Образователният сайт "Как се пише?" започва да публикува 100 важни правила за българския език. Инициативата е по повод на Деня на будителите и десетата годишнина от създаването на платформата за грамотност, казва Павлина Върбанова, доктор по български език и създател на платформата:
"Това далеч не са всички правила, които да спазваме, когато се стараем да пишем книжовно, но все пак са част от нашата езикова култура и поне тях да спазваме... Подредила съм ги по два критерия: единият е тяхната честа приложимост, а другият - доколко те се грешат от много хора... Например: става въпрос за заменянето на "и" с "й" и обратно. Например "кайсий" вместо правилното "кайсии"... Има едно просто правило- няма дума в българския език, която в множествено число да завършва на "й"."
Кампанията "10 х 10 важни правила за българския език" ще е в десет последователни делнични дни - от 1 до 14 ноември, в събота и неделя няма да се публикуват статии.
Защо все по-често се допускат правописни грешки, обяснява още Павлина Върбанова:
"Мисля, че съвременните хора много бързат и неглижират формата на текстовете, които създават... Необходима е по-висока доза самокритичност и допълнителен прочит на текста след като сме го написали..."
Освен десетте правила за правописа, пунктуацията и граматиката на българския език, ще има по две задачи със затворен отговор, като ще се избира между четири възможни.
"Едната задача ще е по-лесна и ще има само един правилен отговор, а другата ще е по-трудна и броят на верните отговори ще бъде един, два или три, но няма да се посочва. Верните отговори заедно с обяснения ще се дават на следващия делничен ден заедно с новата група от десет правила и новите две задачи...", допълва Павлина Върбанова.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..
Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки. "За децата, особено..
Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида? Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..
Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика. Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..
В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..