Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да работим, за да получаваме повече?

Снимка: Радио Видин

В началото на всяка нова година си задаваме редица въпроси, свързани с надеждата за по-добър живот и благосъстояние на семействата ни през всичките 12 месеца, които ни предстоят. Част от въпросите са свързани с доходите, които получаваме и възможностите да повишим заплатата си. Като деца всички сме си представяли как като пораснем ще работим нашата работа - мечта и ще живеем щастливо. След това, обаче за повечето от нас нещата се променят. Никога не е късно да променим живота си в желаната от нас посока. Има много примери за успели хора, направили това точно в зряла възраст. За да го направим, обаче, следва да познаваме всичките си силни страни и да решим какво точно искаме да правим. Когато намерим пресечната точка на желанията и уменията си, ще имаме и ясна представа коя е нашата работа - мечта. Какво обаче ни предлага пазарът на труда? Потърсихме представител на консултантска компания, помагаща на бизнеса да управлява въздействието си върху природния, социалния и човешкия капитал. Разговаряме с Боян Рашев, един от водещите експерти по устойчиво развитие в България и управляващ партньор към компанията.

"Предпочитаната професия е тази, която някак си винаги съм искал да работя. Всеки човек, който учи нещо, го учи с идеята след това да работи нещо, свързано с него... Аз никога не съм мислил за доходите си, когато съм избирал какво да уча. Аз съм мисли за това какво искам да правя и какво искам да постигна в живота си. В момента, в който станеш много добър в нещо, доходът неизбежно ще дойде. Светът има нужда от всякакви хора, които правят най-различни неща."


Ще продължат ли много работещи българи да избират чужбина и през новата 2023 година за бъдещата си професионална реализация- това попитахме още Боян Рашев.


"Нека си направят добре сметката, защото в момента в България има огромен недостиг на качествени работещи хора. Човек, ако има поне малко желание за работа и относително добро образование, със сигурност може да си изкарва достатъчно добри пари и у нас. В България условията за живот са доста добри, аз лично съм се върнал от Западна Европа, за да живея в България и в нито един момент не съм съжалявал за това“- подчерта Боян Рашев.


Какво се случва с бизнеса в Северозапада в началото на новата година? Недостигът на кадри продължава да бъде един от основните проблеми в смесеното българо-холандско дружество за производство на електронни и електромеханични продукти, пластмасови детайли, метални кутии и кабелни снопове със седалище в град Враца, каза Диана Върганова, управител на дружеството:


"Ние имахме на работа при нас две украинки, които заминаха за Ирландия, поради простата причина, че нашето правителство, както за всяко едно нещо и за емигрантите не разгледа по същество помощите... Хората трябва да проумеят, че без работа нищо не се получава и всяко нещо си има цена. Тези хора, които искат по-високо възнаграждение, могат да го получат навсякъде, но се изисква да положиш определен труд и да поемеш отговорност"- каза Диана Върганова.


Имат ли право на избор на работно място работещите в Северозападна България? Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана.


"30 години и повече ние нямаме заложени приоритети. Разбиваме сектор по сектор, деиндустриализирахме държавата и само говорим празни приказки. Ние се превърнахме в придатък на Европа с най-нискодоходните дейности. Не може днес да заваряваш или да пилиш с ъглошлайфа и да мислиш, че това ще ти донесе някакъв сериозен успех“- коментира Иван Сергисов.


По всичко личи, че IT секторът ще остане един от най-платените и през 2023 година. Това продължава да стимулира много млади хора от Северозападна България да се ориентират към него. Калоян Тодоров от Видин е специалист по IT технологии, който от години живее и работи в столицата. 


"Секторът се развива доста добре. Това, според мен си остава на първа място в България като приличен начин да изкарваш добри средства. Мисля, че това е много добър избор за хората, които се интересуват от IT технологии като цяло."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00