Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димово участва в общинското експо

Снимка: Радио ВИДИН

Общините Ружинци и Димово за поредна година участваха на Годишната среща на местните власти. Наред с актуалните проблеми пред администрациите, кметовете участваха в дискусионни форуми, имаха възможността да видят какви иновативни технологии предлага бизнесът.

"Хубавото, което ми направи впечатление на мен, не знаех, че има такъв типов модел, за растеж чрез активиране на местния потенциал. Това е едно финансиране в десет пилотни общини в България, за съжаление няма нито една от нашия регион, което навява тъга в мен, че сме малко изостанали от тези процеси. Защото няма как да търсим развитието на Северозапада, няма как да търсим успехи и да подобрим демографския срив, ако не се прави нещо за хората, не се привличат ресурси... Един човек от село Смилян, община Смолян, той разказа, че преди няколко години са изпаднали в една ситуация, че са закрили завод за преработване на картофи и 500 човека са останали без работа. И читалището, по местна  инициатива на читалището, будните хора в това читалищно настоятелство са се организирали с другите села и са помислили с какво могат да станат известни в България, а защо не в Европа и света, както да направят и с кое да помогнат, така че да се задържат тези хора там. И тогава са решили да рекламират смилянския боб... Всяка една община, всеки един район е строго специфичен. Ние не може да наложим модела на село Смилян в Ружинци или Дреновец, но може друго нещо да се направи. Дори с идеята за исторически възстановки, за възстановяване на историята, с демонстрации и фестивали да се постигат нещата ", каза кметът на община Ружинци Александър Александров.

Трябва да се привлича вниманието на хората с интересни неща, а нашият край е богат на история и археология, допълни кметът на Ружинци.

Снимка: Община ДимовоОбщина Димово участва на общинското експо, организирано по време на Годишната среща на местните власти, за първи път със собствен павилион, на който представи туристическата дейност в общината. 

"Основното е туристическата дейност в общината и най- вече пещера "Венеца", "Рациария", фестивалът, който се провежда на пещера "Венеца" - "Жива вода" и всичко свързано с туризма в региона. Така смея да твърдя, че съвсем прилично се представихме. Доста добри отзиви има от колегите. Интересно беше самото изложение и това, което представихме ние като рекламен материал. Да, запознати са хората. Малко е по-позната пещерата, доста хора се интересуват какво се случва с "Рациария", дали продължават разкопките. Имаме доста заявки за следващото мероприятие "Жива вода" за следващата година", заяви кметът на Община Димово Светослав Славчев.

Кметът на Димово участва и във форума "Зелени решения за общините". Управлението на отпадъците, стимулиране на дейности по рециклиране, намаляване на дела на депонираните отпадъци, въвеждане на системи за разделно събиране, стратегия за преход към кръгова икономика- това бяха основните теми в дискусията.

"Запознахме се и с новите предложения на фирмите, най- вече за изграждане на инсталации, които биха спомогнали за отпадъците, които ние ги регенерираме. Въпросът е, че всичко опира пак до средства, тъй като самите инсталации са доста скъпи. Но, има виждане и това е правилното- използването на отпадъците да се ползва като енергия", допълни кметът на Димово. 

Представители на общините Кула, Брегово, Чупрене и Ново село също участваха във форума. Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50