Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваканция на село- отживелица или реалност?

Снимка: Радио Видин

Помните ли ваканциите на село, игрите със съседските деца до тъмно, ходенето боси в реката, пръскането с вода, разходките с кучето в гората, мирисът на сено, кокошките по двора и вечерите под асмата? Това са мили спомени, които бихме искали да споделим с децата си и да им покажем, че има много интересни неща извън таблетите и телефоните. Според официалната статистика, обаче по-малко от 27% от българското население живее на село, а вероятно и процентът е много по- малък в действителност. За държава, която преди 50 години е била с над 70% селско население, тази радикална промяна носи огромни рискове в културен, социален и демографски план. Въпреки че селото е в голяма степен носителят на българската култура, населението там е маргинализирано икономически, културно и дори инфраструктурно. Ако обезлюдяването на селата в България продължи със същите темпове, до 2060-та в държавата ни няма да е останало нито едно село. Какъв е чарът на българското село, който въпреки всичко привлича младите хора през лятото? Христо Иванов има родствена връзка с чипровския край, но днес живее в пернишкото село Егълница. Той е администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело." 

"Аз ходя по селски райони из цяла България и уча хората да присаждат дървета, да ги облагородяват, да ги ашладисват, който както я знае думата и от девет сезона правя млади доброволни обучения, които не са с финансова обвързаност. те са изключително по селски райони и са разхвърляни по цяла България. дори и във видински села имам обучения ... Видин, всеки знае, че е обграден отвсякъде с прекрасни села, изключително плодородни и специално при вас е изключително лесно. Хората при вас са традиционно закърмени и когато човек си е закърмен от малък да прекарва на село, особено пред лятото, е изключително лесно по- нататък. 

Остава ли и днес престоят в българското село един сигурен начин за презареждане, особено за младите хора, които непрекъснато са заобиколени от електронни устройства и средства за комуникация- това попитахме Христо Иванов, администратор на Фейсбук групата "Помощ за завръщане на село. Заедно с децата и по- смело."

"Аз имам вече пет деца и непрекъснато ги насочвам да прекарват повече време на село. Жена ми се занимава с коне и децата също участват в този процес. Когато децата от малки се научават да правят много от нещата, взимат пример от родител, от прародител за градинката с доматите, за някоя животинка в двора, това нещо в една млада възраст дори и едно лято на село и се получава страхотна закваска, която може да му остане за цял живот."- обясни Христо Иванов.

Аня Ангелова е собственик на къща за гости в софийското село Искрец. Тя има връзка със Северозападна България и монтанското село Медковец, откъдето е нейната майка. Аня Ангелова е и администратор на Фейсбук група, в която предлагат интересна инициатива за завръщане на село, особено за младите хора през ваканциите: 

"Идеята е да върнем градските деца, които са първо поколение в града, а родителите им познават какво е да имаш ваканция на село. Искаме да им предоставим това изживяване- сутрешните мекички, разходкта по реката, дори и помагането при събиране на сеното, късането на хубави домати от градината и всичко онова, което ние си спомняме не само като емоция, но и като аромати. Ние реставрирахме тази къща, която е на моя дядо. На децата не им се тръгва, тръгват си с рев и искат пак да дойдат."- сподели Аня Ангелова.

Сътрудникът ни Светла Бондова успя да разговаря с ученици, решили да прекарат лятната си ваканция при баба и дядо във видинското село Ново село:

"Аз съм Виктория Андреева и съм от Видин. Тук имам голяма компания, с която да излизам. В събота се организират хора от читалището и ходим да играем. Има и плаж и каравани и тук прекарвам повечето си време от ваканциите, защото имам с кого да излизам ... Аз съм Галя Тодорова, родена съм в София, но сега живея в Лом, защото брат ми Йордан се е родил там. На село са моите най- добри приятели още от миналата година, тук съм с баба и дядо, а с мама и татко се виждам по телефона."- коментираха младите хора.

Какъв е чарът на българското село, който привлича младите хора през лятото? По темата разговаряхме и с кмета на село Спанчевци, Община Вършец Емил Димитров:

"Лятото въобще не прилича на селото през зимата. Ние сега, август месец правим празненство "Усмихнато лято", рисуват децата и тук събираме по 80- 100 деца само от селото си. Сега на 13-ти сме го планирали. децата са повече от големите при нас, но нашето село си е живо село, няма нищо общо с другите села. Тук си е съвсем друг тип село. За нашето село това не е отживелица и младите хора се завръщат при баба и дядо през лятото."- обясни Емил Димитров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45