Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев: Антикризисните мерки няма да помогнат срещу инфлацията

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС

Какъв ще е ефектът от антикризисните мерки, предлагани от управляващите- в "Посоките на делника" търсим мнението на икономиста Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.

"Повечето от тези мерки са следствие на обещанието още преди изборите, но и при съставяна на бюджета от началото на годината, в ситуация на растящи цени всички да бъдат спасени от всичко, което ги очаква, което не може да стане". 

Според Красен Станчев предлаганите мерки няма да помогнат за справяне с инфлацията. Когато има растящи цени, вътрешните причини са значително ограничени  и те са свързани предимно с разходите на бюджета. Ако някой иска да се справи с инфлацията, тези разходи трябва да бъдат ограничени, а това не се предвижда в изброените мерки:

"Ако тръгнем отзад напред, от пенсионерите, това е вид социална помощ, това не е политика за справяне с инфлацията. Ако е социална помощ, то тогава е възможно да има друг подход, например да се помогне само на онези, които по някакъв критерий трябва да имат реален доход, гарантиран минимален доход, има такова понятие в социалната политика  и е изчислено от колеги от Института за пазарна икономика, че увеличението на тези помощи, адресирани към онези, които действително имат нужда от тях, а не към всички, както е с помощите на деца, с акцизите и така нататък, би извело от националната черта на бедността някъде около 280-285 000 души. Сред бедните в България по този критерий, те на са бедни по други критерии, бедните в България биха намалели значително. Съответно индексът за социално неравенство, така нареченият "коефициент на Джини", би трябвало да се подобри и да стане някъде на равнището примерно на страните от Нова Европа, Вишеградската четворка, но това не се прави. Всъщност, няма идентифициране на онези, които биха се нуждаели от някаква помощ. Що се отнася до средствата за бизнеса, независимо дали става дума за електричество или не, те са също доста съмнителни, защото в крайна сметка онова, което се предлага в момента, означава отново помагане на абсолютно всички, докато някои отрасли, и то почти всички отрасли, очевидно се справят и без такива помощи. Поради простата причина, че цените на онова, което те предлагат на българския, на европейския и на световния пазар, също се качват. Така че, аз не виждам по какъв начин всичко това довежда до някакви фундаментални решения".

Според Красен Станчев тези увеличения ще бъдат "изядени" от инфлацията, както вече се е случило през 2020-та и 2022-ра година:

"След време ще се окаже отново необходимо да се помага на някого и това ще доведе до правителствена криза, което не означава, че следващите, които ще дойдат да управляват страната, ще могат да върнат лентата назад и да преустановят действието на тези мерки, които в момента се предлагат. Има доста неясноти в доста неща. Не е ясно например защо трябва да се помага примерно с разходите за гориво, както и за електричество разбира се, защото в този случай онези, които са по-заможни, са в повече субсидирани от дадената политика. Другото, което не е ясно, ако се правят такива политики примерно с намаляване на акцизи за всички, то трябва по някакъв начин всичко това да бъде компенсирано с други приходи в бюджета, а тези приходи не е ясно откъде ще дойдат".

Според Красен Станчев, за да се справи държавата с инфлацията, трябва да бъдат замразени доходите поне в администрацията, а социалните политики да се насочат към онези, които действително имат нужда от тях.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28