Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на самоуправлението през погледа на учениците

Снимка: Радио ВИДИН

Денят на ученическото самоуправление се провежда в Деня на Европа. Учениците, организирани от ученическите съвети,у влизат в ролята на своите учители и директори. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват атмосферата от другата страна на учебния процес, да станат съпричастни на ежедневните проблеми.

Председател на Ученическия съвет в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин е Мартин Стефанов- ученик в 11 "А" клас. Член на структурата е Михаела Михайлова- ученик в 10 "А" клас и координатор на учениците от 11 клас. 

"Денят на самоуправлението го правим всяка година, като от две години насам не се е случвало, поради пандемията и сега сме изключително развълнувани да го осъществим това събитие. Аз лично съм забелязала, че обикновено така учениците имат повече интерес, тъй като отпред седи някой техен приятел. Те се стараят да слушат, понеже знаят, че този човек няма обучението на един учител и прави всичко възможно да направи един интерактивен, приятен урок. И съм забелязала, че това се получава изключително добре", каза Михаела.

Ученическият съвет днес е в ръководството на училището, други ученици са учители. Сред учениците се забелязва засилен интерес да заемат местата на своите учители. 

"Превърнало се е в една традиция сред всички ученици. Всички го очакват с нетърпение този ден. Изгражда се една връзка ученик с ученик и ученик с учител, която ще бъде ползотворна за бъдещата работа", каза Мартин Стефанов. Като председател на Ученическия съвет днес е директор на гимназията.

За един ден учениците успяват да разберат по-добре работата на учителя и колко е отговорно да ръководиш едно училище.

Как виждат бъдещето на обединена Европа Мартин и Михаела може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06