Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Боровци: Бихме искали наистина да сме част от страна в ЕС

11
Снимка: Радио Видин

Срещата ни днес е с жители на берковското село Боровци, за да проверим какво не стига на местните за да се чувстват наистина жители на страна от ЕС. Защо в селото няма банкомат, каква е причината за проблемите с водоснабдяването и с електроснабдяването. Как се живее в населено място със смесено население и до какви проблеми води това. Запазили ли са се и днес зеленчукопроизводството и дърводобивът, които са оформяли облика на селото в миналото.

"Тук няма млади хора, само болни пенсионери и никой не работи нищо. Иначе има къде да се работи, но няма кой... В селото има голяма италианска фирма в сферата на земеделието, има дърводелски предприятия, има и железария. Навремето тук се намираха най-големите полета с ягоди в района. Останахме обаче само възрастни хора, младите изчезнаха...

Как живеем ли? Ами разчитаме на една мизерна пенсия само и това е. Не случайно казват Северозападнал край... Какво още искаме да има в селото ни ли? Ами, не знам. То държавата не може да се оправи, че това село ли ще се оправи. Нямаме банкомат, нямаме вече и училище. Непрекъснато имаме проблеми с водата и тока. За да си изтегля пенсията, трябва да ходя до града чак, а превозът не е съвсем удобен... Доволна съм от живота тук. Засега властите си обръщат внимание на всичко. Доволна съм, че нямаме кражби. Майката община обаче нека да отпусне повече средства за хигиената в селото. Тук навсякъде е сметище, не е окосено...

Трябва да има повече удобства за майките с малки деца. Детска градина имаме, но няма детски площадки - само една пързалка и една люлка до кметството, които не са достатъчни...  Днес да гледаш деца на село е доста трудно. Нямаш ли личен автомобил - направо си закъсал. Всичко купуваме от града, а транспортът е неудобен. Не можеш да отидеш на доктор, не можеш да се върнеш... Искаме повече придобивки за децата и повече да се чисти селото. Навсякъде е обрасло. С всяка изминала година става все по-зле и по-зле. Каквото направят се чупи, а не се поддържа...

Всеки втори в селото е социално слаб. Работа има, но няма желание. Повечето от тях не искат да работят, защото са свикнали на държавната издръжка. Просто държавата ги е научила така - само да получават, без нищо да дават...

Днес хората в магазина пазаруват само най-нужните продукти - хляб, мляко. Особено бабите, да ти е жал да ги гледаш - броят си жълтите стотинки от малките си пенсии. Имаме и много от малцинството, които работят ден за ден - каквото изкарат го харчат, а на другия ден искат на вересия. После пък забравят да си платят вересията... Труден е животът за хората с тези цени и горива. Всичко скача нагоре - и хляб, и закуски. Трудно се живее, особено по селата. Хората през последната година обедняха много, живеят мизерно. Особено пенсионерите. Цял живот са работили, а накрая да не могат да си купят нещо по така, за да си хапнат... "  


Интересен факт за селото е, че през 2011 година то печели конкурс за най-чисто населено място на територията на община Берковица. Същата година в Боровци е отворен учебен център за временно настаняване и обучение на младежи, напускащи социалните институции с капацитет от 45 души.

Каква е ситуацията днес и как решава проблемите на съселяните си, обяснява кметът, Валери Петров. Той е от Видин, работил е в системата на МВР, а след като се пенсионира идва тук и вече втори мандат управлява Боровци.

"Голяма част от жителите на селото са пенсионери. Стремим се да ги обгрижваме колкото се може по-добре. Когато се кандидатирах за втория мандат, аз им казах: Големите работи ще ви ги обещаят партиите. Това, което аз мога да ви обещая е личната грижа. Стремя се колкото е възможно да спазвам обещанието си. Имаме си Домашен социален патронаж в Берковица с филиал в едно съседно село и аз всеки ден доставям храната на нуждаещите се. Първоначално те бяха около 30 човека, но намаляха и днес са 12. Когато се налага нося и лекарства и изобщо всичко, което е свързано със социалните грижи...

Лекар имаме - всяка сряда идва в селото. Освен това аз имам постоянна връзка с него. За апека не можем да говорим. С лекарства се снабдяваме от Берковица или от Монтана..."

Целите интервюта с кмета Валери Петров, секретаря на местното читалище "Развитие 1927", Елка Тодорова и анкетата с жители на селото- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00