От "Възраждане" обявиха, че искат национален референдум за въвеждането на новата валута.
Потърсихме за коментар народният представител Петър Петров.
Радио ВИДИН: Партньорите от управляващата коалиция постигнаха съгласие по Националния план за въвеждане на еврото в понеделник. Каква е позицията на Възраждане насетне?"Нашата позиция е твърда, тя не е промена в последните 5 години. Още през 2018 година организирахме референдум за допитване до народа дали да бъде прието еврото или не, защото ние считаме, че това ще е пагубно за българската икономика. Паническите действия на настоящото правителство, които последваха тези на служебното правителство и на ГЕРБ и на определени т.нар патриоти, водят единствено страната към по-задълбочаваща икономическа криза. Влизането в Еврозоната е против нашия национален интерес".
Радио ВИДИН: Бидейки толкова последователни по темата против еврото, как ще се отрази на най-бедната страна в Европа?
"Да тръгнем от икономическите последици. За никого не е тайна, че инфлацията, която и в момента е изключително висока, ще се увеличи. При всички държави, които са въвели еврото, се вижда как в първите няколко години цените на стоките и услуги се увеличават, неминуемо ще се случи същото в България. Цените ще бъдат закръглени нагоре, вследствие на спекула, каквато в момента има при олиото и горивата, същата спекула ще бъде при храните и стоките от първа необходимост, които са в покупателната способност на най-бедната част от населението. Не трябва да забравяме, че има 56 милиарда лева, които са резерв, гарантиран от валутния борд. Когато влезем в еврозоната, тези пари ще бъдат освободени, част от тях ще се върнат в ЕЦБ, а по-голяма част от тях ще бъдат на разположение на съответното българско правителство и всеки може да си отговори на въпроса, дали ще бъдат разходване целесъобразно или ще бъдат откраднати".
Радио ВИДИН: Костадин Костадинов твърди, че с приемането на еврото последният елемент от българската независимост ще остане в историята.
"Прав е. Не трябва да забравяме, че чисто икономически, последиците ще бъдат за нашата фискална независимост. Когато влезем в Еврозоната и се откажем от българския лев, така реално делигираме българската монетарна и фискална независимост и суверенитет на ЕЦБ. Решенията, които ще делигираме, не винаги ще бъдат в интерес на България. Българската икономика не е като германската или френската, ние сме по-бедни. Поради това не трябва да влизаме в зоната, да се отказваме от българския лев и да позволяваме на чужди институции да определят нашата политика".
Радио ВИДИН: Преди години събрахте може би над 200-300 хиляди подписа за референдума, но не се осъществи.
"Ние ги събрахме, но НС не взе решение да свика такъв референдум. Основна част от нашата политика е, че по всички важни въпроси - дали ще е членство в ЕС, дали в НАТО, дали ще приемаме еврото, това се решава от българския народ, не от дадени политици. Ние не искаме да вземем това решение, а просто да се проведе разяснителна кампания пред българското общество, което да гласува след това. Българите сами ще кажат искат ли или не. В Шотландия проведоха референдум за излизане от Империята, но обществото посочи своя избор. Именно защото това е най-пряката форма на демокрация, това ние считаме най-правилно за определяне на бъднините на България".
Радио ВИДИН: Какви са настроенията в Народното събрание?
"Всички останали шест партии, които обслужват чужди външни интереси, желаят и ще работят, включително и цялата управляваща коалиция, за приемане на еврото. Такова им е становището и мнението, за влизане в Еврозоната. Включително да влезем в Европейския механизъм за стабилност, по силата на който даваме членска вноска, за да покрием фалитите на други държави. Единствено ние сме против".
Радио ВИДИН: Предполагам, че ще прибегнете до превърналата се в традиционна за вас форма на мнение: протестите.
"Все още не е забранено да протестираме. Като народен представител мога да ви кажа, че в последните няколко седмици виждам Народното събрание обградено от огради, а така беше и при миналото редовно правителство накрая. Искаме или не, налага се да протестираме. Такова едно решение би ни загробило. До момента ни спасява, че инфлацията в България е по-висока от отправната точка за ЕС, а и неадекватните действия на правителството водят до прекомерна инфлация - т.е това е, което ни спасява да не влезем в Еврозоната, но ние ще протестираме. Приемането на еврото ще е пагубно за българската икономика".
Радио ВИДИН: Мое впечатление е, като не мисля, че не отговаря на истината, е че темата за еврото се неглижира от политическия елит.
"Горчивият политически опит е доказал, че когато една важна тема бива умишлено замитана от страна на българските управляващи, това значи, че някъде ще се разиграят нецелесъобразно много пари, незаконно, под масата. Искам просто да насоча вниманието натам: какво ще се случи с този резерв от 56 милиарда? Всеки ваш слушател може да си отговори сам".
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...
В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..
Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..
Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..
Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..
Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури. Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...