Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Дреновец - живо и съвременно, с желание да задържи младите хора

19
Снимка: радио Видин

Дреновец е най-голямото село в община Ружинци. То е красиво, съвременно, постоянно обновяващо се, с условия за спорт, култура и образование. 

Селото има плодородна земя, изобилие от водни запаси, железопътен и шосеен транспорт, и всичко това в миналото и днес привлича хората да живеят тук. Все по-често се възстановяват къщи и хората си идват за почивните дни. 

През селото минава река Лом, а край него е изграден язовир „Дреновец“, най-големият в областта. 

Общинските сгради и терени се поддържат в добър вид. Спортът е приоритетна дейност, която се финансира от Общината, има два футболни отбора - детски и мъжки. Общо 103 хиляди лева е финансовата издръжка на спортните клубове. 

"Арена Дреновец" е спортният комплекс, в който освен добре поддържан стадион, има и спортна зала.

В Дреновец са изградени три парка със соларно осветление, единият от тях е с нови пейки и площад.

Наскоро са ремонтирани читалището и киносалонът. Стойността на обновяването им е над 530 хиляди лева. В читалището се намира паметохранителница, с която местните хора се гордеят и постоянно я дообогатяват с експонати от миналото.

В Дреновец работи Дом за стари хора, който е с 24 легла. До него се намира детската градина, в която персоналът се грижи за 50 деца. Наскоро е направен ремонт и на двете сгради.

В СУ "Н. Й. Вапцаров" в селото учат 200 деца, които получават качествено образование. Младите хора имат желание да останат в Дреновец, но липсата на работа ги кара да заминават за големите градове и в чужбина. Това е основният проблем в селото, посочи кметът Надя Иванова. 

Главната улица в Дреновец е почти 5 км. Улицата е опасна, защото преминаващите тежкотоварни камиони и леки автомобили не се съобразяват с ограниченията в километража. Писта е, както казва кметицата Надя Иванова. Основна задача на общинското ръководство е да се създадат условия за сигурността на пешеходците. Два соларни пътни знака са поставени на главната улица, за да помагат на пешеходците при преминаването им. 

Общо 1 400 са жителите на Дреновец, в миналото достигали 4 000 души, които са работели в селското стопанство, шивашките предприятия и завода за военни боеприпаси. Имат две читалища, две църкви, всичко им е по две, шегува се кметът Надя Иванова. По образование тя е начален учител. Преди осем години се кандидатира за кмет на Дреновец и така продължава и до днес да се занимава с проблемите на хората, да се опитва да направи най-доброто за селото:

"Тръгнах от училището. Като сравнявам, и двете професии са трудни. Тук се работи с хора... Селото се състои то Чорлево и Дреновец... Хубаво ни е селото. Имаме училище с 200 деца, имаме си гара, имаме детска градина с 50 деца... Разчитаме на програмите за работа, но всичко е ограничено... В момента има младежка програма...

Хората днес не се занимават със земеделие и животновъдство. Нямаме биволи, кози, овце...."

Ръководството на село Дреновец работи по проекти, по които успява да създаде три парка, нови места за отдих и почивка. 

"Работим по проекти - така направихме фитнес площадка и един парк с вело алея. Направиха се много ремонти - на пенсионерския  клуб, на киносалона, поддържаме спорта, имаме два футболни отбора. Поддържат се общинските сгради и терени... Поддържаме и сградата на читалището, киносалона, ремонт им направихме на стойност над 530 хиляди лева... Имаше ремонт и на читалище "Здравец". Ремонтира се Домът за стари хора за 14 хиляди лева... Направи се нов площад. На него сложихме 24 пейки, три люлки, кошчета, осветителни тела..."

Над 100 хиляди лева са средствата за асфалтирането на улиците в село Дреновец. Ремонтирана е главната улица, тази до гробищния парк и още 5-6 улици в селото, като се очаква полагането на нова настилка да продължи. 

Основният проблем на Дреновец е напускането на млади хора. Младежите се задържат в селото докато завършат училище, след което заминават там, където има работа и финансова сигурност. И така Дреновец обезлюдява. Остава надеждата за промяна към по-добро, да има работа и млади хора, казва кметът Надя Иванова.

Народно читалище "Христо Ботев - 1926" е важна културна институция, която съхранява народните традиции и обичаи, казва секретарят Сашка Илиева.

В Дреновец работи и евангелска църква, която се посещава от местните хора. Пасторът е Георги Софрониев

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06