Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът в Кутово е спокоен и добре уреден

14
Снимка: радио Видин

На гости сме във видинското село Кутово. Населеното място е с прекрасно разположение, намира се на около 12 км от областния град  Видин и на около 2 км от река Дунав, в близост до моста „Нова Европа“.

 В селото живеят 700 души, като в миналото са достигали до 2 хиляди жители. Днес преобладаващото население са възрастните хора, младите са поели към големите градове и към чужбина, където има работа и заплащането е доста по-високо от тукашното. 

Кутово се намира в Златорожието. Почвата е плодородна, напояване има, в миналото към ТКЗС е имало развито животновъдство с кравеферма и овцеферма, големи овощни и зеленчукови градини. Днес животни почти не се отглеждат, има  земеделски производители, които сеят жито, царевица и слънчоглед.

Интерес към закупуване на къщи има, цените варират от състоянието на имота. Търси се и земеделска земя, като цената е 3,500 лв на декар. 

В селото се намира най-старата църква в Златорожието - православният  храм „Св. св. Петър и Павел“, построен през 1873 година.



Храмовият празник е на 29 юни, тогава е и съборът на селото. 

Кметът Живко Дионисиев е кмет вече четвърти мандат. От 2000 година е на този отговорен пост. Той си е местен, по професия е фелдшер и в момента обслужва като медицинско лице не само хората в село Кутово, а и в съседните села Кошава, Сланотрън и Антимово:

"Здравното състояние на хората е чудесно, защото правя редовно профилактика, повечето са двигателни увреждания... Постоянно съм сред хората, помага ми секретарката, която върши административната работа... В другите села ходя с кола, иначе с електрическо колело. Имам спешна чанта, чанта с превързочни средства, сега има алергични реакции, консултирам хората..."



Кметът на Кутово Живко Дионисиев организира и се включва във всички дейности, свързани със селото, като почистването на църковния двор, на гробищния парк, дава личен пример за включване в общополезна дейност безвъзмездно.

"Навсякъде присъствам, не може без мъжка ръка, не е така лесно, гробището ни е 20 дка... Намерихме спонсор, който ни помогна с дробилката... Изрязваме дървета и храсти и после минаваме на дробилка... И сега се виждат най-старите гробищни паметници... В този мандат успяхме да подменим всички кофи за боклук. Следи се за незаконни сметища, няколко са. Искаме да ни се даде място, където да се хвърлят растителните отпадъци... Предупреждавам хората, които строят, да си взимат контейнери от Общината, правя им предписания..."



Проблемите в село Кутово са битовите отпадъци и незаконните сметища. Има обаче и проблем с високата скорост на колите, които буквално връхлитат на площада в селото и са опасни за хора и за животни, обяснява кметът Дионисиев: 

"Едно кръгово искам да направя или полегнал полицай, защото тук се вливат 8 улици на площада... Трябва мнение на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура" - бел.ред.), Областно пътно управление... И освен това ми се събира вода и трябва да се направи отводняване, да дойде инженер да види... Хората пресичат тук и е опасно, миналата година една кола чак в бара влезна... Щяха да сгазят едно дете."

Читалище „Просвета1937" -Кутово работи активно. Има библиотеката с над 16 хиляди тома. Танцовият състав за автентичен фолклор участва неколкократно в националните събори на народното творчество в Копривщица и е лауреат на златни медали през 1986, 1991 и 2000 г., има и  фестивал на народната носия „От раклата на баба“, разказва секретарят на културното средище Татяна Любомирова.



Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42