Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Мария Нишева: Чат ботовете стават все по-комерсиални

Проф. Мария Нишева
Снимка: Добромир Видев

Започва ли ерата на регулирането на изкуствения интелект? Този въпрос коментира проф. Мария Нишева. Тя преподава "Изкуствен интелект" в Софийския университет и има наблюдение над развитието му в продължение на над 30 години. Твърди се, че има приложения, които са способни да взимат решения вместо нас.

"Има все повече области, в които или се доверяваш, или оставяш управлението в ръцете на този, който е по-бърз от теб и може да взима бързи решения. Естествено, ти носиш отговорност. Говорим за управление на процеси, които се извършват в реално време... Интересни са нещата, които се развиват във връзка с чат ботовете. Те стават все по-комерсиални. Важно е накъде ще тръгнат хората - политиците, научната и образователната сфера... Оказа се, че има още много път да се измине. За въпроси в специализирани области, като програмиране, препоръчвам студентите да го използват, ръководени от човек, който има професионални знания... Направих експерименти в областта на българската литературата и отговорите бяха потресаващи. Нищо общо с истината...", коментира проф. Нишева. 

Изкуственият интелект е бъдещето, посочва системният администратор на Радио ВИДИН Павел Иванов.

"Трябва умело да се задават параметри на работата на изкуствения интелект. Може много хора да останат без работа, ако той поеме определени дейности... Той няма чувства и емоции... Все пак той е навсякъде около нас и трябва да свикваме с него. Рано или късно ще си подадем ръка - ние, хората и изкуственият интелект, защото той е бъдещето...", счита Павел Иванов.

Да работим умно, да проверяваме и да не му възлагаме управлението, ако няма достатъчно доказателства за това, че решенията, които предлага са адекватни, съветват специалистите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10