За драстично увеличение на регистрациите по настоящ адрес в страната месеци преди местните избори сигнализират от Института за развитие на публичната среда. От началото на годината до края на април, когато изтече шестмесечният срок за уседналост преди вота, регистрациите са 38 683. Увеличението е със 78% в сравнение със същия период на миналата година. В 13 общини нарастването е повече от десет пъти, съобщиха от Института за развитие на публичната среда (ИРПС). Сред тях са общините Ново село, Макреш, Бойница, Медковец и Роман от Северозапада. Регистрираните по настоящ адрес до шест месеца преди изборите, могат да гласуват в съответните населени места, ако подадат заявление за това, напомнят от ИРПС.
На фокус в анализа "Вътрешният изборен туризъм преди местните избори" е община Ново село. Населеното място с най-много регистрации по настоящ адрес е Винарово. При население от 508 души, по настоящ адрес през първите четири месеца на годината там са записани 146 души, съобщи експертът от Института за развитие на публичната среда Лилиан Никифорова.
"Тук много ясно се вижда, че ако всички тези новорегистрирани решат да гласуват, биха могли да окажат сериозно влияние на вота. За да илюстрирам, Общинският съвет в община Ново село, за който ще гласуват във всички населени места в общината, на миналите избори са били 1816, а 127 гласа са избирали общински съветник, т.е. всички тези 306 новорегистрирани в общината биха могли да си изберат двама общински съветника. На всички ни е ясно, че Общинският съвет е местният парламент. Определя правилата в следващите няколко години. Кметовете на кметства и кметът на общината пък са разпоредители, те управляват бюджета, управляват европейските проекти. Определят местните политики, които определят и местния живот. Този странен ръст както в цялата община, така и в самото село Винарово се наблюдава именно през месеците март и април, когато са направени най-много регистрации. Това със сигурност е странна тенденция, а ние даваме този сигнал толкова рано, за да привлечем общественото внимание и медийното внимание, тъй като все още има достатъчно време преди местния вот да бъдат извършени проверки и ако се открият нередности в определени случаи, тези регистрации да бъдат отменени и да сме сигурни, че на местните избори наесен вотът на местните жители ще бъде максимално коректен."
Възможно е в конкретните градове и села сериозният ръст на население по настоящ адрес да има логично обяснение. Със сигурност не пречи да се провери дали няма места, в които тези регистрации са извършени без да са спазени законовите изисквания, отбелязват авторите на анализа.
Във видинската община Ново село, която е с по-малко от 2200 жители, с новорегистрираните от началото на годината по настоящ адрес населението се е увеличило с 14,4%. Според кмета Георги Стоенелов, многото регистрации не са заради предстоящите местните избори.
"Това са лица, които се регистрират не заради гласуването, а защото искат да се приобщят към това, което има в Ново село. Не са били жители, или по-точно са били жители, но не са живели в Ново село. Сега искат да се върнат в Ново село и искат да се регистрират. Това не са гласоподаватели, които биха могли да влияят евентуално на изборите."
В село Винарово, където регистрираните са най-много, е извършена проверка и нарушения не са установени. Кметът на населеното място Гинко Петров твърди, че всички, които са регистрирани по настоящ адрес живеят или работят в селото.
"Всички, които са регистрирани по настоящ адрес в село Винарово, 99% от тях си живеят на територията на село Винарово, но до сега не са имали настоящ адрес. Нямаме, както се носят слухове, че има регистрирани от Гоцеделчевско, от Пазарджишко, нито един такъв гражданин не се е регистрирал. Всички адреси са реални и няма струпване на хора на един адрес."
Според местните хора причина за нарасналия брой новорегистрирани в общината са предстоящите наесен местни избори.
"Как ги регистрираха, когато има избори, за да гласуват за тях. Не ги виждам, тия хора, не ги знаем къде са... Нови хора, млади хора са тук-там по някой. Останалото е, ако сте тук, ето всеки ден бие камбаната... Това е борба за местната власт. Който има уседналост, той има право да гласува за кмет, за съветници. В едно малко населено място роднините повлияват. Малко са избирателите. Примерно на местните избори ще отидат 60-70%, обаче това са малко хора и като се съберат 10-15 човека да гласуват с предпочитания, ставаш общински съветник. И те могат да спечелят по този начин. Който има голяма фамилия, може да стане кмет, например, а който няма, той привлича пък корпоративен вот, както му казват някои. Които работят към някоя фирма, шефовете по фирми ги карат да правят регистрация тук. Ще видим резултата наесен, но има значение. Затова е тази борба да има повече регистрирани по настоящ адрес."
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..