"Изследваме, всъщност, колко са сделките с недвижими имоти, на база от там извадихме, че около 15 000 са сделките с недвижими имоти на годишна база по селата и оттам вече, като сложим горе-долу по 3-ма, 4-ма души, които се местят, се получава това число - около 100 000 души в последните 3 години са се преселили... В повечето случаи хората избират села близо до града, горе-долу около по-големите градове, рамката е може би около 1 час. Около по-малките градове като Враца, Монтана и Видин, те са областни градове, но са по-малки в сравнение с Пловдив, София и Варна, там може би диапазонът е около половин час. Идеята е, всъщност, хората да могат да пътуват и да продължават да работят в града, но в същото време по-голяма част да прекарват на село, където могат да потребяват по-хубави продукти, по-хубав въздух и да имат по-топли отношения с хората. Пандемията отключи тази тенденция, вероятно и тя продължава и в момента... Всякакви хора избират живота на село, това, което най-много ги обобщава е това, че търсят по-природосъобразен начин на живот всичките. Иначе, като профил, чисто демографски, има хора, които са от висшия мениджмънт, също така много IT специалисти, хора със свободни професии... Също така има много хора, които се връщат от чужбина, една част са пенсионери... Хора от Германия, по проучвания на наши партньори, мислят да се завърнат, също така хора от Канада имат намерения намерения да се завърнат през следващите 2-3 години. Голяма част от тях мислят точно това - да имат имот на село...“
Решението да се купи имот на село и да се пригоди за живот е свързано със значителни средства. Важно е да се направи собствено проучване на възможните проблеми на населеното място, допълни Ивайло Вътовски.
Виктор Михайлов от врачанска агенция за недвижими имоти обясни, че има висок интерес към селски имоти въпреки покачването на тяхната цената:
"Особено след ковид нарасна търсенето на селски имоти. Много хора започнаха да се връщат в техни собствени или започнаха да търсят извън градовете. Затова и цените се вдигнаха, на някои места включително и около 100%, може би. Дори такива изоставени къщи. По принцип повечето хора търсят да са по-близо до града. И специално от Враца, гледат да е в по-близките села, ако бюджетът на позволява, гледат и малко по-далечно село, което с техния бюджет да могат да закупят имот. Също така, имаме и доста хора от София, които гледат да закупят, все пак София стана вече много пренатоварено... Къщите, те повечето по селата са в лошо състояние, за ремонт са. Има села, в които не е много хубаво да оставиш къща, която не се обитава постоянно. Има села, в които няма никакви проблеми. Локацията е най-важна... Откакто започна да се строи пътят Ботевград в посока Видин по-интересен стана районът от Мездра, Враца, Видин заради очакващия се път, защото ще се стига по-лесно."
Хората, които избират да се преместят на село, са предимно активни млади хора с деца. Те се интересуват дали в селото има престъпност или други проблеми, уточни Виктор Михайлов.
Цветомир Цветанов е млад мъж от Видин, отскоро живее с жена си в близкото до областния град село - Слана бара. Избира селския имот съвсем случайно. Казва, че спокойствието там го няма в града.
"Съвсем случайно решихме да се преместим на село. Видяхме къщата, публикувана за продан, в село на около 7 километра от Видин и реално си е краен квартал на Видин... Да, къщата беше за основен ремонт, запустяла, от доста години никой не е живял тук. Но пък това е предимство, тъй като по този начин сами можехме да си решим как ще ни бъде разположението на цялата къща и да си го направим по начин, който ни харесва. Разбира се, това си е голяма инвестиция... Доста нерви в целия процес на ремонта на една къща, тъй като това е свързано с различни майстори, с много материали и време... Най-голямото предимство на това да живееш в къща е спокойствието, няма го стресът от тесните апартаменти, от работата, въздухът е по-чист... Да, има и трудности. При нас най-голямата трудност, която се среща, е с транспорта до града. Понеже и двамата работим на смени, в случая трябваше да вземем още една кола, за да може да се придвижваме до работата... Колкото и странно да звучи, изобщо не се притесняваме, че сме в къща, в село, в което не сме живели никога преди. Съседите, с които бях разговарял, те казаха, че не си заключват къщата, понеже никой не краде. Специално в това село, в което сме ние, и това наистина е така, няма абсолютно никаква престъпност..."
Повече в звуковия файл.
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..
"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града. "Ние от около 8..
В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път. Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи? Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания? Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки? Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков..