Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 11 май празнуват библиотекарите

Валентина Вълчева: Днес библиотеката не е просто прашен склад за книжки

5
Снимка: Радио Видин

На 11 май, когато е денят на светите равноапостоли Кирил и Методий, честваме професионалния празник на библиотекаря. Отбелязва се от 2006 година. За  професията и задачите на съвременната библиотека говорим с Валентина Вълчева, завеждащ отдел "Заемна за възрастни" в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин и  Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел.

Библиотеката е сред най-консервативните институции, които трудно търпят промени, но и тук новите технологии и тенденции навлизат в помощ на библиотекаря и на читателите, разказва Валентина Вълчева.

"Ние възприемаме само най-добрите практики. Съвременният човек, както виждаме, е свикнал да живее на много по-високи обороти от предишните поколения. Много по-динамичен начин на живот да води. Свикнал е да търси и получава всичко много бързо- сега и веднага. Търси бързи отговори, бързи решения, бърза информация. В библиотеката вече от години ги няма тези тълпи от хора, които стоят в читалните и часове наред пишат, четат, записват на ръка или преснимат. Човек, когато влезе в библиотеката, ако влезе, за да търси информация, иска да я получи на момента, в готов вид. Оттук нататък вече следва нашата роля да влезем в конкуренция с новите технологии, което е голямо предизвикателство, защото, както знаем, в интернет може да се намери всичко като информация, но нашата роля е да поднесем достоверна, проверена информация, за която можем да гарантираме, че е е вярна, докато в интернет... Библиотеката разбира се се развива в много отношения. Ние не сме просто един прашен склад за книжки- приел, предал книжки на читателя. Днес тя е в помощ и на работодателите, на работещите, на бизнеса, на институциите, на общественото здравеопазване, дори мога да твърдя, че помагаме по някакъв начин. Ангажирани сме в обучението на хората в гражданска отговорност, защото това се оказва голям проблем в днешно време. Така че, ролята на библиотеката не една. Ние възприехме много роли и се надявам да се справяме още по-успешно с тях, макар че има още какво да се желае."

Красиви илюстрации заедно с новите технологии привличат най-малките читатели, обяснява Адриана Цветкова.

"Най-млаките читатели привличаме с красиво илюстровани цветни книжки. Картинките са най-могжъщото средство, което приковава детското внимание. Самите илюстрации успяват да подсилят и да допълнят разказа. Многобройни са срещите ни с тях. Усилено работим с всички детски градини от област Видин. За това ни помагат и двата библиобуса, с които библиотеката наскоро се сдоби. Разполагаме и с технологична стая, която е напълно оборудвана. В нея има разнообразие от настолни игри. Също така имаме обособен кът за четене, в който всеки родител е добре дошъл да прочете приказка за своето дете. Нашата основна цел е да възпитаваме любов към книгите и четеното, да стимулираме децата да развиват творческите си способности, креативност и въображение. Работим активно в тази насока да привлечем малките читатели в библиотеката. Провеждаме редица инициативи за всички деца като гостувания на детски автори, представяния на нови книги, отбелязване на българските обичаи под формата на открити уроци и ателиета, викторини с награди, четене на открито, Нощ на книгите за Хари Потър, маратон на четенето, който провеждаме ежегодно през месец април и включваме всички деца, Лято с библиотеката, където организираме клубни  форми. Предлагаме полезни и интересни занимания за пълноценното осмисляне на свободното време на нашите читатели, арт- ателиета и много други инициативи. За да превърнем децата в четящи възрастни, всички ние трябва да положим усилия, да бъдем последователни, търпеливи в това да направим книгата чат от тяхното ежедневие."

От седмица в детския отдел  са Анелия и Кристиян, ученици в Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин, които са избрали да проведат своя стаж в библиотеката.

"Стори ми се интересно да чета книги, да се запознавам с нови  хора...Още от малък се интересувам от книгите. Тук намирам голяма помощ от страна на колегите и е доста интересно."
 
В библиотеката отдавна не е актуален спорът дали мишката ще изяде книжката, обяснява Валентина Вълчева. Дигитализацията помага на библиотекарите да се заемат с дейност, за които преди не достигало време.
 
"Мишката отдавна помага на книжката  най-вече по отношение на дигитализиране на нашите фондове, казвам нашите не само по отношение на библиотеката във Видин, а изобщо, защото се оказва, че дигиталните фондове не само не спират нашите читатели да идват в библиотеката, а ги привличат, макар и по алтернативни пътеки. Нашите читатели се научиха да ни търсят по всички възможни начини- онлайн, чрез социалните мрежи, медии, сайтовете на библиотеките, така че дигитализирането на нашите фондове помага и на тях, но и на нас. По този начин ние пестим от човешки ресурс и финансов, защото, както знаем една книга например, издадена на хартиен носител изисква много повече финансов ресурс, изисква място, на което да се съхранява, изисква условия за съхранение, изисква също така от читателя за дойде на място, за да я потърси, да я прегледа, да снима, да си препише, докато за едно дигитално копие на нас ни помага фактът, че няма нужда от специални условия за съхранение. Не заема място по стелажите, в същото време може да бъде предоставено по всякакви възможни начини- през интернет, по имейл  или по другите пътеки, така че по този начин дигиталните технологии облекчиха донякъде работата на библиотекарите и помогнаха да отделим време за дейности, за които преди това не достигаше." 

Професията на библиотекаря дава възможност за разширяване кръгозора и култивиране на една функционална и емоционална грамотност, казва Валентина Вълчева. Допълва, че от професията библиотекаря трябва да бъде премахната стигмата, която носи през вековете.

"Знаем разликата между образа на библиотекаря и образа на библиотекарката, който хората имат. Библиотекарят е мистичният мъж, който владее силата на знанието, докато библиотекарката е преди всичко няква стара мома с дрехи демоде, коса, вързана на кок, която вкъщи я чакат 5-10 котки и никой друг. Нищо такова няма. Всеки, който дойде в библиотеката, може да види, че ние не сме такива." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59