Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Долна Рикса очаква ремонт на разрушения мост

14
Снимка: радио Видин

Долна Рикса е село в Северозападна България, в община Монтана. В този район има ощe едно село, което носи подобно название -  Каменна Рикса. 

Необичайно е името на това населено място. Предполага се, че по времето на Римската империя селото е съществувало и е било основано от римлянина Рикс, владетел в района, който се занимавал с животновъдство. Половин година, когато бил зимният сезон, Рикс прекарвал със стадата си на мястото, където сега е Долна Рикса (на „зимовище“), която според преданието, преди се наричала Дъбова Рикса. През останалата част от годината се качвал с животните в Балкана, където сега се намира селото Каменна Рикса. 

Разнообразна е природата тук. В миналото, когато е работило ТКЗС-то, са отглеждани  всякакъв вид зърнени култури, плодове и зеленчуци. 

Общо 190 са жителите на Долна Рикса. Преобладават възрастните хора. Половината от жителите са роми, а младите хора работят най-вече временна работа. 

В селото е добре развито здравното обслужване. Три дни в седмицата в Долна Рикса идват лекар и фелдшер. На два месеца в селото има мобилна лаборатория, която прави изследвания на хората.

Един от проблемите е липсата на програми към Общината, по които да се назначават хора да чистят и облагородяват селото. А наскоро две наводнения са разрушили улиците и са отнесли моста. 

От 53 години Благойка Петрова живее в селото. Днес тя е кметски наместник. 18 години работи като специалист в кметството и познава проблемите на селото: 

"Населението е възрастно, млади хора много малко имаме... Младите ходят и работят, където намерят работа... В понеделник идва фелдшерът, в сряда идва лекарят, а в петък - отново фелдшерът. Имаме си здравна служба, която е много хубава... Идват кардиолог и невролог... Возят ни топла храна, записали са се 4 човека за храна... Нямаме програми, което много ни затруднява, имаме нужда от косене и чистене. Някои имат десетдневки и това е помощ, но ние и това нямаме. Имаме безработни, но те не искат да се регистрират..."



В село Долна Рикса тази пролет е имало две сериозни наводнения, които отнасят моста, настилката на част от улиците и насажденията в дворовете на хората.

"Имаме нужда от ремонт. Много се направи, асфалтирахме цялата улица, покрива на читалището. Десет улици ни ги изрови, докараха ми камък, но трябва и асфалт... Канали трябва да се направят. Такива страшни наводнения нямаше. До първата къща на селото стигна водата... Имаме още един, там преля и половината път ни отнесе и сме откъснати от Клисурица, Смоляновци. Очакваме да се разгледат документите, има вече проект... Изсече се гората и продължава да се сече... Земеделските производители изораха пътищата и канавките и водата влиза в селото...", посочи кметският наместник.

В селото има ученици, които пътуват с училищен автобус до Смоляновци и Медковец. 

В село Долна Рикса площадът е приветлив, чист, подреден, с много цветя и красиво озеленени и добре поддържани зелени площи. Тук се намират църквата "Свети Архангел Михаил", малкият параклис "Свети Николай", читалището, кметството, паметникът на загиналите във войните и магазинчето.

Културното средище в село Долна Рикса е читалището. То е красиво и голямо, на два етажа, има голям салон, в който се провеждат тържества. Има компютърна зала, а наскоро са получили 40 нови стола от Община Монтана. Читалищната библиотека съдържа многообразие от книги.



Архангеловден се отбелязва всяка година в църквата "Свети Архангел Михаил".



А ето какво казват хората, които живеят в Долна Рикса:

"Ето сега ми правят профилактичен преглед, зле сме с краката... Идват лекари от Славотин и от Медковец... Пазаруваме си от магазинчето, автобус имаме само един, в петък идва от Монтана и в неделя заминава за Монтана, транспортът ни е много лош... Тук съм родена, от три години сме вече на село. Произвеждаме зеленчуци, кокошчици, хубаво ни е. Екологично чисти продукти имаме, много малко пръскаме... Посрещаме деца и внуци... Наводнение имаше тази пролет и няколко пъти садихме пипер и домати... Много неща са необходими да се направят.. Лошото е, че няма млади хора."

Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45