Грижите, които се полагат за домашният любимец, със сигурност не са малко. Все пак говорим за живо същество, за чиято прехрана, разходка, забавление, здраве и внимание са отговорни стопаните. Към всички тези задължения се прибавя и грижата за кожата и козината или т. нар. груминг.
Галина Ангелова е подстригвала стотици кучета, най-различни породи, както и няколко котки персийки, които са нейни редовни "клиентки"за 30-те години, през които практикува тази професия. Тя е от руски произход, но живее във Видин от 1979 година и е категорична, че кучетата трябва да се водят още от малки на фризьор, за да свикват:
"Задължително! Най-рано на два месеца, трябва по малко, по малко - лапички, муцунка, опашка - тогава кучето свиква."
Галина съветва да се прави подстрижка поне един път на 2 месеца.
Повечето кучето не обичат да ходят на фризьор. И при всяко "преживяването" е истинска драма. Но Галина споделя, че няма определени методи, които използва, за да ги укротява. За нея най-важното е по време на подстригването, кучето да не е в компанията на стопанина си:
"Първо правило е стопанина да не е около тях. Като го няма стопанина, кучето се укротява и на масата е вече тих и мирен. Ако има стопанин, кучето се разглезва и хапе."
По своята същност грумингът е съставен от различни процедури, които биват прилагани на кучето, с цел да се поддържат както козината, така и кожата на домашния любимец. От груминг се нуждаят всички породи кучета. В зависимост от типа на козината на домашния любимец, при някои породи е нужно често разресване и къпане, а при други къпането може да бъде и веднъж в месеца.
"Съветвам да се използва балсам за кучета - той допринася за мекотата на козината, както е при хората. Косъма става мек и гладък. Така не се оплита и не става на възли."
Относно шампоана, Галина е категорична да не се използва шампоан за бебета, както много хора правят. Друг съвет е да не се нанася директно на козината, а на ръцете или да се разрежда с вода.
Редовният груминг ще осигури на кучето редица предимства, свързани най-вече с неговия комфорт и здраве. Например ще редуцира значително шансовете за развитие на болести като дерматит, кандидоза, разранявания от чесане, причинени от различни кожни проблем. Грумингът е грижа за хигиената на кучето. Намалява се и шансът кучето да се зарази с външни паразити по кожата. Подстригването като част от груминга може да реши проблеми на кучето, свързани с повишената температура, както и с дискомфорта от недобре поддържаната козина.
За всяка порода куче има различна прическа, споделя Галина. Най-любима ѝ прическа е тази на кралските пудели. Тя самата е имала преди години няколко кралски пудела, които често подстригвала.
Галина споделя, че упояването на кучета по време на фризьор е грешно:
"Според мен не е правилно, по принцип упойка не се прави при подстригване на кучето. Ти не можеш да направиш симетрична прическа на кучето, защото то лежи, не стои и няма стойка."
Главата е най-трудната част за подстригване на кучетата:
"Някой път се сърдят - ушенцата, муцунката не дават, най-трудното е."
Галина е имала трудни "клиенти" през годините и е била хапана от куче.
"Само веднъж и то от болонка. Малките породи са по-злобни, големите са по-спокойни."
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..