Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга разкрива нови факти за Врачанската епархия

Снимка: bg-patriarshia.bg

В Деня на народните будители във Враца ще бъде представена книга за историята на Врачанска епархия. Изданието е докторският труд на богослова д-р Мирослав Ангелов. Той е роден през 1985 година във Враца, но понастоящем живее и работи в Козлодуй. Днешният празничен ден не е избран случайно за представянето на книгата:

"Защото врачанските архиереи, започвайки от втория архиерей, който е управлявал Врачанска епархия, свети Софроний Врачански в периода 1794-1803 година, той е един от първите будители, наред със свети Паисий Хилендарски. С тях се слага началото на българското Възраждане. Те са първите български будители. Следващите архиереи на Врачанска епархия не са по-малко будители, защото до Освобождението имаме палитра от врачански епископи, които управляват Врачанската епископия в драматичните времена на османско владичество. Времето, в което те работят и управляват епархията, е много драматично и благодарение на тяхното дело Врачанска епархия вече 251 години съществува в картата на Българската православна църква."

Книгата "История на Врачанската епархия от нейното учредяване до тридесетте години на ХХ век" съдържа нови и малко известни факти за историята на Враца и нейното духовенство.

"Много интересни факти за църковно-народните борби в първия период на Врачанската епархия. Началото на църковните борби се датира от 1824 година с бунта на врачани срещу епископ Методий, който е грък и се опитвал да налага данъци. В тези бурни времена много врачански архиереи, които провеждат асимилаторска политика, биват изгонени от Враца, което създава на Врачанската епископия много сериозен проблем относно нейното администриране и духовно развитие. Този процес се урегулира едва при митрополит Константин, който започва своето управление още като архимандрит през 1874 година. Благодарение на неговото послушание към екзарх Антим и митрополит Григорий възстановява авторитета на Врачанска епархия, възстановява църкви, манастири и спомага за нейния бъдещ разцвет, който извършва митрополит Климент само за 16 години в периода 1914-1930 година. Той съгражда над 140 храма във Врачанска епархия, създава свещеническото богословско училище в Черепиш, помага на хиляди бежанци от Македония, Тракия, от Русия, помага на хората, пострадали от атентата в град Враца, за който атентат никой не знае, защото се води в архивите като пожар. В книгата ми посочвам доказателства, че това е умишлен акт, който се извършва по нареждане на избягалите в Югославия водачи на Септемврийското въстание. Въпреки перипетиите на своето съвремие, създава едно велико дело и епархията е в разцвет на нейното развитие."

Книгата ще бъде представена с благословението на Негово високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий в Деня на народните будители, от 16:30 часа в голямата зала на Регионалния исторически музей във Враца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00