С нов проект се представят учениците от ученическия съвет на Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин. Това е аудио подкастът "Радичков слуша".
Целта на проекта е да се представят важни теми, свързани с училищния живот и да се даде възможност на младите хора да се включат в създаването на епизодите. Учителят по история и цивилизации Кристина Божидарова дава идеята за училищния подкаст.
Водеща на предаванията е десетокласничката Александра, която е председател на ученическия съвет в гимназията:
"Цялата идея е да има различни водещи и различни гости... Винаги правим общ сценарий с въпроси, така че да може да има яснота около подкаста. Първият ни сценарий беше за ученическия съвет - кои сме ние и какво правим... Главната ни цел за тази година беше създаването на подкаста. Беше затрудняващо създаването му, направиха го изцяло учениците, както и наименованието на подкаста, беше приключение."
Следващата тема в подкаста "Радичков слуша" е свързана с кандидатстването и ориентирането на седмокласниците, които се колебаят къде да продължат образованието си. Учениците смятат да покажат най-доброто от училищния живот на езиковата гимназия.
Деветокласникът Иван и единайсетокласникът Венцислав са техническият екип, осъществил монтажа и звуковото оформление на първия епизод:
"Помагам с обработката на подкаста и се обучавам. Аз съм главният отговорник на техниците. Обработихме звукозаписа, на един тон го направихме, махнах смущенията. Около седмица го работихме. Интересно е, но трябва да си отговорен и да го правиш с желание..."
Дванайсетокласникът Мартин Стефанов до скоро е бил председател на ученическия съвет. Той е един от инициаторите, създателите и участниците в първия епизод на подкаста "Радичков слуша":
"Заехме се с първоначалните проучвания как да се създаде, създадохме канала, логото... Смятам, че крайният продукт е на добро ниво и ще продължава да се развива... Предстоят теми за менталното здраве, за извънкласните дейности... Подкастът развива уменията за говорене, увереност и комуникативност."
Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..