Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнографът Сашка Бизеранова за посланията от старите коледни картички

5
Снимка: Радио Видин

За Коледа отправяме своите пожелания към близки и приятели. Пращаме електронни картички и SMS-и и получаваме такива, а веднага след празниците ги изтриваме. Все по-рядко изписваме нашите пожелания на хартия, но пък случвало ви се е да попаднете на някои от цветните картички от преди години? Освен че ни радват с рисунките, припомнят за хора и събития. Носталгично, нали? А какви са посланията от старите коледни картички? Надникваме в колекцията на музей "Кръстата казарма" във Видин. За посланията от старите коледни картички разказва етнографът Сашка Бизеранова.


"Ние имаме богата колекция от картички, като най- общо можем да ги разделим на такива, които са стари картички, получавани от видински граждани или изпращани от тях на други видни видинчани. Тази колекция е от началото на 20-ти век, като най-старата е от 1903-та година. Те са до към 1915-а, 16-а година, когато започва войната и съответно изпращането на картичките е станало рядкост. Една част са посветени на Нова година, други на  Коледа, като се вижда , че е бил старият календар. Първо се честити Нова година, а след това Рождество Христово, което се е спазвало на 6-и срещу 7-и януари. Най-типови са картичките от 1907 година, като те имат административен характер и са свързани с видинския кмет Хаджи Иван Хадживълчев. Те са изпращани до него от видни граждани и някои такива бележити имена като Върхота и Балевски. Други пък са до неговите деца, най-вече до дъщеря му Зорка или Еленка. Те са с весел характер всички с хубави благопожелания за празниците и с много красив шрифт изписвани, много на дребно. Някои са и с марка върху тях и са пътували без пощенски плик, направо по пощата."


В посланията не липсват и закачки.


"Има такива, които представят самата атмосфера и духа на Коледа и Нова година. Една от тях е с прасе, с джудже, пълна кошница с гъби, които се приготвят за Коледната трапеза. Други са с ангелчета, с най-различни винетки, с подкова  като символ на щастие, с пожелания за любов и чаши с вино."


На пощенските картички от преди век виждаме и елементите, които тогава навлизат в коледната украса.


"Коледен дух се открива със снежинките, с елхата, която се появява на градската култура вече като коледна украса."


Заедно с всички най-добри пожелания, има и лични послания.


Картичките, с които се честити Рождество Христово, се придържат стриктно към църковните сюжети. На тях е изписана Богородица с Младенеца.


Наред със старите пощенски картички, в "Кръстата казарма" пазят и такива от недалечното минало. Адресирани от политици, управници на града, общественици, училища.


Съхранени са и коледни картички, изработени ръчно от ученици.


В началото на 20-и век хората са подхождали много професионално и картичките са изработвани от художници, професионалисти, разказва Сашка Бизеранова. Почерците са красиви и обработени. 


Сега все по-рядко получаваме картички по пощата. Много по-бързо стига едно послание, изпратено по електронен път, но топлината на тази картичка, получена по пощата, пътувала, написана от собствената ръка на този, който я изпраща, има друга стойност, допълва етнографът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16