Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудно ми е да разглеждам кандидат-премиера Габриел като самостоятелна фигура със собствени идеи

Светослав Малинов: В момента най-добрият и възможен вариант за правителство е с втория мандат

Намираме се в преддверието на нова криза

Светослав Малинов
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател на ГЕРБ-СДС Мария Габриел. Какви са шансовете този мандат да бъде успешно реализиран? 

"Преди БСП да обявят, че прекратяват разговорите си за правителство с ГЕРБ, имаше реална възможност да се договорят трите партии- ГЕРБ, ДПС и БСП. От БСП зависеше дали ще се реализира първият мандат." Това коментира в "Посоките на делника" доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Според него политическите совалки на Мария Габриел преди връчването на мандата са показали, че не тя, а Бойко Борисов стои зад искането на оставка на главния прокурор

"Тя (Мария Габриел бел. ред.) започна с опит да промени отношението към ГЕРБ относно реформата в съдебната власт, т.е. да създаде усещане, че ГЕРБ са готови на това. Казано грубо, номерът не мина. Първо, защото никой не вярва на Мария Габриел по този въпрос- позиция за съдебната реформа тя няма през последните десетина година и да излиза с такова радикално искане сега е неубедително, и второ, след реакцията на главния прокурор директно спрямо ГЕРБ и ДПС, виждаме, че усещането, което ГЕРБ и Борисов са целели, не се е получило. Трудно ми е да разглеждам кандидат-премиера Габриел като самостоятелна фигура със собствени идеи. Ще трябва тепърва да доказва, че тя има такива и че е независима."

Светослав Малинов е категоричен, че кабинет с политическа фигура начело не може да бъде определен като "експертен".

"Това не е експертен кабинет. Трябваше още в самото начало на дебатите за формиране на кабинет в това народно събрание професионалните познавачи на политологичната терминология да изяснят, че експертен кабинет означава кабинет без политически фигури. Мария Габриел е политическа фигура, предлагана за политически пост от партия ГЕРБ неколкократно. Заради това тя не може да играе ролята на лидер на експертен кабинет."

Според политолога няма вероятност дори част от депутатите на Продължаваме промяната и Демократична България да гласуват за правителство на ГЕРБ.

"Пропагандните опити на ГЕРБ да говорят за разцепление в ПП и ДБ вече позаглъхнаха, просто защото Борисов видя, че няма да излезе нищо от тези атаки и че не може да се договаря с ПП и ДБ на този етап по начина, по който му се иска."

Ако първият мандат е неуспешен заради БСП, то и вторият вероятно ще бъде провален по същата причина, освен ако не се намери общ език с ГЕРБ.

"Втората политическа сила по никакъв начин не може да направи каквато и да е друга работеща формула или мнозинство, освен с ГЕРБ, защото причините, поради които БСП отхвърли сътрудничество с ГЕРБ, ще са валидни и за отхвърляне на сътрудничество с ПП и ДБ. ПП-ДБ нямат никакви резервни варианти, освен с ГЕРБ, за мнозинство. В този смисъл топката наистина се прехвърля на полето на ПП-ДБ. Цялата отговорност вече за несъставяне на правителство пада върху тях и те трябва да мислят ще правят ли компромиси с формулата, ще сменят ли хора, ще сменят ли кандидата за премиер, ще се договарят ли по тази линия с ГЕРБ или просто ще предложат това, което вече са предложили и ще чакат гласуването, в което ГЕРБ може в последния момент да промени позицията си без никакви гаранции. Веднага след изборите ПП и ДБ казаха, че няма да подкрепят правителство нито с мандат, нито с участие на ГЕРБ, така че не са мръднали от това, което са заявили. В този смисъл са напълно предвидими, независимо че позицията може да не се хареса."

Светослав Малинов коментира и скандалите в ръководството на прокуратурата.

"Много е странно как се разви цялата ситуация. Първо, ние знаем отказа на ГЕРБ и ДПС от съдебна реформа. На практика тогава започна и политическата кариера на Христо Иванов като човек, който напусна правителството на Борисов заради този отказ. След което знаем за подкрепата, която имаше прокуратурата и Гешев лично от партиите ГЕРБ и ДПС, които блокираха чрез свои представители всички опити за по-сериозна промяна, включително негова оставка или гласуване на негова оставка. В момента знаем, че тече разследване на атентата срещу главния прокурор. Т.е. това е момент, в който, ако не съчувствие, то поне главният прокурор трябва да получи някакво спокойствие преди да се докаже какво е станало. Точно в този момент към традиционните искания за оставка от страна на ПП-ДБ, които са от години, се добавя остра атака от ГЕРБ и ДПС. Аз наистина съм изненадан, защото това или означава, че политиците знаят нещо, което ние не знаем, или нещо, което е също много грозно и недостойно, ГЕРБ и ДПС са решили да свалят Гешев и задвижват хора в съдебната власт, които са техни "подчинени" и те действат, включително и заместникът на главния прокурор. По-голяма демонстрация, че прокуратурата е зависима от политически партии, не може да се даде. В този смисъл реакцията на Гешев е напълно нормална. Той не може да зачеркне миналото и бъдещето си, като каже "да, след като ми искаха оставката три години, не направих нищо, но сега, когато ГЕРБ ми я поиска, прозрях, че съм вреден за България, като ДПС ми я поиска, разбирам, че трябва да подам оставка...". Това поведение би било абсурдно, самоунизително и главният прокурор по съвсем естествен начин каза, че няма да го направи. Но това е много лошо премерен като последствия ход от страна на ГЕРБ, не на Мария Габриел, на която просто е казано да го каже или ѝ е позволено да го каже, в този смисъл тя не изразява собствената си воля."

Трудно е да се прогнозира как ще се развие този скандал и дали Иван Гешев разполага с уличаващи доказателства срещу политиците, добави Малинов.

"Доколкото главният прокурор разполага с множество инструменти за набиране на информация, която няма как гражданите и политиците да знаят, очаквам неочакваното. Запазвам си правото да не коментирам неща, за които имам само интуиция и усет, но нямам доказателства. Но беше много груба грешка от страна на Борисов използването на Мария Габриел като говорител за тази оставка и сами виждаме, че реакцията на главния прокурор не е нещо, което Бойко Борисов е очаквал, и виждаме, че той е разочарован, не е доволен от това, което стана. Няма да е първата и последна крачка това, а ще има и други, а какви- това е нещо, за което по-информираните, както се казва, трябва да анализират."

България, гледана отвън, много отдавна не изглежда добре, отбеляза бившият евродепутат.

"Много отдавна се чака по някакъв начин промяна в България. На теория промяната можеше да дойде и в ГЕРБ- да промени начините, по които управлява, абсолютно задължително- лидера си, но се вижда, че промяната в България няма да дойде през ГЕРБ или от ГЕРБ. Очевидно обаче е, че в момента България не е в състояние да излъчи алтернатива, така че нещата изглеждат като една демокрация, която прави мъчителни опити за промяна- нещо, което демокрацията по принцип е призвана да прави сравнително лесно, но и демокрация, която е обременена с много тежък проблем, свързан с върховенството на правото и с уникална прокуратура, за която се опасявам, че в момента знаят повече хора в Европа, отколкото ни се иска. Същевременно, това е нещо, което винаги прави много лошо впечатление навсякъде по света, това, че има атентат срещу главния магистрат, е възмутително и това никога не говори добре за нито една демокрация. А ако се окаже, че е инсценировка, за което засега няма доказателства, но има многобройни намеци, ще се получи ново пропадане. В тази ситуация никой изглежда не може да изключи влошаване на отношенията между институциите. Намираме се в преддверието на нова криза, в която българският главен прокурор не просто заема политическа позиция, а директно обижда и атакува всички политици анблок. От това няма как да последва нещо добро."

В тази сложна обстановка е най-добре да имаме редовно правителство, но не на всяка цена, коментира още Светослав Малинов.

"Най-добре е да имаме редовно правителство, в което всички приоритети, между другото договорени между ГЕРБ и ПП-ДБ, залегнат, а именно - Шенген, Еврозона, бюджет със съответния дефицит, подкрепа за Украйна. В настоящия момент БСП на практика не се обявява точно срещу бюджета, който е предложен, а се обявява срещу влизането ни в Еврозоната, настоявайки да имаме дефицит в бюджета, който прави невъзможно влизането ни в Еврозоната. Може би им липсва смелост да кажат, че са срещу Еврозоната и искат по-висок бюджетен дефицит от необходимия, което на практика блокира влизането ни в Еврозоната. Така че, ако тези приоритети залегнат в едно бъдещо правителство или БСП реши да ги приеме макар и временно, за  да не пречи, то такова правителство би било по-добро от служебен кабинет. Ако обаче се отиде на правителство, в което ГЕРБ ще слугува на БСП по тези въпроси, то тогава е по-добре да се отиде на нови избори. А най-добрият вариант е с втория мандат наистина да се върне договорената програма между ГЕРБ и ПП-ДБ и да се направи предоговаряне на състава на правителството, но приоритетите да останат същите. Това ми изглежда най-добрият вариант и най-възможният в момента."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28