Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иново пази спомена за загиналите румънски воини в битката край селото

| обновено на 03.03.23 в 15:35
20
Снимка: Радио Видин

В деня, в който се навършват 145 години от Освобождението на България от османско владичество, гостуваме на видинското село Иново. Фактът, да го посетим точно на 3-ти март, не е случаен.

През Руско-турската война край Смърдан, днешно Иново, румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г. По време на битката губят живота си 119 войници и 4 офицери, ранени са 316 войници и 7 офицери. В селото има паметник на загиналите румънски воини. От този паметник всяка година започват и възпоменателните тържества за 3-ти март, организирани от Община Видин и на които съорганизатор е и местното читалище "Св.Паисий Хилендарски 1926“.

За тези събития преди 145 години разказва секретарят му, Анелия Младенова, която работи в читалището от 1987 година:


"Паметникът е посветен на всички онези войници и офицери, които са загинали тук за освобождението на видинския край. Много са загинали. Много хора и от Иново са им помагали с риск за живота си. И това не са легенди. Историята я помнят хората и се предава от поколение на поколение. Другото, което местните жители са направили за тези румънски войничета и офицери е, че когато виждат, че турската армия успява да надделее, преминават замръзналия Дунав и отиват в Румъния. Там обясняват, че румънските войници няма да могат да удържат фронта и тогава от Румъния идват още войски, които да помогнат на събратята си...

Този паметник е нашата прзнателност към тези румънци, които са дошли да защитават вярата Христова. Нито един от тях не е дошъл поради някакви политически причини- това са били орачи, животновъди, земеделци, съвсем обикновени хора. Те просто са дошли тук, за да помогнат на християнските си братя и за което сме им безкрайно благодарни...

Много са загиналите, дори в Румъния има село, което е прекръстено на Смърдан, защото 90 % от мъжете в него са загинали в тази битка. Освен това, в Букурещ и в Крайова има улици, които са казват Смърдан. Така румънците отдават своята почит към тези, които са загинали тук...

Много разкази и легенди има за тези боеве, но това, което е останало за нас и трябва да помним е, че румънците са направили всичко възможно да ни помогнат като братя християни...“

Паметникът в село Смърдан е важен за честването на 3-ти март и не слу;чайно тук всяка година идват както представители на румънското посолство в България, така и различни представтели на държавната и общинска власт, както и много жители на селото, обяснява иконом Ванко Ванков или отец Ванко, както го знаят в Иново. Той е председател на местния храм "Света Троица“ в селото и продължава с увлекателен разказ за историческите събития от преди 145 години:


"Тук трябва да говорим за два паметника. Първият паметник, който е бил построен е бил много внушителен. Аз също имам копие от снимката, която е запечатла едни прекрасни колонади, старите тежки вериги, вътре е имало помещение, което сигурно е било костница, а отгоре паметникът е завършвал със статуя на жена с факел в ръка, сигурно богинята та победата. Този паметник е бил висок над 10-15 метра...

По стечение на обстоятелствата обаче, през 1914 или 1916 година, паметникът е взривен и така приключва неговата съдба...

Новият паметник е под формата на кръст върху фундамент. Построен е през 1994- 95 година. Стана традиция, която продължаваме и до днес, на националния ни празник 3-ти март, началото на тържествата да започват оттук...

Интересна подробност е, че в националната галерия в Букурещ има картина озаглавена "Смърданската битка" на известния им художник Николае Григореску..."


Какво още разказват за миналото и настоящето на село Иново кметът  - Павел Петров, учителят Асен Лозанов, отец Ванко и секретарят на местното читалище Анелия Младенова, може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45