Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завърши "Резиденция Баба“ в българския Северозапад

7
Снимка: личен архив




Успешно завърши тазгодишната "Резиденция Баба" в българския Северозапад. Инициативата на Сдружение "Фабрика за идеи" свързва млади хора от градовете и възрастни в села из цяла България, като целта е чрез творчески дейности и култура да бъдат съживени малките населени места. 



Трима творци, се изявиха в село Паволче. Това са Никола Замбели и Мария Македонска са създали видеофилм за селото, Мирела Караджова, създава  проект "От баба на баба на баба", чрез който миналото и традициите оживяват: 

"Този един месец в село Паволче завършва като една голяма книга... Поставихме си за цел да съживим детската градина... Различните пространства на детската градина приютяват различни проекти, Моят проект е аудиостая... Възрастните жени ми разказаха спомен за своята баба и точно тези разкази ще звучат в стаята... Изследвам как през различните поколения се свързват от баба към внуче ..."

В село Ослен Криводол твориха Васил Костадинов, антрополог, географ и екскурзовод,  Анета Манковска, художник,  и Моника Игаренска, скулптор. В края на едномесечния си престой те представиха уникални творчески хрумвания, разказва председателят на читалището Диана Иванова:




"Моника направи една лавица от рециклирани материали, използва кори от яйца по метода папие маше, сложи малко слама и направи отливка от стари съдове, взе ги от къщите на хората. Кръсти творбата си "Лавицата на Ослен Криводол"... Стана много автентично... Тя е професионален скулптор... Другата авторка- Анета, е художник, тя живееше при различни баби в селото и от всяка си взе по нещо. Направи "Рокля за необличане" от старо зебло и вплете мотиви, сякаш роклята носи духа на селото... Реставрира стар чайник също. И направи изложба от детайли, които вижда в различни места в селото, изписа с букви от снимки  името на селото. Третият ни резидент- Васил, сътвори книга с отворен край, "Ръкоделна книга" я кръсти... Тя може да се допълва във времето."



В село Лик Виктория Велчева създаде Документален филм за възхищението и проблематиките на женския труд в селото,  а пък Йоана Шопова създаде песнопойка, малък сборник с песни от селото, изписан на ръка и украсен с хербаризирани растения и снимки. Самата тя пресъздаваше и песните на китара. Музикантът Димитър Йорданов запозна децата с различни инструменти, научи ги на няколко песни и обогати музикалната им култура.

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17