, каза тя пред БГНЕС.

Според нея изходът е да се намали ставката на ДДС на всички храни или да се направят качествени енергийни помощи за бизнеса.

"Ние сме страна-член на ЕС и ако трябва да правим някакви диференцирани ставки, те трябва да са за всички храни, не могат да бъдат само за тези от български произход. Най-доброто, разбира се, е да се направят достатъчно добри и качествени помощи за бизнеса за цената на електроенергията, защото от там може да се дръпне спирачката на непрекъснато галопиращите цени в момента“, заяви Сачева.

"Нивата на инфлацията със сигурност са притеснителни и високи. Лошо е, тъй като това очевидно води до обедняване на населението. Ръстът на минималната заплата вече е "изяден" от инфлацията. Същото важи и за пенсиите", коментира икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика:

"Аз съм скептично настроен към желанието да се диференцира ДДС за определени стоки. Не мисля, че видяхме ефекти от миналото през пандемията намаляване на данъка за книги, някои детски стоки и в ресторантите. По принцип в нашата данъчна система балансът, който работи, е "за всички по равно, но с ниски ставки". По отношение на ДДС това би работило- да намалим голямата ставка за всички стоки, а не за конкретни. Таван на цените ми се струва, че няма как да се случи. Чисто икономически е безумие, особено за стоки, които са свободни за търговия, като олиото. Налагането на таван винаги може да ги пренасочи към чужди пазари. Все пак сме отворена икономика и няма как да го спрем."

Какви биха могли да са работещите мерки за справяне с инфлацията?

"Според мен със сигурност ще видим някаква компенсация на доходите, най-вероятно касаещи пенсиите. Най-вероятно ще има дебат и за минималната работна заплата и за други плащания от бюджета- социални помощи и т.н. Както и секторни мерки, които под една или друга форма могат да "отпушат" повече конкуренция, повече алтернативи, така че цената на определени стоки да не бъде допълнително завишавана от някакви изкривявания на пазара. Просто нямаме онова оръжие, с което от утре да стопираме инфлацията. Надявам се инфлацията да не надвиши все пак 14-15%. Това зависи от успокоение на ситуацията в Украйна и от спад на цените на енергийните суровини."

Повече- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49