Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успокояват ли се инфлационните процеси в края на годината?

2
Снимка: Радио Видин

Гoдишният тeмп нa инфлaция в eвpoзoнaтa cпaднa пpeз нoeмвpи и тoвa ce cлyчвa зa пъpви път oт cpeдaтa нa 2021 гoдинa. Cпaдът ce дължи нa нaмaлeниeтo в цeнитe нa eнepгиятa, пoĸaзвaт eĸcпpecнитe oцeнĸи нa Eвpocтaт, цитиpaни oт мeждyнapoднитe aгeнции. Какво се случва у нас? Преди дни министърът на икономиката Никола Стоянов заяви, че ще започне разговори за растежа на цените и инфлацията с всички хранителни вериги и участници на пазара на едро за храни и напитки. Според него, те ще доведат до това цените да спрат да растат и да започнат да намаляват. Надяваме се инфлацията да спадне чувствително в следващите няколко месеца. Не просто се надяваме, а работим за това, добави той. Дaннитe нa cтaтиcтичecĸaтa aгeнция нa Eвpoпeйcĸия cъюз пoĸaзaxa, чe пoтpeбитeлcĸитe цeни пpeз нoeмвpи ca били c 10% пo-виcoĸи oт гoдинa пo- paнo, ĸoeтo e cпaд oт 10,6% гoдишeн тeмп нa инфлaция, peгиcтpиpaн пpeз oĸтoмвpи. Ще тръгне ли ръстът на инфлация надолу или подобна прогноза е все още рискована? Годишният темп на инфлация в България се забави през октомври за пръв път от 20 месеца насам, достигайки 17,6% спрямо 18,7% през септември, когато беше достигната най-високата инфлация от 1998 г., показват данни на Националният статистически институт. Забелязва ли се успокояване на инфлационните процеси у нас в края на годината- потърсихме за коментар Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Инфлационните процеси, които наблюдаваме от началото на годината се забавят, но това по никакъв начин не означава, че не сме още в период на много висока инфлация. Много сме далече от таргета на Европейската централна банка от 2% и не мисля, че това изобщо някой би могъл да го отрече. До голяма степен това беше продиктувано от динамиката на цените на енергоносителите. Трябва да имаме предвид, че през последните два месеца имаше забавяне на цената на газа в цяла Европа, включително и у нас. Ръстът на цените на горивата се успокои, но това не добавя нова инфлация на практика и това е обяснението. голямото повишение на цената на газа през последните няколко месеца беше движено най- вече от цената на предлагането, то търсенето през следващите зимни месеци ще се движи доста бързо нагоре, като ние всъщност не сме толкова голям пазар."- обясни Адриан Николов.

За намаляване на ДДС върху някои основни хранителни продукти на 9% се обявиха браншови организации у нас. Това би довело и до изсветляване на сивия сектор и деклариране на реални обороти, коментира за радио Видин Яна Иванова, изпълнителен директор на Сдружение "Храни и напитки".

"Това не е ново предложение и не е наше предложение. Още миналата година всички национално представителни сдружения отправихме такова предложение до тогавашния министър на финансите. Вече няколко пъти сме повдигали този въпрос защото има само две страни в ЕС, които не са приели такава антиинфлационна мярка. Още през миналата година, март месец Европейската комисия излезе с решение за мерки за борба с инфлацията вследствие на войната в Украйна беше именно диференцираната ставка на ДДС, тоест намаляването на ДДС на храните."- уточни Яна Иванова.

Може ли ДДС да се превърне в успешен инструмент за успокояване на инфлационните процеси- това попитахме Адриан Николов, икономист от ИПИ.

"Ако наистина има политическа воля, предвид на това, че все още нямаме редовен кабинет, по- скоро можем да очакваме едно временно задържане на ръста на цените. Това видяхме, когато беше въведен ДДС на хляба- нямаше кой знае какво намаление на цената за крайния потребител, а по- скоро имаше едно задържане на цената на насъщния през месеците юли, август и септември дори. В този смисъл това е нещото, което можем да очакваме- по- скоро производителите да могат да си позволят, въпреки високите цени на суровините, енергията и транспорта да задържат цените на своите продукти."

Забелязват ли видинчани индикации към успокояване ръста на инфлация през последните седмици и доволни ли са от понижаването на ДДС върху цената на хляба?

"Цените не се успокояват, инфлация си има, както си трябва, а то не трябва да има такова нещо. Има я инфлацията и се забелязва, но тя е сложен процес, който е произлязъл от други взаимодействия между хората ... Мисля, че цените все повече ще се увеличават. Според мен само ще се залъгваме, че нещата ще се подобрят, но скоро не се очаква промяна ... Горивата са една част от продуктите от които се произвежда определена стока. Според мен тепърва ще гледаме е по- големи нива на инфлацията, защото не знаем какво ще се случи с конфликта с Русия, ситуацията с Китай, което също е свързано с развитието на световната икономика. Свърши пандемията, започна войната и сякаш това нещо в световен мащаб е супер режисирано, според мен."- коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът? Ще се успокоят ли инфлационните процеси в края на годината- това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата:

"С укротяването на цените на енергоносителите ще има и намаление на цялостния ръст на инфлацията. Доколко това ще се отрази и на обикновения потребител е доста трудно да се каже. Ние сме свидетели, че колкото пъти има флуктуация на горива или енергоносители, цените на крайните продукти, поне аз не си спомням да са се понижили. Според мен дори горивото да стане 2 лева, назад цени няма да видим да се връщат. Това поне досега показва историята в България ... Сега ще започне и масово пазаруване по празниците, защото има- няма пари, празниците са важни и трябва да бъдат почетени подобаващо. говори се за постоянна индексация на работните заплати, което означава, че тия пари отново ще влязат в потреблението, което само по себе си в никакъв случай няма да допринесе за спад на инфлационните процеси."- каза Красимир Кирилов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45