Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Боровци: Бихме искали наистина да сме част от страна в ЕС

11
Снимка: Радио Видин

Срещата ни днес е с жители на берковското село Боровци, за да проверим какво не стига на местните за да се чувстват наистина жители на страна от ЕС. Защо в селото няма банкомат, каква е причината за проблемите с водоснабдяването и с електроснабдяването. Как се живее в населено място със смесено население и до какви проблеми води това. Запазили ли са се и днес зеленчукопроизводството и дърводобивът, които са оформяли облика на селото в миналото.

"Тук няма млади хора, само болни пенсионери и никой не работи нищо. Иначе има къде да се работи, но няма кой... В селото има голяма италианска фирма в сферата на земеделието, има дърводелски предприятия, има и железария. Навремето тук се намираха най-големите полета с ягоди в района. Останахме обаче само възрастни хора, младите изчезнаха...

Как живеем ли? Ами разчитаме на една мизерна пенсия само и това е. Не случайно казват Северозападнал край... Какво още искаме да има в селото ни ли? Ами, не знам. То държавата не може да се оправи, че това село ли ще се оправи. Нямаме банкомат, нямаме вече и училище. Непрекъснато имаме проблеми с водата и тока. За да си изтегля пенсията, трябва да ходя до града чак, а превозът не е съвсем удобен... Доволна съм от живота тук. Засега властите си обръщат внимание на всичко. Доволна съм, че нямаме кражби. Майката община обаче нека да отпусне повече средства за хигиената в селото. Тук навсякъде е сметище, не е окосено...

Трябва да има повече удобства за майките с малки деца. Детска градина имаме, но няма детски площадки - само една пързалка и една люлка до кметството, които не са достатъчни...  Днес да гледаш деца на село е доста трудно. Нямаш ли личен автомобил - направо си закъсал. Всичко купуваме от града, а транспортът е неудобен. Не можеш да отидеш на доктор, не можеш да се върнеш... Искаме повече придобивки за децата и повече да се чисти селото. Навсякъде е обрасло. С всяка изминала година става все по-зле и по-зле. Каквото направят се чупи, а не се поддържа...

Всеки втори в селото е социално слаб. Работа има, но няма желание. Повечето от тях не искат да работят, защото са свикнали на държавната издръжка. Просто държавата ги е научила така - само да получават, без нищо да дават...

Днес хората в магазина пазаруват само най-нужните продукти - хляб, мляко. Особено бабите, да ти е жал да ги гледаш - броят си жълтите стотинки от малките си пенсии. Имаме и много от малцинството, които работят ден за ден - каквото изкарат го харчат, а на другия ден искат на вересия. После пък забравят да си платят вересията... Труден е животът за хората с тези цени и горива. Всичко скача нагоре - и хляб, и закуски. Трудно се живее, особено по селата. Хората през последната година обедняха много, живеят мизерно. Особено пенсионерите. Цял живот са работили, а накрая да не могат да си купят нещо по така, за да си хапнат... "  


Интересен факт за селото е, че през 2011 година то печели конкурс за най-чисто населено място на територията на община Берковица. Същата година в Боровци е отворен учебен център за временно настаняване и обучение на младежи, напускащи социалните институции с капацитет от 45 души.

Каква е ситуацията днес и как решава проблемите на съселяните си, обяснява кметът, Валери Петров. Той е от Видин, работил е в системата на МВР, а след като се пенсионира идва тук и вече втори мандат управлява Боровци.

"Голяма част от жителите на селото са пенсионери. Стремим се да ги обгрижваме колкото се може по-добре. Когато се кандидатирах за втория мандат, аз им казах: Големите работи ще ви ги обещаят партиите. Това, което аз мога да ви обещая е личната грижа. Стремя се колкото е възможно да спазвам обещанието си. Имаме си Домашен социален патронаж в Берковица с филиал в едно съседно село и аз всеки ден доставям храната на нуждаещите се. Първоначално те бяха около 30 човека, но намаляха и днес са 12. Когато се налага нося и лекарства и изобщо всичко, което е свързано със социалните грижи...

Лекар имаме - всяка сряда идва в селото. Освен това аз имам постоянна връзка с него. За апека не можем да говорим. С лекарства се снабдяваме от Берковица или от Монтана..."

Целите интервюта с кмета Валери Петров, секретаря на местното читалище "Развитие 1927", Елка Тодорова и анкетата с жители на селото- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05