Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магурата и Лепеница стават сцена на интерактивни спектакли

Интерактивни спектакли ще потопят зрителите в света на древните траки и мегалитната цивилизация по нашите земи. "Мистериите на Лепеница" и "Възкресението на Евридика" са създадени от клуб "Аргонавти" - екип от експерти, професионалисти, доброволци и любители на древната култура. Те избират да представят своя труд в две от най-древните мегалитни светилища на нашите предци - пещерите Лепеница и Магурата край Белоградчик. Организацията има подобни възстановки в цялата страна, обясни ръководителят на проекта, драматург и режисьор академик Цветан Гайд:

"Клуб "Аргонавти" прави възстановки из цялата страна, на мегалитни светилища и на други места - обекти на изследвания както на нашата древност, на нашите предци, така че това не е новост за нас. По-скоро сега вече е в партньорство с Национален фонд "Култура"..."

Зрителите на двата спектакъла ще видят неща, които не знаят и ще бъдат силно впечатлени, смята академик Гайд:

"Древните митологеми, всъщност, съдържат много истини, които са завоалирани зад един разказ, който звучи приказно, но всъщност се отнася до нашето съвремие. Така че със сигурност ще бъдат много впечатлени, особено от автентичната музика на Мирослава Тодорова и на Елица Александрова, известна композиторка в цял свят. Наистина ще бъде впечатляващо... Много ни е трудно понякога да извадим съвременния човек от неговата летаргия, от черупката, от джунглата, която в случая е бетонната джунгла в градовете, или едно отделяне от истинските извори на живота. Всъщност, пещерата е гостоприемна, по-скоро съвременният човек не е гостоприемен за истинските неща. Това е голям проблем, но винаги има едни ценители, макар и малък процент, са истински достойни, и ние знаем, че те ще си намерят своето място и преживяване на Лепеница. Древните имат едно непосредствено преживяване на света около тях, за тях всичко е дар на духа, тоест за тях всичко е дарба, способности, които не са отделени както съвременния човек в съвременното изкуството трябва някак си да излезе от ежедневието, за да влезе в някаква измислена среда - дали е музейна, дали е на изкуството. Докато за древния човек това е непосредствено. Изкуството всъщност е част от неговия живот, не е изкуство, а естеството на неговия живот изобщо, даденост..."

Оригиналната хореография е на известния хореограф Нина Томашова-Иванова. В двата спектакъла тя работи със самодейци от Белоградчик. 

"Работата ми с тези жени реално е провокация и за тях, също така и любопитство. Те имат своята работа с мен, която ги доведе до определени преживявания, ползотворни за тях. Смятам, че се справиха добре. Ние не работим с професионалисти, защото професионалистът малко или много е ограничен от танцовата форма, която познава. А, всъщност, ние изхождаме от човека и неговите вътрешни съдържания, които носи в себе си. Затова елементите огън, въздух, вода са вътре в човека също и това е едно предизвикателство да говорим за нещата, които са вътре в нас, извън и можем да ги изразим чрез движение, жест, за да разберем и ние кои сме и как общуваме със себе си, вътрешния си свят."
 
Публиката ще може да съпреживее "Мистериите на Лепеница" на 22 април, а седмица по-късно - "Възкресението на Евдридика" в Магурата. Спектаклите са с вход свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13