Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природен парк "Врачански Балкан" приключи три големи проекта

Снимка: Радио ВИДИН

34 години от обявяването на Природен парк "Врачански Балкан" се навършват днес. За такъв е обявен със Заповед № 1449 от 21 декември 1989 година на Комитета по опазване на околната среда. Дирекцията на парка отбелязва годишнината с фотоконкурс за ученици "С дъх на планина". Победителите ще бъдат обявени днес- на 21 декември, на страниците на Дирекцията на парка и Природозащитен център "Натура"- информационен и образователен център към Дирекцията.

"Успяхме в общи линии да приключим три немалки проекта през тази година. Единият беше информационна кампания за мрежата НАТУРА 2000 на територията на област Враца. Другите два са доста големи проекти, няколко годишни. Единият по Оперативна програма "Околна среда" за доста дейности, свързани с подобряване на природозащитно състояние на видове и местообитания. Успешно приключи преди десетина дена с последна финална проверка на място и протокол. И другият беше по Interreg V-A Румъния- България , трансграничен проект с един близък до нас парк, администрацията на един близък до нас природен парк, това е Природен парк "Железни врата" в Румъния", посочи акцентите в работата на Дирекцията на парка през 2023 година директорът Николай Ненчев.

Подготвено е проектно предложение по новата грантова схема на новата трансгранична програма Румъния- България, изцяло насочено към работа с деца и образователни програми в сферата на изменението на климата, горска педагогика, еко педагогика и подобни инструменти за обучение на деца и ученици. Партньор ще бъде отново Природен парк "Железни врата".

"Аз много пъти, от много години го повтарям по най- елементарния начин. Вижте, няма красиво сечище. Всяко едно сечище изглежда на пръв поглед ужасно. Но, когато от най- ранна детска възрасти си възпитаван, че гората би следвало да се ползва по правилен и устойчив начин и когато се доверяваш на преценката на чичко лесовъд, така да го кажем или чичко горски най- общо, то тогава нещата изглеждат по друг начин. И по тази причина или това е една от причините, поради които ние трябва да прилагаме инструментите на горската педагогика или еко педагогика, както щете я наричайте, различни наименования има, за да можем да възпитаваме от ранна детска възраст и формираме положително отношение и към горската професия, и към работата на природозащитниците и хората, работещи в горите", обясни Николай Ненчев защо е важна работата с деца и ученици.

Освен проектите, които изпълнява, Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" работи по 4 основни направления:
- опазване и изучаване на биологичното и ландшафтното разнообразие;
- изграждане на посетителска и паркова инфраструктура; 
- създаване на условия за развитие на туризъм на територията на парка;
- работа с деца и образователни програми.

През следващата година дейностите на природният парк ще бъдат насочени по няколко направления сходни с тези, по които се работи досега, допълни директорът на природния парк: 

"Ние приключихме големи проекти по Оперативна програма "Околна среда", но това не означава, че дейностите, които сме започнали или реализирали в рамките на тези проекти приключват. И един такъв проект е проектът за възстановяване на популацията на една много интересна птица, която е балкански ендемит, нарича се планински кеклик. Много успешен проект, който реализираме вече 10 години на територията на парка и придобихме значителен опит, да не използвам сложни думички, и методология в размножаването, отглеждането и разселването на птици от този вид."

Започва работа и по друг дългосрочен проект, свързан с възстановяването на лешоядни видове птици на територията на парка:

"Успешно приключи възстановяването на белоглавия лешояд, приключваме с възстановяване на популацията на черния лешояд и стартираме проект по LIFE за възстановяване на популацията на символа на българската природозащита. Това е брадатият лешояд, който е изчезнал изцяло от територията на България."

Цялото интервю с Николай Ненчев- директор на Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00