Амонякът е опасен и токсичен замърсител на природата. Във всяка една индустриална дейност не може да се изключи разлив на този вид вещество. Това може да стане и в най-развитите страни. Когато това се случи, трябва да се вземат мерки за неговото обезвреждане и неутрализиране. Не се ли направи това, последиците са ужасни, каза Георги Иванов- дългогодишен учител по химия във Видин.
"Най-общо: отравяне. Това е физиологичното действие на амоняка. Той е отровител. Като отровител, естествено, че убива здрави клетки в организма, причинява болести, а може при високи дози и смърт. Защото всеки отровител си има летална доза, смъртна доза. Стигне ли се това ниво на токсичност, там вече леталният край е неизбежен", каза Георги Иванов.
Химикът коментира какви мерки могат да се вземат след разлив на амоняк, какъвто имаше наскоро при инцидента в Сърбия.
"Ако няма лабораторни условия, в природата амонякът може да се окисли от атмосферния кислород и това е добре известно. Само че без катализатор вече във времето, процесът може да се проточи твърде дълго. Може да бъде за месеци, дори за цяла година. Само че, за една година, какво става с тревата, с насекоми, да не говоря за по-едри твари? Рибите във водата- смърт, разбира се, обръщат се по корем. За рибите трудно ще се намери да се обработи водата, така че рибите да останат незасегнати. Ето, аз дадох един пример- хлорната вар, с нея пръскаме, но във водоем не върви там с това нещо да се пръска“ обясни Георги Иванов.
Третирането на открито на амоняка става с обикновени окислители като хлорната вар. По-опасен е, когато е разтвор. В такова състояние водата го задържа.
"Водата е непредсказуема в прехода си. От едно място къде ще излезе никой не може да каже. Още колко време ще действа този амоняк там, трудно ми е да кажа. Но, трябва да сме сигурни, че местните еколози ще взимат проби и това ще го правят с течение на времето. Не е трудно да се вземе проба от дълбочина и можем да въздъхнем с облекчение, когато последната проба, когато се вземе и се подложи на химичен анализ, не показва съдържание на амоняк."
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г. великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..
Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..
Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..
Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще има и негативно въздействие върху земеделието и..
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..
На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му. Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..