Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петков Петков, кмет на Гложене: Най-хубавото в селото са хората

Опожареното преди време читалище е ремонтирано с над 1 милион лева

14
Снимка: радио Видин



Екипът на Радио ВИДИН гостува на красивото, голямо и оживено село Гложене, което се намира в община Козлодуй. То е на 13 км от общинския център, на 67 км от областния - Враца и на 180 км от столицата. Съседни селища са селата Хърлец, Бутан, Софрониево и град Мизия.
Площадът на Гложене е просторен и красив, с бели мраморни плочи. Тук е издигнат паметник на загиналите в Септемврийското въстание. 



Съвсем наблизо е и сградата на кметството, изградена през 1986 година, с красиви и поддържани зелени и цветни площи отпред. 
Общо 2345 са жителите на селото по последното преброяване. В Гложене има училище до 7-и клас, детска градина и ясла. Добре е развито здравеопазването. 
Близостта на АЕЦ "Козлодуй" дава възможност за работа на по-голяма част от населението. През годините на социализма в селото е работила маслобойна, която преработва слънчогледа в олио, както и две мелници. По-късно е изграден цех за преработка на коноп, Конопената фабрика, а след това край Гложене е построен и Хартиено-целулозен комбинат, в който са работили хората от региона. Днес, за съжаление, всичко е разрушено. 
Съборът на селото е на 24 май. Тогава на площада се прави концерт, на който се изявяват самодейци от читалищата, има и заря. Проявите за събора са по инициатива на кмета, с което той се гордее.

Четвърти мандат управник на селото е Петко Петков, който ни посреща в просторния си кабинет. Според него основен проблем за населеното място е инфраструктурата и по-точно пътят, който се стопанисва от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Питам го с какво се гордее от направеното досега:

"Най-много се гордея с възстановяването на читалището. Един милион и 20 хиляди лева се вложиха, но още трябва - за оборудване за сцената, декори, костюми, но основното се свърши. Може да се работи в нормален ритъм... 

В селото има и млади семейства, може би, благодарение на АЕЦ... Инфраструктурата ни е плачевна, пътят е на АПИ. Последните четири години имаше големи четири аварии и станаха проблеми. Не знам какво да очакваме. Сега получаваме 1/12, което не стига за нищо ...

Река Огоста се разлива от време на време, но не сме имали сериозни проблеми... Използва се за риболов и за плажуване лятото... В Хайредин има ВЕЦ, но ние нямаме...

В село Гложене здравеопазването е добре развито. В момента лекарят преглежда в кметството на първия етаж. Имаме Футболен клуб "Септември" (Гложене) - "А" окръжна. Имаме и хандбален отбор, но децата намаляват. Имаме големи традиции в хандбала. Втори станахме на плажен хандбал...

Най-хубавото в село Гложене са хората. Според мен Гложене е центърът на Вселената...", казва кметът Петко Петков. 

Той посочи от какво се нуждае още селото. 

"Основен проблем имаме - да се направи нов гробищен парк, защото старият вече е запълнен, както и да се подмени ВиК канализацията с нова. Една къща падна от наводняване..." Недостигът на работна ръка и техника за поддръжка на зелените площи е също един от текущите проблеми на населеното място. 
 
Красиво и модерно е читалището "Яким Деспотов" в село Гложене. Голям пожар унищожи сградата през лятото на 2018 година. Днес читалището е възстановено, с нови мебели и дограма и желание за творчески изяви, казва Александър Цветков, който е секретар на културното средище от две години. По образование е хореограф-педагог и затова води всички танцови състави към читалището.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00