Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваканция на село- отживелица или реалност?

Снимка: Радио Видин

Помните ли ваканциите на село, игрите със съседските деца до тъмно, ходенето боси в реката, пръскането с вода, разходките с кучето в гората, мирисът на сено, кокошките по двора и вечерите под асмата? Това са мили спомени, които бихме искали да споделим с децата си и да им покажем, че има много интересни неща извън таблетите и телефоните. Според официалната статистика, обаче по-малко от 27% от българското население живее на село, а вероятно и процентът е много по- малък в действителност. За държава, която преди 50 години е била с над 70% селско население, тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки че селото е в голяма степен носителят на българската култура, населението там е маргинализирано икономически, културно и дори инфраструктурно. Ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове, до 2060-та в държавата ни няма да е останало нито едно село. Какъв е чарът на българското село, който въпреки всичко привлича младите хора през лятото? Христо Иванов има родствена връзка с чипровския край, но днес живее в пернишкото село Егълница. Той е администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело." 

"Аз ходя по селски райони из цяла България и уча хората да присаждат дървета, да ги облагородяват, да ги ашладисват, който както я знае думата и от девет сезона правя млади доброволни обучения, които не са с финансова обвързаност. те са изключително по селски райони и са разхвърляни по цяла България. дори и във видински села имам обучения ... Видин, всеки знае, че е обграден отвсякъде с прекрасни села, изключително плодородни и специално при вас е изключително лесно. Хората при вас са традиционно закърмени и когато човек си е закърмен от малък да прекарва на село, особено пред лятото, е изключително лесно по- нататък. 

Остава ли и днес престоят в българското село един сигурен начин за презареждане, особено за младите хора, които непрекъснато са заобиколени от електронни устройства и средства за комуникация- това попитахме Христо Иванов, администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело."

"Аз имам вече пет деца и непрекъснато ги насочвам да прекарват повече време на село. Жена ми се занимава с коне и децата също участват в този процес. Когато децата от малки се научават да правят много от нещата, взимат пример от родител, от прародител за градинката с доматите, за някоя животинка в двора, това нещо в една млада възраст дори и едно лято на село и се получава страхотна закваска, която може да му остане за цял живот."- обясни Христо Иванов.

Аня Ангелова е собственик на къща за гости в софийското село Искрец. Тя има връзка със Северозападна България и монтанското село Медковец, откъдето е нейната майка. Аня Ангелова е и администратор на Фейсбук група, в която предлагат интересна инициатива за завръщане на село, особено за младите хора през ваканциите: 

"Идеята е да върнем градските деца, които са първо поколение в града, а родителите им познават какво е да имаш ваканция на село. Искаме да им предоставим това изживяване- сутрешните мекички, разходкта по реката, дори и помагането при събиране на сеното, късането на хубави домати от градината и всичко онова, което ние си спомняме не само като емоция, но и като аромати. Ние реставрирахме тази къща, която е на моя дядо. На децата не им се тръгва, тръгват си с рев и искат пак да дойдат."- сподели Аня Ангелова.

Сътрудникът ни Светла Бондова успя да разговаря с ученици, решили да прекарат лятната си ваканция при баба и дядо във видинското село Ново село:

"Аз съм Виктория Андреева и съм от Видин. Тук имам голяма компания, с която да излизам. В събота се организират хора от читалището и ходим да играем. Има и плаж и каравани и тук прекарвам повечето си време от ваканциите, защото имам с кого да излизам ... Аз съм Галя Тодорова, родена съм в София, но сега живея в Лом, защото брат ми Йордан се е родил там. На село са моите най- добри приятели още от миналата година, тук съм с баба и дядо, а с мама и татко се виждам по телефона."- коментираха младите хора.

Какъв е чарът на българското село, който привлича младите хора през лятото? По темата разговаряхме и с кмета на село Спанчевци, Община Вършец Емил Димитров:

"Лятото въобще не прилича на селото през зимата. Ние сега, август месец правим празненство "Усмихнато лято", рисуват децата и тук събираме по 80- 100 деца само от селото си. Сега на 13-ти сме го планирали. децата са повече от големите при нас, но нашето село си е живо село, няма нищо общо с другите села. Тук си е съвсем друг тип село. За нашето село това не е отживелица и младите хора се завръщат при баба и дядо през лятото."- обясни Емил Димитров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45