Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са язовирите в Северозапада

Снимка: Община Монтана

Има ли опасни язовири в на територията на Северозападна България? Проверяват ли се те и какво се прави за обезопасяването им? Има ли необходимост от спешни ремонти на някои от тях на фона на случващото се през последните дни? Това попитахме представители на държавни и общински структури, които отговарят за предотвратяване на щетите.

"Язовир "Огоста" за последните два дни покачи водното си ниво с 1.5 метра и днес в 8:00 часа е с кота 192.29 или обем от 384 млн. кубически метра", коментира ситуацията с най-големият язовир в региона хидроинженерът Игор Репкин,  ръководител звено Хидротехнически район – Монтана към "Напоителни системи" ЕАД – клон Мизия.

"В момента от язовира се изпускат около 76 кубически метра /m³/ в секунда вода в река Огоста, поради това, че сме ограничени, тъй като има високи води в долното течение на река Огоста, а би трябвало да изпускаме още вода, за да спрем покачването на нивото на язовира. Така че, в момента, в който имаме успокояване на нивото на реката в долното течение, ще има отваряне за още водни маси от язовир "Огоста". 

Язовирът изпуска около 6.5 млн.m³ за денонощие и трябва поне около 10 млн.m³, за да можем да стабилизираме нещата. За последните 24 часа притокът към язовира определено намалява, но все още е значителен и ние трябва по най-бързия начин да го занулим, т.е. да не позволяваме ново покачване на водата в язовира.   

Другите два язовира, които са засегнати и имат водосбор в планинската част на област Монтана, това е язовир "Клисурица", който в момента се източва с помощта на хора от пожарната. Софийска е групата и сме много благодарни за това нещо. Нивото вече се е успокоило и е около преливника. Там обаче имаме аварийна ситуация, тъй като имаме разрушаване на основния изпускател в резултат на три последователни преливания на водни маси през него.   

Язовир "Смирненски"- вторият по големина язовир- при него също се работи на основния изпускател. Също изказвам своята благодарност на тези хора, които дълго време помагат и в момента преливането през него е почти е прекратено. Около 2 m³ в секунда сега изливат през преливното съоръжение. 

Другите два язовира са във Вълчедръмско и Ломско. При тях нямаме някакви проблеми. Те са в нормални граници. Там не е имало такива валежи и такива явления, каквито имаше в Балкана, където основният проблем бяха валежите между 4-ти и 5-и юни, както и между 16-и и 17-и юни. Тогава имаше над 100 литра на квадратен метър в почти целия водосбор. Това доведе до тези високи нива и до преливане на по-малките и напълването на язовир "Огоста". 

Моята оценка за обстановката е, че се подобрява. Очаквам до утре да занулим "Огоста", което е основният проблем и да спре преливането в другите два язовира, с което смятам, че първият етап сме го изпълнили. Това е превенцията и следва вторият етап - много внимателно, съгласно нормативните документи, спадане и на трите язовира, тъй като има условие, че не трябва нивото да се понижава повече от 10-12 см на денонощие. Което нас ни ограничава, тъй като ние получаваме от природата наведнъж 150 см, а после трябва по 10-12 да спадаме на денонощие, но няма как. Просто не трябва да се допускат никакви обрушавания или други повреди по язовирната стена и прилежащите скатове...

Това е вече 18-и ден откакто се борим тук и крайно време му е вече да спре. Защото твърде много се покачи водата в язовир "Огоста" и доста дълъг период ще ни е нужен за неговото източване. А това е много сложен процес, свързан с основния изпускател, с постоянно наблюдение, но аз съм убеден, че ще постигнем нужния резултат, защото имаме добри специалисти...", добави инж. Репкин.

Още информация за броя и състоянието на язовирите в Северозападна България, стопанисвани от клон "Видин" и клон "Мизия" на "Напоителни системи" ЕАД; състоянието на отводнителните помпени станции и дунавските диги, както и мнение за ситуацията с язовир "Христо Смирненски", на който съдия изпълнител продаде заради дългове част от защитните съоръжения преди години- целите интервюта с инж. Лилия Замфирова- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Видин",  инж. Людмила Тошева- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Мизия" и Димитър Димитров, кмет на село Смирненски /взети в аванс/ - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45