Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младоженци избраха българските обичаи за най-важния си ден

2
Снимка: Община Враца


Сватбеното тържество несъмнено е едно от най-запомнящите се и важни моменти за всички младоженци. Съвременните представи за сватба са свързани с пищни тържества, стилни рокли и костюми, разбира се булката да е в бяло и много други подробности, отговарящи на желанията на младоженците. 

Мария Петрова и Ники Николов решават да оставят целия този блясък и суета и за най-важния ден в живота си избират старите български традиции и обичаи. Те ще се врекат един на друг тази неделя, 22 юни, от 12:00 часа, на Северняшката сватба сред красивата природа на Врачанския Балкан. 

Младата двойка се запознава по време на работа, заедно са вече три години, а от няколко месеца са горди родители на момче. Ники разказа, че двамата имат общи виждания за живота, а почитта към традициите е това, което ги свързва още по-силно. 

"Роден съм във Враца, завърших езиковата гимназия в града. Завърших висшето си образование - бакалавър и магистратура в София, където съм вече от 10-ина години. Що се отнася до моята половинка, тя е от Велинград, спа столицата на България... И се запознахме в работна обстановка. Мога да се похваля, че от 9 месеца съм един щастлив човек, защото съм баща на прекрасно момченце на име Никола. По-интересно за Мария е, въпреки че аз имам типичния северозападен манталитет, тя пък е доста по-обрана... Но пък вижданията ни за живота, за хумора и общо взето за всичко, доста се припокриват и гледаме в една посока..." 

Относно избора да се венчаят по стар български обичай, Ники казва:

"Винаги сме си представяли, че искаме нашата сватба да бъде нещо различно от обичайното, в църквата, в Общината, след това почерпка, хора, хвърляне на букети и т.н. И се оказа, че има голям конкурс, който се прави от няколко години от Община Враца всяка година и честно казано нямахме особени амбиции да бъдем избрани. Кандидатствахме, както се казва на майтап, но явно съдбата си знае работата... Много се радваме, че ще имаме една такава различна и запомняща се сватба."

За автентичността на сватбата, младоженците и гостите ще са пременени в народни носии.

"Вече си поръчахме народните носии, с които една булка и един младоженец трябва да са снабдени, дори за малкия поръчахме носия. Успяхме да ги облечем, аз съм имал удоволствието и радостта няколко пъти да облека народна носия, макар и не типично северняшка. Не бях виждал Мария в такава, чувството е неописуемо. На първо място кара ме да се чувствам смирен, да си представя какъв е бил животът някога. Другото чувство, което смея да кажа, че ме обзема е една любов, тъй като макар и от различни фолклорни и географски области и двамата много добри чувства таим и много обичаме българския фолклор и българските традиции."


Гражданският брак ще бъде сключен от кмета на община Враца Калин Каменов, а църковното бракосъчетание ще извърши врачанският митрополит Григорий. 

Северняшката сватба е част от Националния фолклорен събор "Леденика" във Врачанско, който започва от днес. Очаква се голям брой гости за ритуала. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10