Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече ПТП-та, но с по-малко загинали

Второкласните пътища са най-опасни в Монтанско

Снимка: Любо Андреев


Най-много пътно-транспортни произшествия на територията на област Монтана са се случили на второкласните пътища, каза в "Посоките на делника" главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор "Пътна полиция".

"Т.нар проблемни или опасни пътни участици по принцип такова техническо понятие не съществува, съществува понятието участък с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Тези участъци се определят ежегодно по определена методика. На територията на област Монтана за последната година са определени такива 15 пътни участъка. Три участъка с концентрация на ПТП-та са на пътища първи клас, седем на пътища втори клас и пет броя на пътища трети клас".

От КАТ отчитат и леко увеличение на пътния травматизъм в областта.

"От 1 януари 2022 година до днешна дата на територията на област Монтана са станали 120 броя тежки пътно-транспорни произшествия. Едно уточнение: тежко ПТП се има предвид такова, при което има убити или ранени или значителни материални щети. При тези 120 тежки ПТП-та са загинали 9 човека и 155 са ранени. В сравнение със същия период на 2021 година, броят на ПТП-тата е с 25 повече. Броят на загиналите е с трима по-малко. Броят на ранените е 39 повече. Има значително подобрение по отношение на броя на загиналите".

Пътният експерт се обърна към всички шофиращи.

"Моето лично мнение е, че това е отговорност на всички, не само на Пътна полиция, но и на всеки един управляващ МПС. Най-елементарното нещо, което могат да направят, е да не употребяват алкохол и упойващи вещества и да управляват с разумна скорост. Ако се спазват тези две елементарни неща, значително ще намалее броя ранените и загиналите по пътищата в региона".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19