Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драстичен ръст на регистрациите по настоящ адрес в страната преди местните избори

Може ли волята на местните хора да се обезсили заради "изборен туризъм"?

Снимка: Радио Видин

За драстично увеличение на регистрациите по настоящ адрес в страната месеци преди местните избори сигнализират от Института за развитие на публичната среда. От началото на годината до края на април, когато изтече шестмесечният срок за уседналост преди вота, регистрациите са 38 683. Увеличението е със 78% в сравнение със същия период на миналата година. В 13 общини нарастването е повече от десет пъти, съобщиха от Института за развитие на публичната среда (ИРПС). Сред тях са общините Ново село, Макреш, Бойница, Медковец и Роман от Северозапада. Регистрираните по настоящ адрес до шест месеца преди изборите, могат да гласуват в съответните населени места, ако подадат заявление за това, напомнят от ИРПС.


На фокус в анализа "Вътрешният изборен туризъм преди местните избори" е община Ново село. Населеното място с най-много регистрации по настоящ адрес е Винарово. При население от 508 души, по настоящ адрес през първите четири месеца на годината там са записани 146 души, съобщи експертът от Института за развитие на публичната среда Лилиан Никифорова.


"Тук много ясно се вижда, че ако всички тези новорегистрирани решат да гласуват, биха могли да окажат сериозно влияние на вота. За да илюстрирам, Общинският съвет в община Ново село, за който ще гласуват във всички населени места в общината, на миналите избори са били 1816, а 127 гласа са избирали общински съветник, т.е. всички тези 306 новорегистрирани в общината биха могли да си изберат двама общински съветника. На всички ни е ясно, че Общинският съвет е местният парламент. Определя правилата в следващите няколко години. Кметовете на кметства и кметът на общината пък са разпоредители, те управляват бюджета, управляват европейските проекти. Определят местните политики, които определят и местния живот. Този странен ръст както в цялата община, така и в самото село Винарово се наблюдава именно през месеците март и април, когато са направени най-много регистрации. Това със сигурност е странна тенденция, а ние даваме този сигнал толкова рано, за да привлечем общественото внимание и медийното внимание, тъй като все още има достатъчно време преди местния  вот да бъдат извършени проверки  и ако се открият нередности в определени случаи, тези регистрации да бъдат отменени и да сме сигурни, че на местните избори наесен вотът на местните жители ще бъде максимално коректен."  


Възможно е в конкретните градове и села сериозният ръст на население по настоящ адрес да има логично обяснение. Със сигурност не пречи да се провери дали няма места, в които тези регистрации са извършени без да са спазени законовите изисквания, отбелязват авторите на анализа.


Във видинската община Ново село, която е с по-малко от 2200 жители, с новорегистрираните от началото на годината по настоящ адрес населението се е увеличило с 14,4%. Според кмета Георги Стоенелов, многото регистрации не са заради предстоящите местните избори.


"Това са лица, които се регистрират не заради гласуването, а защото искат да се приобщят към това, което има в Ново село. Не са били жители, или по-точно са били жители, но не са живели в Ново село. Сега искат да се върнат в Ново село и искат да се регистрират. Това не са гласоподаватели, които биха могли да влияят евентуално на изборите."


В село Винарово, където регистрираните са най-много, е извършена проверка и нарушения не са установени. Кметът на населеното място Гинко Петров твърди, че всички, които са регистрирани по настоящ адрес живеят или работят в селото. 


"Всички, които са регистрирани по настоящ адрес в село Винарово, 99% от тях си живеят на територията на село Винарово, но до сега не са имали настоящ адрес. Нямаме, както се носят слухове, че има регистрирани от Гоцеделчевско, от Пазарджишко, нито един такъв гражданин не се е регистрирал. Всички адреси са реални и няма струпване на хора на един адрес."


Според местните хора причина за нарасналия брой новорегистрирани в общината са предстоящите наесен местни избори.


"Как ги регистрираха, когато има избори, за да гласуват за тях. Не ги виждам, тия хора, не ги знаем къде са... Нови хора, млади хора са тук-там по някой. Останалото е, ако сте тук, ето всеки ден бие камбаната... Това е борба за местната власт. Който има уседналост, той има право да гласува за кмет, за съветници. В едно малко населено място роднините повлияват. Малко са избирателите. Примерно на местните избори ще отидат 60-70%, обаче това са малко хора и като се съберат 10-15 човека да гласуват с предпочитания, ставаш общински съветник. И те могат да спечелят по този начин. Който има голяма фамилия, може да стане кмет, например, а който няма, той привлича пък корпоративен вот, както му казват някои. Които работят към някоя фирма, шефовете по фирми ги карат да правят регистрация тук. Ще видим резултата наесен, но има значение. Затова е тази борба да има повече регистрирани по настоящ адрес."


Съгласно Изборния кодекс, кметовете на общини и областните управители шест месеца преди местните избори извършват проверка на всички адресни регистрации от последните 12 месеца. Проверката приключва не по-малко от три месеца преди произвеждането на общите избори, съобщиха от главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". За извършване на проверката, кметът на общината със заповед определя комисия, в която се включват представители на съответната общинска администрация, на съответната областна администрация, както и на териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи и на главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В случай, че кметът не издаде заповед за определяне на комисия, то същата се издава от областния управител. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05