Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постът е нужен на всеки човек

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

От днес започва Коледният пост - едно от тайнствата на християнството, което подготвя вярващите за Рождество Христово. По време на поста, който продължава до Бъдни вечер, се спазват строги забрани, които включват както въздържание към храна, така и добро отношение към ближните и разбирателството. 

За постите и спасението на душата разказа доцентът по богословие Ивелина Николова:

"... Повечето от хората разбират постите като някаква телесна практика или добра диета. Разликата между пост и диета е огромна. Бих искала да кажа - ако не знаете къде отивате и с какво се захващате, по-добре не го правете! За да постиш, трябва да си част от Църквата, а това от своя страна означава да си активно действащ и вярващ православен християнин... Постът е част от цялостното духовно присъствие на човека в обществото и църквата... Говорейки за поста, ние говорим първо за духовното състояние на човека, а то не започва с поста. Постът е една малка прибавка към него... Постът протича в две направления и никак не е лек. Едното е духовното, а другото е физическото. Не е лесно 40 дни да се въздържаш от мляко, месо и други продукти, нито е лесно 40 дни да се въздържаш от страстите си, които започват с погледа и пожелаването на очите и завършват с пагубния меч на езика..."
 
Човек трябва да се стреми да живее с духа си, а не само с душата и тялото си, смята писателят Николай Фенерски по темата за постите:

"... Аз съм един обикновен грешник. Но Той, Христос, заради грешниците е дошъл, а не заради праведниците... Постът е онова време в годината, когато се изострят сетивата, когато благодарение на хранителния режим ти си подлагаш на изпитание душата... Не може да ядеш постна храна, а пък да "ядеш" хора... За християнина е важно духовното ниво... Дали се доближаваш до Бога по време на постите? Всеки сам разбира колко е отдалечен и ако поне малко се доближиш до него, е поне една малка награда..."

Дали постят видинчани проверихме в анкета:

"Ще се опитам да постя... Не, не мога... Честно казано, не. Опитвал съм... По принцип се опитвам да ги спазвам. Постите биват хранителни, биват и с дела, и с мисли..."

Иначе според църковния устав по време на пост се забранява блажна храна - месо и млечни продукти. Само в някои постни дни се разрешава риба, а в дните на строг пост не се позволява и никаква гореща храна, и храна, приготвена с растителна мазнина.

Риба традиционно се разрешава на 21 ноември - Въведение Богородично, и на 6 декември - Никулден.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00