Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оправдан ли е страхът от змии

Снимка: архив

Преди дни във Фейсбук групата "Белоградчик на гражданите" беше публикувана снимка на змия, забелязана в централната част на град Белоградчик. За броени часове публикацията събра десетки разнопосочни коментари и мнения дали змията е отровна и трябва ли присъствието ѝ там да е повод за притеснение. Разгорялата се дискусия ни накара да потърсим коментара на експерт.

В България има 16 вида змии, като два от тях - две отровници, не са наблюдавани от повече от половин век, каза за Радио ВИДИН доц. Георги Попгеоргиев от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките, чиито научни изследвания са в областта на херпетологията - клон от зоологията, занимаващ се с изучаване на земноводните и влечугите. 

"В момента в България се срещат два вида отровници, които по някакъв начин биха могли да навредят на човек при ухапване - това са пепелянката и усойницата. Двата вида чисто географски са разделени на база надморската височина, като например усойницата се среща в по-високите части на планините, като на места като Източна Стара планина видът слиза и доста по-ниско - може да бъде наблюдаван и на 600-700 метра височина. Докато пепелянката обитава територии, които са с по-ниска надморска височина. Една пепелянка дали е малка, или голяма - тя си съдържа съответното количество отрова, така че не си мислете, че като ви ухапе малка змия, нещата ще са по-различни от голямата...", каза доц. Попгеоргиев.

През последния век смъртните случаи след ухапване от змия в България се броят на пръстите на едната ръка, обясни доц. Попгеоргиев. В случай на ухапване от пепелянка или усойница важното е възможно най-бързо да потърсим лекарска помощ и в никакъв случай да не се опитва самолечение, съветва експертът. 

"Имайте предвид, че когато човек е алергичен - може и да не знае, че е алергичен към даден тип белтък, който ще влезе в тялото му, ако направи алергична реакция вече може нещата да са доста по-тежки за самия човек. По принцип след ухапване най-добре човек да не провежда никакво самолечение, защото в Интернет има всякакви неща, които човек може да намери. Най-добрият вариант е да потърси лекарска помощ и оттам нататък вече лекарите знаят какво да правят. Почти няма фатални случаи от ухапване на змия - говоря за нашите географски ширини, в България. Със сигурност не е приятно самото ухапване, но не е смъртоносно. Така че не трябва да се притесняват хората - трябва да запазят самообладание и да потърсят лекарска помощ. Да не се опитват да смучат отровата. Важното е да се пие максимално количество течности, за да може тези токсини, които са вкарани в тялото, да могат да бъдат извадени по най-бързия начин. Всеки ден загиват хора при катастрофи, но никой не го е страх да се качи на кола. Случаите на загинали хора от ухапване на змия в България за последния един век се броят на пръстите на едната ръка. Всеки го е страх от змии - просто това са насадени страхове още от деца в хората, които до нищо хубаво не водят впоследствие. Тъй като масовата практика на човек, като види една змия, е да хване една сопа и да я убие. Което е напълно неоправдано", обясни доц. Попгеоргиев.

Хората заемаме все повече територии и в резултат навлизаме в естествените местообитания на животните. Така че срещата със змии в градска среда - особено в паркове, градини и дворове на къщи, не бива да ни изненадва, посочи експертът.

Попитахме видинчани виждали ли са змии и страхуват ли се тях.

"Не съм виждал, но предполагам, че ги има... Не, не съм тази година, но миналата съм виждала на гарата. Тръгнах в друга посока. Но мисля, че онези са водни, не са толкова опасни. Там, където в момента не е окосено, там би трябвало да ги има... Аз съм виждала, но рядко - виждала съм тука, в градината, ама дали е било змия, или смок, не мога да кажа. Смятам, че всеки човек се страхува - с малки изключения... Не съм виждала и дано не виждам, защото изпитвам някаква неприязън към тях и бягам моментално", посочиха видинчани.

Най-важното е хората да са добре информирани и да знаят как да постъпят при среща със змия, каза в заключение доц. Попгеоргиев. И напомни, че почти всички видове змии в България са защитени и не трябва да бъдат убивани. 

Повече по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08