Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се справят с недостига на кадри в болницата във Видин

Снимка: Радио Видин

С хроничен недостиг на специалисти са редица болници в страната извън градовете с медицински университети. Кадровият проблем в здравеопазването е основен, а поради факта, че е в периферията на страната, за болницата във Видин е още по-сериозен, казва директорът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова:


"Във всяко отделение има нужда от допълнителен персонал и всички работят на критичен минимум. Или работят, колегите, повечето, работят на един основен трудов договор, на втори допълнителен, за да може графика да стане, както е нужно, да не страда здравната помощ".


От 86 лекари в здравното заведение, 30 са в пенсионна възраст. В лабораторията по микробиология работят двама от тях, защото имат желание и могат, обяснява д-р Росица Виденова, завеждащ микробиологията към МБАЛ "Св. Петка".


Красимир Урошев е медицински фелдшер с дълъг професионален стаж. Въпреки, че вече е в пенсионна възраст, продължава да работи в кръвния център:


"Каквото и да се говори за професията, медицината е едно вътрешно състояние и човек, който е започнал да работи, той не може да си позволи и да рискува да остави работата си несвършена... Хората идват с притесненията си, неволите, аз не мога да легна на лаврите и да кажа, аз съм си свършил трудовия стаж, трябва да почивам".


В отделението имат надежда. От два месеца в екипа е Вилияна Ангелова, която наскоро се е дипломирала като лекарски асистент:


"Няма желаещи, които да дойдат. Аз искам да съм тук, искам да помогна с каквото е възможно".


Примери като този в болницата се броят на пръсти.


"За щастие преди две години започна приток на млади хора. Те не са много", казва д-р Росица Виденова.


Причините да изберат Видин не са финансови. Елвира Борисова е на 24 години и вече работи в лабораторията по микробиология. Учила е в Пловдив и е изключение от повечето си състуденти, които останали в големия град:


"Първо, обичам Видин. Второ, биологията е моето призвание и много се радвам, че ми дадоха шанс на тези години, тъй като честно казано, съмнявах се, че като видят млад човек ще му дадат възможност".


Д-р Кристина Иванова е завършила обща медицина в съседна Румъния и се надява да специализира в България:


"Може би другите страни предлагат повече възможности за развитие, но чужденецът си остава чужденец. Имам много познати, които решиха да останат в Румъния, и не само… Честно казано може би точно това мотивира младите хора да не работят в България- трудовото възнаграждение. Като начална заплата, тя е 990 лева за лекар, който все още няма специалност".


В болницата не престават опитите да привлекат нови кадри, казва директорът на лечебното заведение:


"Стараем се по всякакъв начин пристигайки в града ни, завършвайки млади специалисти, да намерим начин да си ги вземем при нас. Ако не са от тук, било то с квартири... Искам да спомена и друго, което е важно за младите специалисти, а и не само за тях. Успяхме за една-две години да осигурим много нова апаратура, а младите хора, за тях това е важно".


Благодарение на д-р Ангел Благоев, който е от малко повече от година и половина в града, заработи отново отделението по неврология в болницата. Преди това беше затворено с месеци заради недостиг на лекари: 


"Да не работи неврология, това е недопустимо. Затова се върнах тук. Работим, справяме се".


Според него, за да бъдат привлечени млади лекари в по-малките болници е нужно да им бъдат създадени възможности да се развиват и специализират. Фактор е и заплащането, а тук вече ролята е на държавата:


"За жалост ние се финансираме от здравна каса, въз основа на това, което сме изработили, но ако пътеките, които са, клиничните пътеки, въз основа на пациентите, на брой пациенти, които са преминали, не се остойностят достатъчно, ако не се остойности достатъчно тази клинична пътека, няма как да има и високи заплати. Тук е и ролята на държавата да помогне за отделенията, които са в по-неблагоприятни райони като видинския".


Сред младите попълнения в отделението по неврология е Виолина Вилянова, медицинска сестра. Преддипломният и стаж е преминал в столична болница, но сега избира Видин:


"Избрах да дойда тук, защото чух, че д-р Благоев изнемогва с работата си с болните. Има нужда от хора, които да помогнат, да сплотят екипа, да са компетентни кадри".


Една от стъпките, които са предприели от здравното заведение, за да се справят с недостига на кадри, е договор с Русенския университет и студенти по здравни грижи. Те не плащат семестриални такси, а стажа си ще провеждат във Видин. Надеждата е и да останат да работят в болницата в града.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05