Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога започва миенето на зъбите?

Снимка: Радио Видин



Грижата за зъбите трябва да започне в най-ранна възраст, още с появата на първото зъбче на детето. Това е периодът между 4 и 6 месеца, каза в "Час при зъболекаря"д-р Олга Папушева, която има малки пациенти във Видин, Ружинци, Чупрене и Брусарци. По думите й, за да се улесни почистването на детските зъби през този ранен период, са създадени различни помощни средства:


"Хората, които работят в сферата на оралната хигиена, са измислили страшно много средства, които са ни полезни и забавни. За тази възрастова група от 4 месеца до 1 година, даже до 2, има създадени малки силиконови накрайници, които да се използват от родителите. Те са абсолютно безопасни. Слагат се на пръста на родителя и са с два вида влакна - по-дебели и по-тънки. Едното е за масаж на венците, другото е за почистване на зъбчетата. Просто за премахване на главната плака, защото бебетата, освен мляко, като цяло друго не консумират."


На силиконовите накрайници не трябва да се поставя паста за зъби, уточни д-р Папушева:


"Трябва само да се почиства, съвсем лекичко, така, колкото детето да свикне с тази нова играчка за него, защото за него ще бъде игра. Едната страна, която е за масаж на венците е много полезна, защото когато започнат да избиват зъбките, обикновено тези процеси при повечето бебета са придружени от обилно слюноотделяне, вдигане на температура, болки."


Много често родителите водят децата при педиатър и се оказва, че проблемът е свързан с никненето на зъби. С тези силиконови накрайници може да се използват гелове - специално създадени за облекчаване на тези симптоми. 


Първите 20 млечни зъби трябва да са поникнали до 2 години и половина, обясни още лекарят по дентална медицина: 


"Плюс минус няколко месеца, процесът е индивидуален за всяко едно дете. Тогава вече може да се пристъпи към истинската четка за зъби. Тогава е подходящо да се заведе детето за първи път на зъболекар и да се получат едни индикации от зъболекаря спрямо родителите за това как да се използва четка, каква да бъде първата четка, първата паста. Не е важна цената на четката, важна е нейната функция. По отношение на децата - меки четки, които да се сменят често и да се използват два пъти на ден - сутрин и вечер. Сутрин, за да са красиви, а вечер, за да са здрави зъбките."




По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30