Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От обора до мандрата- как се сбъдват мечтите



Има ли у нас почва за отглеждане на елитни стада и как се оцелява в условията на криза? За да разберем, отиваме в село Гомотарци, където е семейната кравеферма на Николай Николов и Десислава Кирилова. 

Те са брат и сестра, а фермата е сбъднатата им мечта и е една от малкото останали в региона, в която, не само, че се произвежда качествено мляко, но и година след година се правят инвестиции- понякога с помощ от държавата, но повече със собствени средства. Заради икономическата криза и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, са силно притеснени от това как ще изкарат зимата: 

"Сами произвеждаме фуражите си, това ни облекчава... Себестойността на млякото не е под 1,20, при тези цени... Ние оцеляваме, защото затворихме цикъла- произвеждаме традиционните млечни продукти... Всяка една помощ от държавата е добре дошла, но всеки трябва да си направи сметката... Целта ни е да достигнем 100 дойни крави, а приплодите- колкото - толкова... Но... да оцелеем зимата... "- казва Николай. 

За да изхранват животните се занимават и със зърнопроизводство, но тази година отчитат ниски добиви. Борят се, въпреки проблемите, които съпътстват животновъдния сектор. Разходите за храна за животните и за горива са най-голямото перо в бюджета им: 

"Кравефермата е на изцяло на ток, а мандрата е на пропан бутан... При добро желание и много лишения, може..." 

Липсата на работници е най-големия проблем, казва Деси: 

"Срамуват се, че ще работят във ферма... Няма желание... Трябва човек да обичат животните, не може всеки ... Когато човек се отнася грубо с тях, винаги страдат животните... Трябва им спокойствие- както човекът иска релакс, така и те... Искат да ги галиш, да говориш с тях, като малки деца са... Понякога имам чувството, че повече ме разбират, отколкото хората, затова е много трудно да се намерят работници..." 

Първата ми среща с Николай и Деси и животинките от семейната кравеферма в Гомотарци беше в началото на 2016 година. 6 години по-късно има с какво да се похвалят- покрито хале, където кравите са разпределени по възраст, имат и собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко. Спомнят си началото през 2008 година и трудностите, през които са минали:

"Тогава животните не бяха селектирани, събирали сме животни... Сега са млечни, с по-високи показатели от тези, които сме имали преди 10 години- в резултат от добрата селекция, от значение е и храненето..."

"Да избутаме зимата"- на това се надяват Деси и Николай. Грижат се за стадо от 140 елитни животни от породата Холщайн, влагат всяка спечелена стотинка във фермата и с цената на много лишения са постигнали не малко. 


Най-новата им придобивка е собствена мандра, в която преработват част от добитото мляко и произвеждат кисело мляко, сирене и кашкавал. Имат постоянни клиенти, а продукцията им се предлага и по видинските магазини. 

Кандидатствали са за компенсация от икономическите последици, заради войната в Украйна. 

Малко ги плашат кризата и постоянно растящите цени на горива, торове, храна за животните, но не се предават. 

В работата активно се включват малката Ния и баткото Влади. Ния е на 9 години, в трети клас е и въпреки, че имаше да пише домашни, бе нетърпелива да разкаже за това как помага в мандрата:

"...Помагам в правенето на сирене, в производството на кисело мляко и кашкавал, понякога помагам на тати да изнесе стоката от магазините..."

Влади, е зрелостник, завършва математическата гимназия, но от няколко години се грижи за поколението на кравите. Решил е да учи за ветеринарен лекар и обещава да се върне:

"Тук съм, след училище съм постоянно тук... Бил съм на 4-5 години, когато за първи път съм влязъл във фермата... Отначало ме беше страх от теленцата... От две години насам се грижа за заплождането на кравите... Ще уча за ветеринарен лекар и ще се върна във фермата..." 

Лично аз нямам съмнения, че и двамата ще продължат започнатото в кравефермата. Иначе Ники и Деси плануват да разширят капацитета на мандрата, да пуснат доилната зала, да довършат ремонта в основния обор, където кравите ще са свободни, да изградят система за автоматично постилане на слама- въобще стремежът е към максимална автоматизация на процесите по отглеждането на животните. Причините са ясни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50