Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Змеят - изгубената българска шевица

Колаж: Радио Видин
Снимка: РИМ-Враца

В днешното издание на "Памет нашенска" ще разкажем за шевица, която вече не се среща в българските народни носии. Това е шевицата, изобразяваща змей - един от символите в нашата митология. Тя се е бродирала на кърпите, които носят лазарките на Лазаровден. Според поверията, лазарката не може да бъде открадната и залюбена от змей. Появата му е свързана с пролетно-летния сезон. Вярвало се, че змеят живеел извън селото, някъде вдън горите, в пещера или в някой извор. Той можел да лети из облаците, имал огромна сила, с едно духване изваждал огромни дървета, а с едно поемане на дъх – ги изправял.

Това са поверия, характерни за миналото в Северозапада. Към момента такова избродирано изображение на змей върху лазарска кърпа може да бъде видяно в експозицията на Етнографско-възрожденския комплекс "Св. Софроний Врачански" във Враца. Повече за изложбата разказа етнографът Силвия Гарванска:

"В експозицията, която е представена, имаме изключително голямо разнообразие от народно облекло, тъй като тя е разделена на принципа на четирите годишни времена - зима, пролет, лято, есен и във всеки един от тези сезони ние сме показали и характерните облекла на българите в нашия край, в Северозападна България. Изключително интересно е лазарското облекло, само по себе си заради кърпата на лазарката, върху която има изобразена фигурата на змея. Може би няма да я видите на друго място, освен към лазарското облекло, тъй като според вярванията едно време момиче, което не е лазарувало и момче, което не е коледувало, не може да се омъжи и съответно ожени. В миналото момичетата, които са лазарували са били в предженитбена възраст- 14, 15, 16-годишни, те са лазарували един-единствен път в живота си. Минавайки вече през този ден, през този празник, вече момата може да се годява и да бъде избирана за жена. И обратно- ако има момиче, което не е лазарувало, обикновено това са били в миналото момичета, които са имали някакви заболявания, страняли са от околните, били са болнави и дори на такива момичета, които са били различни от останалите са им казвали, че тях змейове ги любят." 
 
Змеят, избродиран върху кърпите на лазарките, е характерен само за Врачанския край, разказва още Силвия Гарванска:

"Змеят, като митологично създание, е бил много широко застъпен в българските вярвания и представи. Неговата поява се свързва именно с появата на пролетно-летния в момента сезон, с пролетта. Всъщност змеят дохожда, както казват бабите, пролетно време. Представяли са си го по различен начин. Може да е в образа на голям смок, шаран, някаква птица и обикновено може да е и положителен, и отрицателен. Може да е почитан като пазител и стопанин на селището, като създание, което дарява плодородие. Например, може да има крилца под мишниците си - да лети, може да приема облика и на различни предмети - пауново перо, колан, шарена китка. Хем е огнен, но хем е свързан и с водата, и с небето, и с подземното царство или чудовище, или човек. Защото нощно време той се явявал и идвал при такива моми, които не са били лазарки, дохождал е при тях и те са го виждали обикновено като изключително красив момък, най-често русокос и наистина е бил неустоим за тях."

Интересно и характерно за бродериите и шевиците във Врачанския край са и други изображения на животни, които за разлика от змея, обаче, не са рядко срещани. Може да видите на местни носии петел, паун, гълъб, кон, пчела, орел. Всички животински изображения водят началото си от дълбока древност и съществуват и до днес. 

Повече по темата може да чуете в звукови файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00