"Няма как сам да се справи, защото в селото ни останаха малко жители и къщите са разпръснати... За въпросния случай - аз видях отрязаните клони, защото този имот е на моя братовчедка и го пазя, но реших че някой просто си е отрязал един клон за чай. Бабата, която живее до имота ми каза, че е чула чупене на клони, но не е посмяла да излезе, защото е сама. Онази нощ обаче към 3 часа тя ми звънна, че отново чупят клони и аз веднага предупредих кметския ни наместник. Отидох бързо, но моето куче ме издаде - иначе щях да запиша и номера на колата им. Като ги видя, кучето ги нападна и те като скочиха, спринтираха бързо до колата и дори не успяха да си вземат набрания липов цвят. През това време дойде и кметският наместник с колата си. Гонихме ги до Мали Дреновец, но успяха да избягат... Така е по селата. Навсякъде е обезлюдено и е нещо страшно. Навремето имаше една местност тук - Липака, с над 20-30 дка липи. Те режеха по средата ствола, като падне дървото обират цвета от клоните и заминават. Така бе унищожена гората..."
"Проблемът с незаконната беритба на липов цвят може да бъде решен само ако се упражнява по-голям контрол върху приемателните пунктове. Така ще бъде решен въпросът не само с унищожаването на липите в населените места, но и с навлизането в чуждите имоти", категоричен е кметският наместник на село Извор, Иван Тошев.
"Проблемът съществува от около 10 години... Щом приемателният пункт е затворен или е контролиран, няма как да стане това. Не всеки има липа в дома си, за да каже, че носи липов цвят от вкъщи. Така че, само пунктовете - нищо друго".
Още по-голям се оказа че е проблемът в съседното село Лагошевци. Там заради липовия цвят са отрязани липите до оброчния камък на селото.
"Мисля, че виновниците за това се роми. То, бабите от селото няма как да са го извършили. Няма кой друг да направи тази беля", обясни кметският наместник на селото, Тихомир Танев.
"Аз съм на 58 години, а тези липи бяха на над 75 години. Отрязани са на един метър височина заради липовия цвят. Това за мен не е простотия, не е грехота, ами - не знам. Нямам думи. Там преди правехме оброк..."
Според потърпевши, набезите могат да бъдат пресечени само с по-строги мерки и конфискуване на превозните средства, с които се извършват нарушенията.
Подобни сигнали има също от Лехчево, Василовци, Козлодуй и други населени места в региона. В ломското село Сливата пък, неизвестни засега лица са отрязали клоните на липата пред сградата на кметството с моторен трион. По случая е образувано досъдебно производство, а извършителите на вандалската проява се издирват от полицията, поясни сътрудникът ни Владо Недев.
Във Враца има заповед на кмета Калин Каменов, която забранява брането на липа, късането на цвят, чупенето на клони и дори метенето на падналия липов цвят на земята с цел търговия. Тя е издадена доста преди началото на цъфтежа. До момента са съставени повече от 20 акта за административно нарушение от Инспектората към Община Враца заради нарушения на кметската заповед. По данни на местната управа, проверките на нарушителите продължават всеки ден и при констатиране на нередности, се вземат съответните наказателни мерки.
По данни на Община Видин, от началото на месеца са констатирани три нарушения за бране на липов цвят. Издадени са наказателни постановления по Наредбата за изграждане, стопанисване и опазване на зелените площи на територията на общината. Едното от тях е за "нанесени щети и увреждане на липа, с помощта на трион и кършене на клони". Другите две са за "чупене на по-големи клони". Тези постановления се изпращат в полицията и оттам пишат актове- такъв е редът. Метенето на липов цвят по улиците не се следи.
А в момента това е масова практика в града. Въпреки, че във Видин периодът на цъфтеж на липите е попреминал, това не пречи бизнесът с липов цвят да продължава. Цели групи, снабдени с метли и найлонови чували метат улици и паркове, предблокови пространства и градинки, но не за да чистят, а защото се оказва, че спокойно могат да предадат този отпадък като липов цвят в приемателните пунктове. Те от своя страна го продават на различни фирми, които пък правят от него чайове и лекарства, а после ние ги купуваме.
Оказва се, че метенето на улиците за липов отпадък е порочна практика отдавна, но никой не може да я спре. Цели семейства и сега пълнят найлонови чували с отпадъка, който в крайна сметка отива при деца, възрастни и болни хора.
Във Видин няма регистриран пункт за събиране на липов цвят, сочат данните на местната дирекция към РИОСВ в Монтана. Възможно е обаче тук да идват мобилни екипи, които да прибират събрания липов цвят.
Оказва се, че от екоинспекцията следят само за количеството цвят и дали то е законно придобито, като за целта се проверяват и горските територии, за които отговарят горските служители. За качеството на самия продукт отговарят от Регионалните здравни инспекции, но те имат право да проверяват само във фирмите или цеховете, където се произвежда той като чай, лекарство или някаква друга стока.
Засега в пунктовете за предаване на липов цвят никой не следи за качеството на това, което им се предава. Както се казва- всеки гони план, всеки гони печалба. А дали ние сме склонни да се примирим с тази ситуация, зависи от самите нас.
Какво обясняват от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана за правилата при бране на липов цвят и санкциите, които са предвидени в закона, кореспонденциите на Любо Андреев от Монтана, Жоро Александров от Враца, Владо Недев от Лом, както и целите интервюта с потърпевши и кметовете по места, чуйте в звуковия файл.
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...