От "Възраждане" обявиха, че искат национален референдум за въвеждането на новата валута.
Потърсихме за коментар народният представител Петър Петров.
Радио ВИДИН: Партньорите от управляващата коалиция постигнаха съгласие по Националния план за въвеждане на еврото в понеделник. Каква е позицията на Възраждане насетне?"Нашата позиция е твърда, тя не е промена в последните 5 години. Още през 2018 година организирахме референдум за допитване до народа дали да бъде прието еврото или не, защото ние считаме, че това ще е пагубно за българската икономика. Паническите действия на настоящото правителство, които последваха тези на служебното правителство и на ГЕРБ и на определени т.нар патриоти, водят единствено страната към по-задълбочаваща икономическа криза. Влизането в Еврозоната е против нашия национален интерес".
Радио ВИДИН: Бидейки толкова последователни по темата против еврото, как ще се отрази на най-бедната страна в Европа?
"Да тръгнем от икономическите последици. За никого не е тайна, че инфлацията, която и в момента е изключително висока, ще се увеличи. При всички държави, които са въвели еврото, се вижда как в първите няколко години цените на стоките и услуги се увеличават, неминуемо ще се случи същото в България. Цените ще бъдат закръглени нагоре, вследствие на спекула, каквато в момента има при олиото и горивата, същата спекула ще бъде при храните и стоките от първа необходимост, които са в покупателната способност на най-бедната част от населението. Не трябва да забравяме, че има 56 милиарда лева, които са резерв, гарантиран от валутния борд. Когато влезем в еврозоната, тези пари ще бъдат освободени, част от тях ще се върнат в ЕЦБ, а по-голяма част от тях ще бъдат на разположение на съответното българско правителство и всеки може да си отговори на въпроса, дали ще бъдат разходване целесъобразно или ще бъдат откраднати".
Радио ВИДИН: Костадин Костадинов твърди, че с приемането на еврото последният елемент от българската независимост ще остане в историята.
"Прав е. Не трябва да забравяме, че чисто икономически, последиците ще бъдат за нашата фискална независимост. Когато влезем в Еврозоната и се откажем от българския лев, така реално делигираме българската монетарна и фискална независимост и суверенитет на ЕЦБ. Решенията, които ще делигираме, не винаги ще бъдат в интерес на България. Българската икономика не е като германската или френската, ние сме по-бедни. Поради това не трябва да влизаме в зоната, да се отказваме от българския лев и да позволяваме на чужди институции да определят нашата политика".
Радио ВИДИН: Преди години събрахте може би над 200-300 хиляди подписа за референдума, но не се осъществи.
"Ние ги събрахме, но НС не взе решение да свика такъв референдум. Основна част от нашата политика е, че по всички важни въпроси - дали ще е членство в ЕС, дали в НАТО, дали ще приемаме еврото, това се решава от българския народ, не от дадени политици. Ние не искаме да вземем това решение, а просто да се проведе разяснителна кампания пред българското общество, което да гласува след това. Българите сами ще кажат искат ли или не. В Шотландия проведоха референдум за излизане от Империята, но обществото посочи своя избор. Именно защото това е най-пряката форма на демокрация, това ние считаме най-правилно за определяне на бъднините на България".
Радио ВИДИН: Какви са настроенията в Народното събрание?
"Всички останали шест партии, които обслужват чужди външни интереси, желаят и ще работят, включително и цялата управляваща коалиция, за приемане на еврото. Такова им е становището и мнението, за влизане в Еврозоната. Включително да влезем в Европейския механизъм за стабилност, по силата на който даваме членска вноска, за да покрием фалитите на други държави. Единствено ние сме против".
Радио ВИДИН: Предполагам, че ще прибегнете до превърналата се в традиционна за вас форма на мнение: протестите.
"Все още не е забранено да протестираме. Като народен представител мога да ви кажа, че в последните няколко седмици виждам Народното събрание обградено от огради, а така беше и при миналото редовно правителство накрая. Искаме или не, налага се да протестираме. Такова едно решение би ни загробило. До момента ни спасява, че инфлацията в България е по-висока от отправната точка за ЕС, а и неадекватните действия на правителството водят до прекомерна инфлация - т.е това е, което ни спасява да не влезем в Еврозоната, но ние ще протестираме. Приемането на еврото ще е пагубно за българската икономика".
Радио ВИДИН: Мое впечатление е, като не мисля, че не отговаря на истината, е че темата за еврото се неглижира от политическия елит.
"Горчивият политически опит е доказал, че когато една важна тема бива умишлено замитана от страна на българските управляващи, това значи, че някъде ще се разиграят нецелесъобразно много пари, незаконно, под масата. Искам просто да насоча вниманието натам: какво ще се случи с този резерв от 56 милиарда? Всеки ваш слушател може да си отговори сам".
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..
Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..
Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..
Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово. През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..
Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната? На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..