За Коледа отправяме своите пожелания към близки и приятели. Пращаме електронни картички и SMS-и и получаваме такива, а веднага след празниците ги изтриваме. Все по-рядко изписваме нашите пожелания на хартия, но пък случвало ви се е да попаднете на някои от цветните картички от преди години? Освен че ни радват с рисунките, припомнят за хора и събития. Носталгично, нали? А какви са посланията от старите коледни картички? Надникваме в колекцията на музей "Кръстата казарма" във Видин. За посланията от старите коледни картички разказва етнографът Сашка Бизеранова.
"Ние имаме богата колекция от картички, като най- общо можем да ги разделим на такива, които са стари картички, получавани от видински граждани или изпращани от тях на други видни видинчани. Тази колекция е от началото на 20-ти век, като най-старата е от 1903-та година. Те са до към 1915-а, 16-а година, когато започва войната и съответно изпращането на картичките е станало рядкост. Една част са посветени на Нова година, други на Коледа, като се вижда , че е бил старият календар. Първо се честити Нова година, а след това Рождество Христово, което се е спазвало на 6-и срещу 7-и януари. Най-типови са картичките от 1907 година, като те имат административен характер и са свързани с видинския кмет Хаджи Иван Хадживълчев. Те са изпращани до него от видни граждани и някои такива бележити имена като Върхота и Балевски. Други пък са до неговите деца, най-вече до дъщеря му Зорка или Еленка. Те са с весел характер всички с хубави благопожелания за празниците и с много красив шрифт изписвани, много на дребно. Някои са и с марка върху тях и са пътували без пощенски плик, направо по пощата."
В посланията не липсват и закачки.
"Има такива, които представят самата атмосфера и духа на Коледа и Нова година. Една от тях е с прасе, с джудже, пълна кошница с гъби, които се приготвят за Коледната трапеза. Други са с ангелчета, с най-различни винетки, с подкова като символ на щастие, с пожелания за любов и чаши с вино."
На пощенските картички от преди век виждаме и елементите, които тогава навлизат в коледната украса.
"Коледен дух се открива със снежинките, с елхата, която се появява на градската култура вече като коледна украса."
Заедно с всички най-добри пожелания, има и лични послания.
Картичките, с които се честити Рождество Христово, се придържат стриктно към църковните сюжети. На тях е изписана Богородица с Младенеца.
Наред със старите пощенски картички, в "Кръстата казарма" пазят и такива от недалечното минало. Адресирани от политици, управници на града, общественици, училища.
Съхранени са и коледни картички, изработени ръчно от ученици.
В началото на 20-и век хората са подхождали много професионално и картичките са изработвани от художници, професионалисти, разказва Сашка Бизеранова. Почерците са красиви и обработени.
Сега все по-рядко получаваме картички по пощата. Много по-бързо стига едно послание, изпратено по електронен път, но топлината на тази картичка, получена по пощата, пътувала, написана от собствената ръка на този, който я изпраща, има друга стойност, допълва етнографът.
Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..
Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..
Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..
Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..
До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..