Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл.инсп. Димчо Горанов: Нямаме горски пожари за тази година във Видинско

Снимка: Радио Видин


Пожароопасният сезон е в разгара си. Високите температури през летните месеци повишават риска от възникване на пожар на открито. Основните причини за възникване на пожари в горския и полския фонд са небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на гражданите, както и природни явления, обясни за Радио ВИДИН главен инспектор Димчо Горанов началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. По думите му като положителна тенденция може да се отчете, че през последните 5 г. горските и полските пожари в региона намаляват с почти 1/3. За момента в жътвената кампания са гасени два пожара. Има няколко регистрирани пожара в стърнища и в полски територии, отчете още главен инспектор Димчо Горанов и допълни, че в района на Видин няма значителни горски масиви, което спомага за това да няма по-сериозни пожари в тези територии. Тази година няма нито един:

"При жътвата причината и за двата пожара е техническа неизправност на земеделска техника, която прибира реколтата. На тези, които са  експлоатирали техниката са съставени актове за административни нарушения затова, че са допуснали пожар. Имаме няколко пожара в стърнища и няколко пожара в полски територии, сухи треви, храсти около населени места най-вече по-отдалечени, където по-няма нито органи на местната власт, нито държавен контрол. Ние се разминаваме с големи пожари-първо защото нямаме значителни горски масиви. Нашите горски масиви са от широколистна гора, която по-трудно гори. Опасността от горските пожари идва предимно от надморската височина, където виреят иглолистните видове... Нямаме горски пожари за тази година. Обикновено горските пожари се случват октомври, ноември, тогава, когато вече всички са се прибрали от полето. Тогава, когато някъде, някоя площ трябва да се изчисти, за да се сее на следващата година или за да се залеси на следващата година. Тогава се получават горските и полските пожари..." 

Главен инспектор Димчо Горанов даде и важни съвети, за да бъдат предотвратени пожарите на открито:

"На първо място не бива да изхвърляме незагасени фасове или кибритени клечки в лесно запалима среда. Всички моторни превозни средства, които работят в горските и полските територии трябва да бъдат с изправна изпускателна уредба, което не позволява изпускането на искри. Не бива да се изхвърлят стъклените бутилки, особено след различните пикници, защото те играят ролята на лупа и много бързо възпламеняват сухата тревна растителност и листната маса. Абсолютно недопустимо е паленето на огън при наличието на силен вятър, даже дори при наличието на някакъв вятър също е недопустимо паленето на огън. Там, където си палим огън, задължително трябва да оградим с камъни или земна маса... Забранено е паленето на сухи клони, суха тревна растителност в населени и извън населени места, изобщо навсякъде, това, с което не можем да се преборим вече доста години. Самата пожарна култура на българина е доста ниска и всеки събере на село сухата трева и я запали и я остави, тя мине през два, три двора. Даже такъв един случай имаме в село Покрайна миналата седмица. Една бабка беше запалила в двора си сухата трева, изпуснала огъня и през три двора беше запалило необитаеми стопански постройки... Има наказания за причинителите на пожар. Всеки, който запали или допусне да бъде запалено стърнище, суха трева или листна маса в гората, подлежи на административно наказание, като глобите са от 200 до 500 лв. първоначално и от 500 до 1000 лв. при повторение. При умишлените пожари ние не сме водещите, там са водещи колегите от полицията, там вече се търси наказателна отговорност по членове от наказателния кодекс, може и ефективна присъда да има в зависимост от това какво е унищожено." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да реагираме, ако намерим малко диво животно

Намирането на малко диво животно в гората или полето предизвиква умиление у хората и често те търсят начин да му помогнат. В други случаи някои прибират животинчето, с цел да го използват за користни цели.  Какво да правим при такива случаи? Ловците са достатъчно компетентни, за да знаят как се действа в подобни ситуации. Затова и потърсихме..

публикувано на 29.05.25 в 17:27

Честит ден на хлебаря и сладкаря!

Днес православните християни празнуват Спасовден, познат още като Възнесение Господне .  Спасовден е подвижен християнски празник, който се празнува 40 дни след Великден и отбелязва момента, когато Исус Христос се възкачва на небето.  На Спасовден празнуват и всички хлебари и сладкари . За първи път празникът на хлебарите и сладкарите..

публикувано на 29.05.25 в 17:10

Над 20 години възстановяват редки и защитени видове във "Врачански Балкан"

Една от дейностите, които изпълняват природните паркове е опазване на области със специфична биологична стойност. Дирекция на природен парк "Врачански Балкан" е създадена като администрация още през 1996 година и още оттогава е натоварена с нелеката задача да изпълнява дейности, свързани основно с опазване и възстановяване на биологичното..

публикувано на 29.05.25 в 17:02

В Синаговци се готвят за празник

С богата музикална и танцова фолклорна програма в Синаговци ще отбележат празника на селото. Гости на тържествата в центъра на видинското село ще са самодейци от близки населени места, от Сърбия и Ансамбъл "Дунав". Очаква се и изложение на старинно оръжие с участието на патриотичен клуб "Бдинци". Празникът на Синаговци се отбелязва винаги на 3 юни,..

публикувано на 29.05.25 в 15:17

Фестивали, изложби, спортни турнири и концерти за празника на Монтана

Изложби, фестивали, Алея на занаятите, фермерски пазар- това са само част от събитията в програмата на Община Монтана за отбелязване на празника на града "Свети Дух".  Програмата започва на 3 юни с изложба на Дружеството на художниците "Тенец" - "Етюди от Северозапада" и ще приключи на 12 юни с тържествена церемония по връчване на знамето на..

публикувано на 29.05.25 в 14:10
Диана Русинова

Диана Русинова, пътен експерт: Инфраструктурата в Северна България е в критично състояние

Поредица от тежки катастрофи възникнаха през последните дни по пътищата в Северозапада. Инцидентите бяха съсредоточени основно на второкласния път II-13, който преминава през Бяла Слатина и други населени места във Врачанско.  Лошото време и мократа настилка допринесоха за пътнотранспортните произшествия.  Заради серията от катастрофи..

публикувано на 29.05.25 в 14:04

Северозападна България помни въстанието от 1850 година

175-та годишнина от въстанието в Северозападна България през 1850 година започна с официално честване в манастира "Света Троица" край село Раковица. На площада пред манастира се събраха ученици, читалищни и културни дейци, родолюбци. Директорът на РИМ - Видин Христина Кирилова представи същността на въстанието пред присъстващите:  "Въстанието от..

публикувано на 29.05.25 в 13:40