Документалният филм "Ботев – истини в сянка" ще бъде показан в художествената галерия "Иван Фунев" във Враца. Така Регионалният музей ще отбележи годишнината от рождението на Христо Ботев. Спрях се на един документален филм, който се опитва да върне нормалността във възприемането на гибелта на Ботев, каза историкът Нели Стоянова:
"В последните години тази тема се превърна в предмет на някакво нездраво любопитство и на всякакви крайни теории и аматьорски изпълнения. Историята е селиозна наука и не може да бъде хвърляна в различни крайни тези въз основа на догадки и на лични предпочитания... Всичко трябва да се основава на проверка на фактите, на документален материал, на свидетелства- въпреки че и свидетелствата до голяма степен са субективен подход към оценката на нещата, когато става въпрос за исторически събития, отдалечени във времето... С чисто образователна и популяризаторска цел този филм е подходящ и е полезен, за да си припомним величието на саможертвата на Ботев, да му отдадем дължимото като голяма фигура в нашата история и да върнем нещата в някакви нормални граници..."
Във филма участват със свои позиции по темата директорът на Национален исторически музей "Христо Ботев" – гр. Калофер – Ася Николова и Боян Ботев- наследник на Ботевия род и председател на фондация "Христо Ботев". Автор на филма е Бойко Младенов.
"Идеята възникна преди няколко години. Избрах заглавието, не заради това да вкарам някаква мистерия или да изваждам поредната неправдоподобна версия. Целта беше да възстановя историческата истина такава, каквато е доказана през годините от видни "ботеведи", каквито са проф. Жечев, проф. Генчев, Александър Бурмов... За съжаление, през последните 30 години нито един от техните трудове не беше преиздаден. Така истинските изследователи, истинските факти, онова, което излиза от превода на турските документи, от спомени на четници, не беше преиздадено. Това даде възможност на някои от новите псевдоизследователи, които започнаха да тиражират едни нелепи версии за онова, което се е случило след стъпването на четата на Козлодуйския бряг. Над 27ф хиляди са публикациите за пътя на четата, беше трудно в рамките на 1 час да събера тези факти и да се опитам да създам един материал, който да даде представа както за това, какво се е случило... Филмът е точно това- възстановявам фактите такива, каквито историческата наука вече е доказала и с факти давам отговор на два от най-важните въпроси, с които се спекулира най-много- "мистериозното" мълчание на Никола Обретенов и прословутото предателство- едва ли не четата е била предавана на всеки метър... Във филма се опитвам да докажа, че предателство няма- особено към Враца... Мисля, че с фактологията, която показваме, възстановяваме и историческата истина, и историческата правда..."
Началото на прожекцията е днес от 17,00 ч. в малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" на РИМ – Враца.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..