Почти двойно поскъпване на водата до 2026 година е предвидено в бизнес-плана на ВиК- Видин. Планът е разгледан на заседание на Общото събрание на Асоциацията по водоснабдяване и канализация, въпреки че на последното си заседание Общинският съвет не прие предложението за упълномощаване на представител на Общината, който да участва в заседанието.
Въпросът за цената на водата винаги е вълнувал потребителите и за да изясним предвижда ли се скоро поскъпване на водата във Видинско и как може да се подобри качеството на ВиК услугите, в "Посоките на делника" гостува Стоян Стоянов- и.д. управител на ВиК- Видин .
2,27 лева е цената, която ВиК Видин предлага за доставката на кубик вода за потребителите за 2022 година, обясни инженер Стоян Стоянов. Според справката, която е обявена на сайта на дружеството, за тази услуга сега се плаща 1,558 лева. Отделно за градовете Видин и Белоградчик, където има отвеждане на отпадъчни води, се предвижда таксата за тази услуга да бъде увеличена на 0,41 лева. 0,42 лева за кубически метър е цената за пречистване на отпадъчните води, като тази услуга е само за областния център. Повишението на цените е заложено в бизнес-плана на дружеството за периода до 2026 година, представен на проведеното преди дни общо събрание на Асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от "Водоснабдяване и канализация" ЕООД Видин.
"Казусът на каква цена се предлагат ВиК услугите минава през голямо сито, освен икономически разчети, планиране и инвестиционна програма на дружеството, подобряването на услугата, ВиК асоциациите, в които участват представители на общините дават свое становище. Комисията за енергийно и водно регулиране има последна дума. Регулаторът слага на масата всички съображения, за да вземе своето решение. На този етап цената на питейната вода на обслужваната от ВиК територия отдавна не е променяна и предстои да се извърви този дълъг път"- обясни инженер Стоянов. Сред причините за поисканото поскъпване са по-високите в пъти цени на тока за фирмите и тези на материалите, ползвани във ВиК сектора.
Срещу предвижданото поскъпване на ВиК услугите се обявиха от групите на БСП и ГЕРБ в Общинския съвет във Видин. Те не бяха съгласни Общината, която е най-големият акционер във ВиК дружеството с 40,7% да изпрати свой делегат на общото събрание.
"В тази тежка ситуация на повишаващи се постоянно цени и намаляваща покупателна способност увеличението е неудачно", каза председателят на областната партийна организация и общински съветник във Видин Димитър Велков. Според него предлаганото почти двойно увеличение до 2026 година, няма да е поносимо за хората. От БСП призоваха вместо за повишение на цените, да се мисли за по-висока събираемост на задълженията и за намаляване на загубите на вода.
"Смятаме, че в момента ще бъде много тежко, още повече в региона, в който живеем, да се увеличи и питейната вода"- каза Валери Василев от ГЕРБ.
Съвсем очаквано, видинчани споделиха пред Красимир Каменов, че биха искали цената на водата да е по-ниска:
"Аз имах проблеми с ВиК преди години. Когато не минават, трябва да пишат така нареченото служебно отчисление на кубиците, обаче ми прави впечатление, че предходните месеци съм харчил между 6 и 8 кубика, а когато дойде новото служебно отчисляване, го пишат 10. Е, нали гледат назад колко съм похарчил, защо го пишат повече? ВиК да се смилят над хората от Сверозападналия регион и да намалят цените".
"Събираемостта за видинското ВиК е около 93%, доста повече в сравнение с другите дружества в страната. Същото се отнася и за загубите. Няма дружество в страната със загуби под 40%, като мога да кажа, че за 2021 година загубите на ВиК- Видин са 47,6% като в бизнес- плана сме заложили намаляване на тези загуби до 42%", обясни инженер Стоян Стоянов.
Проблемните участъци по ВиК мрежата са доста и по тях се работи според средствата, с които дружеството разполага, каза инж. Стоянов. Сред тях са външният водопровод от село Дражинци до село Бело поле и външният водопровод до село Рупци. С доста аварии е уличният водопровод в село Бойница и той трябва да бъде подменен, както и уличният водопровод в село Стакевци и тласкател от помпената станция Добри дол за селата Арчар и Септемврийци:
"Тук искам да вметна, че това е вода, която ВиК-Видин купува от ВиК-Монтана и е много важно да извършим тази реконструкция, за да не плащаме излишни средства на дружеството Вик-Монтана".
Работи се също по автоматизиране на системите за наблюдение, за да се реагира своевременно при аварии.
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..