Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социологическо проучване за нагласите откроява традиционни консервативни белези

Евелина Славкова, "Тренд": Българското общество не е крайно

Консерватизмът в страната категорично не е крайно ретрограден

Снимка: БГНЕС

"В никакъв случай аз лично за себе си не приемам крайности, когато говорим за идеологически аспекти. В България сме малко, бих казала, че имаме проблем, в терминологията и във възприятието на идеологиите. Тук една граница е ясна - комунист/антикомунист, но вече перспективи като ляво/дясно, консервативно/либерално, са малко смесени в съзнанието на хората. Консервативното със сигурност не означава шовинистично, не означава крайно, не означава, че не може да бъде част и да споделя европейските евроатлантически ценности. Аз не възприемам обаче и либералното да се възприема само в неговите крайности, т.е хора от един пол да сключват брак, да осиновяват деца и такъв тип неща, които се възприемат по-скоро като крайнолиберално. Основното послание, което исках да излъча на конференцията, е че българското общество не е крайно. Всеки, който по някакъв начин се опитва да му говори крайно, да се държи крайно, смятам, че може само и единствено да загуби", коментира в "Посоките на делника" Евелина Славкова.

Тя беше сред участниците, които на кръгла маса през уикенда в София, дискутираха възможностите за консервативни решения на актуалните глобални проблеми.

Според нея е възможно българското общество да бъде хем консервативно, хем да бъде част от обединена Европа.

"Aз не виждам никакъв проблем в това отношение. Нека само погледнем, че се чувства и промяна, все повече според мен ще я чувстваме тази промяна, и в западните общества. Погледнете в една Холандия какво се случи. Крайнодесен лидер спечели изборите, от 150-мандатен парламент - има 37 депутати. Ще бъде необходима коалиция, но човек, който либералният елит и либералната тема го е изхвърлила многократно от политическия живот, става първа политическа сила. Такива по-десни или бих казала крайнодесни спечелиха и показаха добри резултати в други страни. Тук, разбира се, е много важно да се уловят детайлите, защото залитането от едно крайнолиберално към крайноконсервативно смятам, че е най-погрешното нещо, което трябва да се случи".

Славкова, която е част от агенцията за социологически проучвания "Тренд", представи на конференцията резултати от проведено през 2017 година изследване на ценностните нагласи на българите.

"Аз благодаря на Кристиян Шкварек за възможността да представя проучване, което е от 2017. По никакъв начин годината не трябва да ни фрустрира. Голямото изследване на ценностите, което се реализира в Европа, се провежда на 10 години. Ценностите и ценностните нагласи не се променят толкова бързо. Коментирайки данни от 2017 година, няма особено осезаема промяна в обществените нагласи на българското общество. Сред най-интересните данни, които правят впечатление, е че има разлика в обществените нагласи на българите спрямо това какви бежанци могат да бъдат допускани в България. Българите, 84 % от тях, смятам че не трябва да се допускат бежанци от Близкия изток. Сходен е делът на хората, които през 2022 година посочиха, че България трябва да приема бежанци от Украйна. Това се дължи до голяма степен на усещането "тези са наши, а другите не са", на основа на вероизповедание. Българите са на мнение, поне мнозинството - 53 %, смятам че трябва да се сключва брак, а не хората да живеят на семейни начала. 82 % от българите са на мнение, че животът е безсмислен без брак, като вероятно калкулират и създаването на потомство в това число. Виждаме, че над 70 % от хората не смятат, че трябва да бъдат легализирани марихуана и проституция. Отново над 70 % от хората не смятат, че трябва да има еднополови бракове или да се осиновяват от такива двойки деца. Тези маркери до голяма степен са свързани с либералния свят и категорично са отхвърлени в България".

Резултатите говорят за традиции и консервативност, без да се възприема като ретрограден белег определянето като консервативен, обясни още Славкова.

"В България тези неща трудно имат почва, не се приемат положително. Разбира се, има теми, в които българското общество има по-различни позиции. Над 70% от българите посочват, че не трябва да се забраняват абортите - нещо, което е белег на консервативно общество, но именно затова казвам, че тук не говорим за някакъв крайно ретрограден консерватизъм. 79% не са съгласни, че жената трябва да бъде подчинена на мъжа".

Според нея основният извод, който социологията откроява, е "виждат се ясни консервативни традиционни белези, но в същото време - не виждаме крайности".

Конференцията "Консервативни решения в ерата на глобализацията" бе призив за колективно, доброволно и интелигентно установяване на алтернативен път напред, както се аргументираха участниците в нея.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55