Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсите за директори на училища да не се политизират

Снимка: Радио Видин

Изборите на директори на училища да не се политизират, за това призовават граждански организации, синдикати, ръководители на учебни заведения и родители. Повод за дискусията е спряната Наредба за провеждане на конкурси, която блокира  назначенията в над 400 училища в страната. 

Наредбата е издадена на първи юли от предишния министър на образованието Николай Денков и определяше правилата, при които да става изборът, както и изискванията към кандидатите. Според нея в комисията, която извършва оценката трябва да има представители на Регионалните управления на образованието, Министерството на образованието и науката, общинската администрация, както и на Обществените съвети в училищата. Сред критериите за оценка на концепцията на кандидатите са нагласа за работа в екип и комуникационни умения. По Наредбата бяха проведени конкурси за директори на над 400 училища в страната. Тя е оспорвана от директора на училище в Пазарджик, затова Върховният административен съд спря изпълнението ѝ до приключването на съдебния спор. Съдиите посочват, че провеждането на стотици конкурси при незаконосъобразни норми би представлявало действително сериозно засягане на обществения интерес.

Образованието и конкурсите за директори на училища да не стават заложник на партийни битки и предстоящите избори, призоваха от фондация "Заедно в час".

"Според нас новите правила бяха стъпка в правилната посока. Те бяха положителна промяна според нас за системата на образованието, защото тези изисквания, които кандидатите трябваше да изпълняват - да притежават мотивация за работа, комуникационни умения, нагласи за работа в екип, са важни допълнения към формалните административни критерии, които вече съществуваха. Според нас това са умения и нагласи, без които един директор не може успешно да ръководи училището си. Друго ново правило, което спряната наредба въвеждаше, беше кандидатите да защитават концепция за развитие на училището. Това също щеше да допринесе начело на учебните заведения да застанат наистина мотивирани кандидати, които имат визия, които имат стратегическо мислене накъде да поеме училището"- каза Люба Йорданова, специалист "Стратегически партньорства" във фондацията.

В становището, което е подкрепено от още десет граждански организации, се изразява безпокойство от създалото се обществено напрежение около казуса.  

"Надяваме той да получи своето разрешение в най-кратки срокове, за да не поставя пред изпитание началото на учебната година във всички тези училища, в които конкурсите бяха замразени", посочват от фондация "Заедно в час."

Спирането на Наредбата няма да предизвика хаос в училищата, са категорични от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Те напомнят, че документът е изготвен  без участието на социалните партньори и без съобразяване с техните предложения, а това би могло да стимулира партийните намеси.

"Тази Наредба водеше към повече политизация в системата, защото първо по никакъв начин не даваше тази прозрачност в системата, която бихме искали да има с нашето участие в комисиите" - коментира за "Преди всички" по Българското национално радио Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование". 

Според него своевременно трябва да бъде изработена нова наредба с експертизата на представителните синдикати и на работодателски организации, с гарантирано участие на техните представители в комисиите, които избират директорите.

Със замразяването на Наредбата са спрени и конкурсите за директори на осем видински училища, сред тях и Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I". 

"Публикуването на тази Наредба беше меко казано недомислие и непрецизиране докрай, тъй като точно в този летен период да се освободят толкова директори и да бъдат обявени конкурсите за толкова много работни места, като се има предвид голямата отговорност, която носи един директор, пак казвам, не искам да бъда груба, но беше голяма глупост"- коментира доскорошният директор на училището Румяна Петрова. Според нея изборите на директори не бива да се политизират, но субективизъм при назначенията винаги има. По мнението ѝ трябва да има приемственост в ръководствата на училищата.

В училището преди 15 септември подготвят документацията, а също и класните  стаи, за да посрещнат учениците. Според изпълняващият длъжността директор Ивайло Милушев, който е и сред допуснатите кандидати на конкурсите за директори, няма сериозни затруднения преди началото на новата учебна година. Признава, че колективът би бил по-спокоен, ако имаше постоянно назначен на длъжността, но няма пречка за нормалното протичане на учебно-възпитателния процес. По мнението му директорът трябва да познава добре нормативната база, но по-важното е да има качества като ръководител:

"Задължително трябва да има умения за работа в екип, въпреки че това се оспорва, че няма как да бъде измерено. В някаква степен трябва да име лидерски качества. Трябва да има усет към хората, да преценява в психологически аспект техните нагласи, техните проблеми, техните тревоги, техните желания, за да може да се намери някакъв баланс. Трябва задължително да е позната фигура, въпреки че има и много такива случаи, когато е външно лице. Тогава трябва да има един период за адаптация, за синхронизиране работата с учителския колектив."

Според председателя на Училищното настоятелство на ППМГ "Екзарх Антим I" Лиляна Цанова задължително при избора на директор трябва да се отчита мнението на родителите. Категорична е, че не трябва да се допускат партийни назначения:

"Мнението на родителите, ще добавя и на учителите, трябва да участва в избора на директор и да е решаващо. Категорично политическите назначения трябва да спрат, още повече в образованието. Когато един директор е назначен с участието на родителите, той съответно ще има тежест и авторитет. Това трябва обаче да се случва не само при директорите, а и при назначаването на учителите."

Според Лиляна Цанова трябва да се въведе мандатност за директорите на училища, каквато има за ръководителите на висшите учебни заведения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35