Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работещи в "Социално подпомагане": Трудът ни не е оценен достатъчно

Снимка: Радио Видин

В едночасова предупредителна стачка излязоха работещи в Дирекция "Социално подпомагане" - Видин. Протестът е организират от Конфедерацията на труда "Подкрепа".  Сред основните искания на протестиращите е 30% увеличение на работните заплати с приемането на бюджета за следващата година, каза Данислав Емилов. Настояват също за актуализация на парите за работно облекло и осигуряване на средства за защита и корекция на зрението на служителите. Протестиращите искат и промяна на Класификатора на длъжностите в администрацията, съдържаща преобразуване на правоотношенията на социалния работник от трудови в служебни и минимално изискване за образователна степен при назначаване - "бакалавър".

"Чувстваме, че трудът ни не е оценен достатъчно. Работата става все повече и повече. Цяло лято работим, не можем да си починем. Събота и неделя сме тук." 

Агенция за социално подпомагане е институцията, която е натоварена с нелеката задача да се грижи за най-уязвимите групи и работата не е само в кабинетите, казва Ана Николова. През лятото служителите от дирекцията бяха на терен,  до хората, които пострадаха от природни бедствия във Видинско.

"Били сме на терен, били сме по дворовете на къщите, в калта." 

Условията на работа са обидни, каза Емилия Александрова, която работи в отдела, обслужващ хора с увреждания. 

"Колегите казват за тяхната работа, но при нас също има проблеми. Колеги масово припадат от умора, докато са на работа, но това не се забелязва. Никой не ни оценява. Никой не мисли за нашите нужди и за това, което ние даваме и какво получаваме в замяна. Нито един човек тук от нас не е със средно образование. Тази работа не може да се изпълни от човек без образование. Ние трябва за разбираме от всички закони - Закона за здравето, болести, финансови отношения. Абсолютно всичко е засегнато, за да можем ние да си свършим работата. Нашата заплата е малко над минималната. Това означава, че всички ние ще се прехранваме по-добре, ако сме сервитьори и бармани." 

Работещите в дирекция "Социално подпомагане" - Видин заявиха, че ще отстояват исканията си до край и в случай, че не бъдат чути, ще преустановят работа и ще обявят безсрочни стачни действия.

Седем служители на Агенцията за социално подпомагане (АСП) в Кула излязоха също на едночасова предупредителна стачка пред институцията в града с исканията за по-добри условия на труд. Службата обслужва три общини от област Видин - Кула, Бойница и Грамада. Въпреки протестните действия, обслужването на гражданите не беше преустановявано. 



Служители от Агенцията за социално подпомагане в Монтана също излязоха на предупредителна стачка. Повече от половината от работещите 40 служители изразиха недоволство от заплащането в сектора. Галина Петрова е председател на синдикалната организация на КНСБ. Седем социални работници се налага да работят в една стая с малки размери. 


„На ден тук минават по 20 души“, посочи Петрова:


"Недостатъчни са тези средства. Натоварване, стрес, напрежение. Вярвайте, че не всеки, когато се затвори тази врата, си тръгва спокоен оттук."


За времето от 10:00 до 11:00 часа социалните работници останаха на работните си места. Повечето от клиентите бяха помолени да посетят дирекцията след обяд. Цветана Здравкова:


"Следобед, след един казаха. Имат нужда от пари. Нека да им помагат, да им дават повече. Не е лесно да се разправяш със счетоводна работа, напрежение... Животът е тежък, животът е скъп."


Филчо Сашков е пенсионер и бе дошъл да подаде документи за безплатна винетка:


"Аз съм солидарен с тях... Работа с напрежение, с възрастни хора, хора от малцинствата, хора, които не разбират много, то трябва да му се обясни подробно, подробно. Не е лесно."


Социалните работници в Монтана са категорични, че ще продължа да отстояват исканията си за 30 % увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд.


"Ще излезем на национален протест, за да ни чуят, защото това е най-важното - да се чуят нашите искания", каза още Галина Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05