Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сезона на туршиите- за българските зеленчуци и проблемите на сектора

7
Снимка: Радио Видин

В сезона на туршиите сме. За да затворим бурканите обаче, трябва да си набавим продукти. Ясно е, че това е традиция за българите и който не произвежда- купува. Лошото е, че заради куп проблеми, съпътстващи сектор зеленчукопроизводство, все по-малко са производителите, от които може да се купи пресен зеленчук. Не прави изключение и нашата област. 

Янислав Цветанов обаче е сред ентусиастите. Той е от Капитановци, не е потомствен зеленчукопроизводител, но от няколко години със семейството си отглеждат богата гама зеленчуци. Тази година са насадили около 10 декара, отглеждат основно зеле и пипер, залагат на български сортове, които са с изключителни вкусови качества. 

До миналата година са отглеждали и домати, но заради трудностите при отглеждането, трудната и сложна борба с болести  и неприятели, и най-вече заради липсата на работна ръка, вече отглеждат по-малко. Търсенето е голямо, но производството е по-малко, затова и се увеличава изкупната цена на българската продукция, казва Янислав. По думите му все по-малко са и младите фермери. През последните години и климатът е фактор, затова и отглеждането на домати става все по-трудно:

"Тази година кломатичните промени бяха неблагоприятни за отглеждането на зеленчуци, след това рязко се затопли, всяка година е различна... Климатът много рязко се измени в нашите географски щирини, което е проблем... Самите култури се изместват по- на север, от южните ширини идват други култури- това е глобален проблем..." 

По думите на агронома не е решение и оранжерийното производство, където борбата с Tuta absoluta /доматен миниращ молец- б.р./ е проблемна. Най-много като отглеждана площ заема зелето- 6 декара, засадено е през юли, средата на октомври ще е готово. Залагат на български сортове- Кьосе и Балкан, които са с отлични ферментационни качества. Опитват се да механизират производството, но има дейности, при които "трябва да пипне ръка". Капковото напояване, което са монтирали, спестява вода, наблягат на биологични препарати, за да няма остатъчни пестициди в крайния продукт... Но без препарати не може, категоричен е Янислав. А борбата с болестите и неприятелите е трудна, понякога невъзможна, продукцията неминуемо се оскъпява. 

Не ползват субсидии, разчитат на собствени средства. Янислав е категоричен, че държавата трябва да създаде условия младите хора да се завърнат. 

Завършил е "Биологично земеделие" в Пловдивския аграрен университет, има агроаптека и не отказва експертен съвет на никого. Магистратурата му е  "Растителна медицина" и съм сигурна, че е един прекрасен лекар за своите "паециенти"- растенията. Това личи и в градината, и в двора му, където има плодни дръвчета- добре поддържани и отрупани с плод. 



Колекционира стари сортове грозде, сред които лисича опашка, брестовица, хамбурски мискет и стафидно грозде... Има и асми, на които висят огромни 40-сантиметрови гроздове. 

Апелът му към слушателите е да наблягат на българските продукти, защото по-вкусни ото тях няма. А като се купуват български продукти, се подпомагат и българските производители. 

Какви грижи се полагат за пипера, кои са основните неприятели при зеленчуците и как да се справим с тях с природни средства- чуйте съветите на агронома в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01