Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Сградата на Тома Лозанов се нуждае от спешен ремонт

6
Снимка: Радио Видин

Една от най-красивите стари сгради в центъра на Видин се руши - паднала мазилка, счупени орнаменти и прозорци, течове от покрива. Това е видно и с просто око за минувачите - българи и чужденци, които поглеждат с възхита, но и със съжаление към уникалната със своята архитектура сграда на Тома Лозанов - един от големите видински дарители. 

"Спешно да се направи ремонт, защото е на площада, до Дунава и сградата е много красива, ще стане прекрасна! Като че ли няма нужда от много голям ремонт, боя...Гледам прозорци, отворени, духа ги вятъра, хората ги гледат, но никой не предприема нищо. Разрухата личи най-вече отвън, покривът тече, фасадата има нужда от обновяване...Трябва да се положат някакви усилия това да се промени, понеже това е една от първите сгради, които виждат туристите, когато слизат от корабите...Такива сгради със сигурност са едни от емблемите на Видин и много ще се радвам те да бъдат по-добре поддържани, Общината да им обърне повече внимание. Такава архитектура във Видин трябва да бъде запазена заради културната ѝ стойност...Трябва да бъде реставрирана, за да може повече хора да я оценят, да оценят и града и цялата архитектура, която е била запазена."



Според публикации в интернет сградата е построена през 1898 година по немски проект. Истината обаче е друга - това е годината на нейното проектиране от архитект Никола Нешов, обясни началникът на държавен архив Видин Светлана Кръстева:

"Видинският търговец и индустриалец Тома Лозанов е роден 1854 година и е починал 1952 година във Видин. Общественик, освен търговец, той е училищен и църковен настоятел и е строил и дарил знакови като архитектура и предназначение сгради. Една от тях е 4-етажната сграда на улица "Александрова". Тя е проектирана през 1898 година от архитект Никола Нешов, който е братовчед на Тома Лозанов. Планът на сградата съхраняваме в "Държавен архив" Видин. Тома Лозанов дарява две големи сгради за фонд "Епархийска благотворителност", образуван от Видинския митрополит Неофит, а по-късно тези сгради са продадени. Едната е сградата, за която говорим, тя е продадена на Българска земеделска банка, а другата е купена от самия Тома Лозанов и е подарена на местното търговско дружество, това е сградата, известна на видинчани като Търговския дом. Тя вече за съжаление не съществува."


През годините сградата на Тома Лозанов е сменяла многократно своето предназначение. Използвана е от Градския общински съвет, в нея се е помещавал радиовъзелът, имало е библиотека, сладкарница, ресторант. Днес под покрива й съжителстват търговски обекти и политически организации. 

Частични ремонти са правени многократно, последният през 2016 година, когато със средства от общинския бюджет е ремонтиран покривът. Последното по-мащабно обновяване е преди повече от 15 години по проект "Красива България". За да се възстанови сградата в пълния ѝ блясък, са необходими нови ремонтни дейности. Планира ли Община Видин такива? С този въпрос се обърнахме към пресцентъра на институцията и очакваме нейния отговор.

Междувременно на фасадата на сградата бе монтирана паметна плоча на големия дарител. Инициаторите - "Държавен архив" и "Ротари клуб" Видин, смятат да представят инициатиата при откриването на паметния знак, което предстои. 

По публикацията работи: Изабел Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46