Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени ни подготвят за срещата с нови вируси

Снимка: БГНЕС

"Ловци на вируси" идентифицират новите потенциални причинители на заболявания при човека. Това са учени, чиято цел е да сме подготвени за срещата с вирусите, преди те да дойдат при нас, защото обикновено изоставаме, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя поясни, че всяка година се откриват от 2 до 6 нови за човека вируси, които идват от животните:

"Разбира се, че вирусите се изменят, те са доста уязвими, в тях настъпват мутации. Има и други генетични събития, които могат да улеснят настъпването на изменения. Но да не забравяме това, че вирусите населяват планетата от милиони години, много по-рано от появата на човека, дори и на древните хора. Смята се, че има 1 600 000 вируса при бозайниците и птиците и някъде около 700 000 от тях могат да инфектират хората, но само 250 от тях са идентифицирани. Затова се говори за "ловци на вируси", също за програми за "ловци на вируси". Разбира се, "ловците на вируси" това са учените, които идентифицират новите вируси...Идеята на тези програми, както казват учените, е ние да отидем при вирусите и да се подготвим за тяхното идване, преди те да дойдат при нас, защото обикновено ние изоставаме в реакцията си, научаваме за новите вируси, когато вече са сред нас, разпространяват се и предизвикват заболявания..."

В последните 30 години години огнищата на зоонози доста се увеличават. Причината е, че така и не се научихме да живеем в хармония с природата, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. По думите ѝ обезлесяването, сушата и наводненията са сред факторите, които могат да подпомогнат този процес:

"Такива събития, като обезлесяването например, могат да допринесат за появата на нови вируси и за идването им при нас, защото по този начин ние ограничаваме местообитанията на животните, влизаме в тяхното лично пространство, а животните, когато се борят да оцелеят, имат доста по-различно поведение от това, което имат обикновено. Въпреки че 1/3 от сушата е покрита от гори, всъщност ние много поголовно ги изсичаме. За мен беше ужасяващо да прочета, че всяка минута изчезват гори с размерите на около 35 футболни игрища..."

Проф. Александрова обясни и какво може да се направи, за да се предотврати прескачането на вируси от животните към хората. 

"Първо да кажем, че много трудно става прескачането на междувидовата бариера. Вирусите, за да могат да влязат в дадена клетка и да я инфектират, те първо трябва да намерят "входната врата", т. нар. рецептор. Не само рецептори, но и други молекули помагат. Освен това не е достатъчно просто вирусът да влезе в клетка, а трябва да може да се размножава в нея достатъчно ефективно, а това много често по една или друга причина не може да се случи. Спирането на изсичането на горите или поне ограничаването на изсичането на горите. Една от най-горещите точки в момента това са тропическите гори на Амазонка, където също тече сериозно изсичане. Освен това трябва да се наблюдава здравето на хората в такива горещи точки. Освен това да се включи екологията в решаването на проблемите, свързани с общественото здраве... Както виждате, ние не можем да разделим хората от животните и от условията, в които живеем, просто не бива да забравяме, че не сме сами на Вселената, че освен нас живеят и много други живи същества. Трябва да се съобразяваме с тях, трябва да ги уважаваме. Това е начинът да съхраним здравето на цялата планета. Няма как, който и да е от нас да спаси себе си, ако не се спасим всички заедно."

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Докъде стигна обновяването на домовете за стари хора във Видинско

Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..

публикувано на 17.07.25 в 17:07

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57