Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намалява броят на врабчетата

Снимка: БГНЕС

3556 врабчета преброиха доброволци от цялата страна в 7-то издание на кампанията "Ние броим врабчетата". Участниците в нея отчетоха данни за 276 локации. Преброени са врабчета от три вида, които се срещат в страната- домашно, полско и испанско. 

Домашните врабчета съставляват 70% от всички (2489 бр.), полските са 27% (или 961 бр.), а испанското врабче по традиция е с най-малка численост- 3% ( 106 бр.) Процентното съотношение между различните видове врабчета е приблизително същото като миналата година - 73% : 23% : 5%. По традиция най-много птици са регистрирани в дворове на къщи (42%), следват междублоковите пространства (23%), парковете (12%), тихите улици (5%) и поляна с храсти (2%), сочат данните от преброяването.

"Един от важните изводи и това, което се вижда най-показателно е, че наблюдаваме по-голям брой места без врабчета. Ако предни години те са били 9-10%, сега са вече 13%, имайки предвид, че условията бяха идеални за наблюдение... Действително, когато пътуваме из малки населени места хората казват - тук имаме много, не е вярно това, че птиците изчезват. Резултатите показват, че действително птиците предпочитат къщи с дворове, междублокови пространства, места, където могат да намерят повече храна и места за гнездене. В същото време обаче места, които са така по-интензивно ползвани, застроени, очевидно регистрират много по- малко птици и за съжаление тези места са все повече", каза орнитологът от Българското дружество за защита на птиците Йордан Христов.

Миналата година стотици доброволци от цялата страна преброиха 5204 врабчета. Петото преброяване, което се проведе през 2021 година отчете 11 681 врабчета. 

В България се срещат пет вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче. По селата и сред природата се срещат полското врабче, скалното, испанското и италианското.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и партньорът ми..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51